Theodore Roosevelt Kimdir?

0
Advertisement

Amerika’nın 26. başkanı olan Theodore Roosevelt kimdir ve hayatı hakkında bilgilerin yer aldığı sayfamız. Başkanlık döneminde yaşananlar

Amerika Birleşik Devletleri’nin 26. devlet başkanıdır. 1858 yılında New York’ta doğmuş 1919 yılında yine New York’ta hayata gözlerini yummuştur.

Harvard Üniversitesi’ne girene kadar özel öğrenimle yetişti. 23 yaşında seçildiği New York Eyalet Meclisi’nde kısa sürede Cumhuriyetçi grubun başkanlığına yükseldi. 1884’te eşi ve annesinin aynı günde ölmesinden duyduğu acıyı Dakota’daki çiftliğinde sığır yetiştirip tarih yazarak unutmaya çalıştı. 1886’da New York Eyaleti Valiliği seçimini yitirdi. 1897’de Deniz Bakanlığı yardımcılığına getirildi. Küba’da bağımsızlık hareketini destekledi. ABD-İspanya Savaşı’nda (1898) görevinden istifa ederek albay rütbesiyle gönüllü olarak savaşa katıldı ve büyük yararlık gösterdi.

Amerika'nın 26. başkanı olan Theodore Roosevelt kimdir ve hayatı hakkında bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Amerika’nın 26. başkanı olan Theodore Roosevelt kimdir ve hayatı hakkında bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Aynı yıl New York Valiliği’ne seçildi ve öğretmenlik mesleğinin değerlendirilmesi, vergi reformu, okullarda ırk ayrımının kaldırılması, kırsal alanların koruma altına alınması gibi önemli konularda başarı sağladı. 1900’de devlet başkanı yardımcılığına seçildi ve 1901’de Başkan McKinley’ in bir suikastte ölmesi üzerine ABD’nin 26. başkanı oldu. Demiryolu tröstü Securities Şirketi’ni, Anayasa Mahkemesi kararıyla kapatıldı (1904).

Dış politikada gerçekçi ve akılcı bir çizgi izlemeyi yeğledi. Donanmayı güçlendirdi. 1904’te ikinci kez büyük bir çoğunlukla başkan seçildi. Lahey Adalet Divanını destekledi. 1906 Cezayir Konferansı’nda Fransa ve İspanya’nın Fas üzerindeki etkinliğinin artırılması konusunda büyük rol oynadı. Panama Kanalı’nın açılması için uzun tartışmalardan sonra, Panama Cumhuriyeti’nin izniyle kanalın yapımını başlattı. Eyalet Ticaret Komisyonu’na demiryolu ücretlerini saptama yetkisi veren ve gemi işverenleri arasındaki ayrıcalıkları yasaklayan Hepburn Yasası (1906), et paketleme, katıksız yiyecek ve ilaç denetimi, İşveren Sorumluluğu Yasaları, mirasın vergilendirilmesi, vb ikinci başkanlık döneminde çıkarılmasına öncülük ettiği önemli yasalar oldu.

Theodore Roosevelt Güzel Sözü

Advertisement
Ormanların, kömür ve mineral kaynaklarının federal devletin denetimine alınmasını sağladı.

Ahlaki yönden ırk ayrımının yanlış olduğu düşüncesini savundu. Uzakdoğu’da giderek güçlenen Japonya ile yakınlaşmayı amaçladı. Japonya’nın Kore üzerindeki egemenliğini gizlice onayladı. Rus-Japon Savaşı’nda (1904-1905) arabuluculuk yapması ona Nobel Barış Ödülü’nü kazandırdı (1906). Japonya, ABD’nin Büyük Okyanus’taki statükosunu yeniden onaylarken, ABD de Japonya’nın Mançurya üzerindeki ekonomik egemenliğini açıkça tanıdı (1908). Kendi isteğiyle, 1908 başkanlık seçimlerine katılmadı. Yaklaşık bir yıl süren Afrika ve Avrupa gezisinde avlandı bir dizi konferans verdi.

ABD’ye dönüşünde, partinin ilerici kanadıyla Taft arasındaki sürtüşmede, ilericileri destekledi. İlerici Parti’yi kurarak 1912 seçimlerinde Taft’a karşı aday oldu. Ancak, bu bölünme, Demokrat aday W. Wilson’a başkanlık yolunu açtı. 1912-1914 arasında öz yaşam öyküsünü kaleme aldı. Brezilya’da bir keşif gezisine başkanlık yaptı ve bulunan ırmağa “Roosevelt” adı verildi.

Roosevelt Irmağı

Roosevelt Irmağı

Birinci Dünya Savaşı başında Almanya’ya savaş açılması yolunda kamuoyunda etkin bir kampanya başlattı. 1917’de, ABD’nin savaşa girmesi üzerine, Büyük Britanya ve Fransa’nın desteklenmesini, Almanya’nın koşulsuz teslim olmasını ve Milletler Cemiyeti’nin kurulmasının gereğini savundu. Fransa’da bir birliğin komutanlığına atanma önerisi, Başkan Wilson tarafından onaylanmayınca, aktif politikadan çekildi.


Leave A Reply