Torakostomi (Göğüs Tüpü Takılması) Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır? Riskleri

0
Advertisement

Torakostomi (Göğüs Tüpü Takılması) nedir? Neden göğüs tüpü takılır, prosedür nasıldır? Torakostomi riskleri nelerdir, komplikasyonları.

Torakostomi

Göğüs tüpü takılması nedir?

Bir göğüs tüpü, plevral boşluk adı verilen akciğerlerinizi çevreleyen alandan hava, kan veya sıvıyı boşaltmaya yardımcı olabilir.

Göğüs tüpü takılması göğüs tüpü torakostomi olarak da adlandırılır. Genellikle acil bir prosedürdür. Göğüs boşluğunuzdaki organlar veya dokularda ameliyattan sonra da yapılabilir.

Göğüs tüpünün takılması sırasında, kaburgalarınız arasında plevral boşluğa içi boş bir plastik tüp yerleştirilir. Tüp, drenaja yardımcı olmak için bir makineye bağlanabilir. Tüp göğsünüzden sıvı, kan veya hava boşaltılana kadar yerinde kalacaktır.

Ne için kullanılır?

Aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz bir göğüs tüpüne ihtiyacınız olabilir:

Advertisement
 • çökmüş bir akciğer
 • akciğer enfeksiyonu
 • Akciğerinizin etrafında kanama, özellikle travma sonrası (araba kazası gibi)
 • kanser veya zatürree gibi başka bir tıbbi durum nedeniyle sıvı birikmesi
 • sıvı veya hava birikmesi nedeniyle nefes almada zorluk
 • cerrahi, özellikle akciğer, kalp veya özofagus cerrahisi

Bir göğüs tüpü yerleştirmek, doktorunuzun travma sonrası akciğer hasarı veya iç yaralanmalar gibi diğer durumları teşhis etmesine de yardımcı olabilir.

Nasıl hazırlanır?

Göğüs tüpünün yerleştirilmesi en sık ameliyattan sonra veya acil bir prosedür olarak yapılır, bu nedenle buna hazırlanmak için genellikle bir yol yoktur. Bilinçli iseniz, doktorunuz prosedürü gerçekleştirmek için onayınızı isteyecektir. Bilinçsizseniz, uyandıktan sonra göğüs tüpünün neden gerekli olduğunu açıklarlar.

Acil olmadığı durumlarda, doktorunuz göğüs tüpü takılmadan önce bir göğüs röntgeni isteyecektir. Bu, sıvı veya hava birikiminin soruna neden olup olmadığını doğrulamak ve bir göğüs tüpüne gerek olup olmadığını belirlemek için yapılır. Göğüs ultrasonu veya göğüs BT taraması gibi plevral sıvıyı değerlendirmek için başka testler de yapılabilir.

Prosedür

Akciğer hastalıkları konusunda uzmanlaşmış birine pulmoner uzman denir. Bir cerrah veya pulmoner uzman genellikle göğüs tüpünün takılmasını gerçekleştirir. Göğüs tüpü takılırken aşağıdakiler olur:

Hazırlık: Doktorunuz, koltuk altından karnınıza ve meme ucunuza kadar, göğsünüzün yanında geniş bir alan hazırlayacaktır. Hazırlık, alanı sterilize etmeyi ve gerekirse ekleme bölgesinden tüyleri tıraş etmeyi içerir. Doktorunuz tüpü yerleştirmek için iyi bir yer belirlemek için bir ultrason kullanabilir.

Anestezi: Doktor bölgeyi uyuşturmak için cildinize veya damarınıza anestezi enjekte edebilir. İlaç, göğüs tüpünün yerleştirilmesi sırasında ağrıyı hissetmemenize yardımcı olacaktır. Büyük bir kalp veya akciğer ameliyatı geçiriyorsanız, muhtemelen genel anestezi verilir ve göğüs tüpü takılmadan önce uyutulur.

Advertisement

Kesi: Bir neşter kullanarak, doktorunuz kaburgalarınız arasında göğsünüzün üst kısmının yakınında küçük bir kesi yapar. İnsizyonun yapıldığı yer göğüs tüpünün nedenine bağlıdır.

Yerleştirme: Doktorunuz daha sonra göğüs boşluğuna yavaşça bir boşluk açacak ve tüpü göğsünüze yönlendirecektir. Göğüs tüpleri farklı koşullar için çeşitli boyutlardadır. Doktorunuz hareket etmesini önlemek için göğüs tüpünü yerine diker. Yerleştirme bölgesine steril bir bandaj uygulanacaktır.

Drenaj: Tüp daha sonra sadece hava veya sıvının akmasına izin veren tek yönlü özel bir drenaj sistemine bağlanır. Bu, sıvının veya havanın göğüs boşluğuna geri akmasını önler. Göğüs tüpü içerideyken, muhtemelen hastanede kalmanız gerekecektir. Bir doktor veya hemşire nefesinizi izleyecek ve olası hava kaçaklarını kontrol edecektir.

Göğüs tüpünün ne kadar süre kaldığı, hava veya sıvı birikmesine neden olan duruma bağlıdır. Bazı akciğer kanserleri sıvının yeniden birikmesine neden olabilir. Doktorlar bu gibi durumlarda tüpleri daha uzun süre bırakabilirler.

Komplikasyonlar

Göğüs tüpü takılması sizi çeşitli komplikasyonlar riski altına sokar. Bunlar:

 • Yerleştirme sırasında ağrı: Göğüs tüpünün takılması genellikle çok ağrılıdır. Doktorunuz IV yoluyla veya doğrudan göğüs tüpü bölgesine anestezi enjekte ederek ağrınızı yönetmeye yardımcı olacaktır. Size, uyutan genel anestezi veya bölgeyi uyuşturan lokal anestezi verilecektir.
 • Enfeksiyon: Tüm invaziv prosedürlerde olduğu gibi, enfeksiyon riski de vardır. Prosedür sırasında steril aletlerin kullanılması bu riski azaltmaya yardımcı olur.
 • Kanama: Göğüs tüpü takıldığında bir kan damarı hasar görürse çok az miktarda kanama meydana gelebilir.
 • Kötü tüp yerleşimi: Bazı durumlarda, göğüs tüpü plevral boşluğun içine çok uzak veya yeterince uzağa yerleştirilebilir. Tüp de düşebilir.

Ciddi komplikasyonlar

 • Ciddi komplikasyonlar nadirdir, ancak şunları içerebilir:
 • plevral boşluğa kanama
 • akciğer, diyafram veya midede yaralanma
 • tüp çıkarılması sırasında akciğer çökmesi

Göğüs tüpünün çıkarılması

Göğüs tüpü genellikle birkaç gün kalır. Doktorunuz artık sıvı veya havanın boşaltılmasına gerek olmadığından emin olduktan sonra, göğüs tüpü çıkarılacaktır.

Göğüs tüpünün çıkarılması genellikle hızlı ve sedasyon olmadan yapılır. Doktorunuz tüp çıkarıldığında nasıl nefes alacağınız konusunda size özel talimatlar verecektir. Çoğu durumda, nefesinizi tutarken göğüs tüpü çıkarılır. Bu, ciğerlerinize fazladan hava girmemesini sağlar.

Doktor göğüs tüpünü çıkardıktan sonra, yerleştirme bölgesine bir bandaj uygular. Küçük bir yara izi olabilir. Doktorunuz muhtemelen göğsünüzde başka bir hava veya sıvı birikmesi olmadığından emin olmak için daha sonraki bir tarihe bir röntgen planlayacaktır.


Leave A Reply