Titus Oates Kimdir?

0
Advertisement

Titus Oates kimdir ve ne yapmıştır? Titus Oates hayatı, biyografisi ve yaptıkları nelerdir? Titus Oates hayatı hakkında bilgi.

Titus Oates

Titus Oates

Titus Oates; (d. 15 Eylül 1649, Oakham, Rutland – ö. 12/13 Temmuz 1705, Londra, İngiltere), Papalık Suikastı (1678) yalanını uydurarak Londra’da bir terör ortamı doğmasına yol açan Anglikan din adamıdır.

İngiltere Kilisesi’nde papazlığa atandıktan sonra 1674’te Hastings’de vaizlik yaptığı sırada yalancı tanıklık suçlamasıyla hapse atıldı. Hapisten kaçarak donanmada vaiz oldu, ama kısa süre sonra görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle buradan da atıldı. 1677 başlarında, bir Katolik olan Norfolk 6. dükü Henry Hovvard’ın ailesindeki Protestanların rahibi oldu. Bu sırada koyu Cizvit düşmanı Israel Tonge’un Katolikler aleyhinde hükümete bilgi vererek çıkar sağlama önerisini kabul etti. Mart 1677’de Katolik |Kilisesi’ ne girdi. Ama çok geçmeden, ders verdiği ilahiyat okullarından atıldı.

1678’de Londra’ya dönerek Tonge ile buluştu. Onunla birlikte, Cizvitlerin Kral II. Charles’ı öldürerek tahta Katolik kardeşi York dükü James’i geçirmeyi planladıkları yolunda bir komplo uydurdu. Oates ve Tonge bu öyküyü tanınmış sulh yargıcı Sir Edmund Berry Godfrey aracılığıyla yaydılar. Godfrey’nin Ekim 1678’de ölü bulunmasından sonra iddiaları daha da inandırıcı gözükmeye başladı. Londra’yı saran terör dalgası sırasında Oates ülkenin kurtarıcısı gibi göklere çıkarıldı. Oates’u kendi sorguya çeken Charles öyküyü inandırıcı bulmadıysa da, onun tanıklığıyla 35 kişi idam edildi.

Ama terör çılgınlığının yatışmasıyla öyküsündeki tutarsızlıklar ortaya çıkmaya başladı. Haziran 1684’te açılan manevi tazminat davası sonucunda Oates, York düküne 100 bin sterlin tazminat ödemeye mahkûm edildi. York dükünün 1685’te II. James adıyla tahta çıkmasının ardından Oates yalancı tanıklıktan suçlu bulundu, direğe bağlanıp kırbaçlandıktan sonra hapse atıldı. Ama 1688’de James’in tahttan indirilmesi üzerine salıverildi ve kendisine aylık bağlandı. 1693’te Baptist oldu, ama 8 yıl sonra bu kiliseden de atıldı.

Advertisement

Leave A Reply