Thomas Telford Kimdir? Yolların Devi İnşaat Mühendisinin Hayatı, Çalışmaları

0
Advertisement

Thomas Telford kimdir ve ne yapmıştır? Yolların Devi olarak tanınan İskoç inşaat mühendisinin hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi.

Thomas Telford

Kaynak: wikipedia.org

THOMAS TELFORD (1757 – 1834)

Thomas Telford, ünlü ‘Yolların Devi’ olarak adlandırılan bir İskoç inşaat mühendisi ve mimarıydı. Eğitimli bir taş ustasıydı ve tanınmış bir yol, köprü ve kanal inşaatçısıydı. Çok fakir bir aileden geldi ve inşaat mühendisliğinin vaftiz babası oldu. Vizyonu ve yaratıcılığı, 18. yüzyılın köprü, yol ve kanal mimarisinin arkasındaki ana faktörlerdi. Tasarım üstünlüğü eşsizdi ve en iyi yollardan ve köprülerden bazılarını yarattı. Asma köprü kavramını tanıttı ve ayrıca köprüleri inşa etmek için dökme demir ile deneyler yaptı. İnşaat Mühendisleri Enstitüsü’nün kuruluşunun arkasındaki kilit isimlerden biriydi ve aynı zamanda ilk Başkanı olarak görev yaptı. Yapıları farklı insanlar ve kültürleri arasında bağlantılar kurdu. İnsanlar geçimlerini sağlamak ve daha iyi bir yaşam sürmek için yollar ve köprüler aracılığıyla bir yerden başka bir yere göç edebiliyorlardı. Zamanının ilerisini görmeyi başaran bir vizyonerdi. Muhteşem uzmanlığı ve insanlığın ilerlemesine yaptığı önemli katkılarla her zaman hatırlanacak.

Çocukluk ve Erken Yaşam

9 Ağustos 1757’de Dumfriesshire, Eskdale’deki bir tepe çiftliği olan Glendinning’de bir çoban olan John Telford ve bir ev kadını olan Janet Jackson’ın çocuğu olarak doğdu. Kardeşi bebekken öldüğü için tek oğluydu. Doğumundan kısa bir süre sonra babası onları evsiz ve yoksulluk içinde bırakarak öldü. Bir akrabanın evine sığındılar ve 14 yaşında çırak olarak çalışmaya başladı. Langholm’da taş ustası olarak çıraklık yaptı ve Edinburgh kasabasında yolların ve çiftlik evlerinin inşasına yardım etti. Gündüzleri uzun saatler boyunca yorucu çalışmasına rağmen, geceleri inşaatla ilgili okurdu.

Kariyeri

1782’de iş aramak için Londra’ya taşındı. Somerset House’da çalışan bir mimar olan Sir William Chambers ile tanıştı. Sir William, inşaat konusundaki bilgisinden etkilendi ve onu tasarlamaya dahil etti. 1784 yılında Portsmouth tersanesinde yönetici olarak çalıştı ve inşaat projeleri ile ilgili tasarım ve yönetim konusundaki bilgisini artırdı. O andan itibaren samimi bir inşaat mühendisliği öğrencisi olarak ortaya çıktı.

1787’de çocukluk arkadaşı ve varlıklı bir adam olan William Pulteney tarafından Shrewsbury Kalesi’nin yenilenmesi için çalışmak üzere görevlendirildi. Projesini tamamladıktan sonra William, çalışmalarından etkilendi ve onu Shropshire Ülkesi Bayındırlık İşleri Müfettişi yaptı. 1790’da Shropshire’da inşa ettiği 40 köprüden biri olan Severn Nehri üzerindeki Montford Taş Köprüsü’nü tasarladı. 1792’de tamamlandı ve ona İngiltere’deki en büyük inşaat mühendislerinden biri olarak ün kazandı.

Buildwas’taki köprünün yapımında malzeme olarak demir kullandı. Metali bu amaçla ilk kez kullanma girişimiydi ve demir ile sağlam bir köprü oluşturmayı başardı ve bu da bir mühendis olarak itibarını güçlendirdi. 1793’te on yılda tamamlanan Ellesmere Kanalı’na mühendis olarak atandı. 1803’te İskoçya’ya döndü ve anavatanındaki insanlara yardım etmek için Calenodian Kanalı’nı inşa etme işini üstlendi. Tamamlanması on yıldan fazla sürdü ve bir mühendislik başarısıydı, ancak buharlı gemileri taşıyacak kadar büyük olmadığı için ticari bir başarısızlıktı. 1819’da, 1826’da tamamlanan Menai Asma Köprüsü’nün tasarımını önerdi. 1820’de İnşaat Mühendisleri Kurumu Başkanlığı’nı yaptı ve bu görevi vefatına kadar 14 uzun yıl sürdürdü.

Advertisement
Thomas Telford

Kaynak: wikipedia.org

Önemli Çalışmaları

1793 yılında başlayan Ellesmere Kanalı inşaatı, onun en büyük mühendislik harikalarından biri olduğunu kanıtladı.
Demirin köprü yapımında kullanılmasına öncülük etmiştir. Shrewsbury Kanalı projesinde, Longdon-on-Tern’de dönemin en büyük başarılarından biri olarak kabul edilen dökme demir su kemerini tasarladı. Göze çarpan işleri arasında şef ve mimar olarak üstlendiği yolların yapım ve tadilatı da bulunmaktadır. Londra-Holyhead yolunun bölümlerini yeniden inşa etti, Arran Adası için ‘Yay Yolu’nu tasarladı ve ‘geleceğin mühendisleri için bir model’ olarak tanımlanan ‘Glasgow-Carlisle Yolu’nu geliştirdi. 1819’da dönemin en uzun asma köprüsü olan ve en önemli başarılarından biri olan ‘Menai Asma Köprüsü’nü tasarladı.

Ödüller ve Başarılar

1821’de İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi onu yabancı üye olarak seçti. 1968’de Shropshire’da yeni bir kasaba, onuruna ‘Telford’ olarak adlandırıldı. 1968’de açılan ‘Edinburgh Telford College’, Ekim 2012’de Edinburgh College olarak yeniden adlandırılıncaya kadar onun adını aldı. 2011 yılında, ‘İskoç Mühendisliği Onur Listesi’ne katılan yedi ilk üyeden biriydi.

Kişisel Yaşam ve Miras

Hiç evlenmedi ve çocuğu olmadı. Bir şair olan arkadaşı Robert Southey tarafından sayısız yol ve köprü inşaatı nedeniyle ‘Yolların Devi’ olarak adlandırıldı. Ayrıca 1779 ve 1784 yılları arasında şiir yayınladı, ancak bir şair olarak popülerlik kazanamadı. 2 Eylül 1834’te Londra’daki evinde huzur içinde öldü.


Leave A Reply