Theodor Herzl Kimdir?

0
Advertisement

Theodor Herzl Kimdir? Theodor Herzl hayatı, kısaca biyografisi, dönemi çalışmaları ile ilgili bilgi.

Theodor Herzl

Theodor Herzl Kimdir?

Theodor Herzl; Yahudi kökenli Macar gazetecisi ve politikacısı (Budapeşte 1860 – Viyana/Edlach 1904).

1878’de ailesiyle birlikte yerleştiği Viyana’da hukuk dalında doktora derecesi aldı (1884). Çeşitli gazetelerde muhabirlik yaptı. 1891 ‘de Paris’e gitti. Fransa’da tanık olduğu (Dreyfus olayı) Yahudi karşıtlığı nedeniyle milliyetçi duyguları gelişti. 1895’te yazdığı Der Judenstaat (Yahudi Devleti) adlı eserinde hangi ülkede yaşıyor olursa olsun, hangi dili konuşursa konuşsun tüm Yahudilerin bir ulus olduğunu dile getirerek Siyonizm kavramını yarattı.

Önceleri belli bir toprak parçası belirlemediyse de sonraları Filistin’de kurulması gereğini öne sürdü. Yahudi sorununun da uluslararası girişimlerle çözüleceğini ileri sürdü. Bu amaçla 1897′ de İsviçre’nin Basel Kenti’nde Birinci Siyonist Kongresi’nin toplanmasına önayak oldu. Kongreye, Filistin’de bir Yahudi devleti kurma önerisini benimseterek para toplanması için bir ulusal Yahudi Bankası ve Siyonist Örgütün kurulmasını sağladı.

Toprak alımı için oluşturulan fona dayanarak 1901’de Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit‘ten Filistin’de toprak alımı için izin isteyen bir girişimi sonuçsuz kaldı. 1902’de yazdığı Altneuland adlı romanında Siyonizm kavramını daha da genişletti. Papayı devreye sokarak düşüncesine destek aradı, İngiltere’nin önerdiği Uganda’yı, 1903’te toplanan Siyonist Kongresi’nde benimsettiyse de kalp kriziyle öldüğünde başlattığı siyonizm bir siyasal eyleme dönüşmüştü. 1950′ de Viyana’daki mezarı Kudüs’e taşındı.

Advertisement

Leave A Reply