Toros Dağları Türkiye’nin Hangi Bölgesindedir

1
Advertisement

Toros Dağları ile ilgili genel bilgiler. Toros Dağları ülkemizde hangi bölgelerin sınırları içerisinde yer alır ve bölümleri nelerdir?

toroslar
Yurdumuzun en başta gelen sıradağlarıdır. Anadolu’nun güney kesiminde Akdeniz kıyıları yanı sıra uzandıktan sonra, doğuya doğru olan kolları Doğu Anadolu bölgesi içerilerine de sokulur. Büyük bir kısmı Akdeni zbölgesinde olan Toroso Dağlarının bir kısmıda Doğu Anadulu Bölgesinde yer alır. Toros Dağları başlıca şu bölümlere ayrılır:

Batı Toroslar. — Antalya Körfezi’nin iki yanında bulunan bu dağlar, kuzeyde Göller Yöresi’nde birbirlerine yaklaşıp sıkışırlar, batıdaki Teke Yöresi dağları ile doğudaki İçel Yöresi dağlarını meydana getirirler.

Orta Toroslar. — Taşeli Yaylası ile kuzeydoğudaki Uzunyayla arasında yükselirler. Doğrultuları güneybatı – kuzeydoğudur. Başlıca kütleleri batıdan doğuya doğru Bolkardağı (3.585 m.), Aladağ (3.734 m.), Tahtalı ve Binboğa dağlarıdır.

Doğu Toroslar. — Toroslar Uzunyayla yöresinin doğusunda yeniden yükselerek Doğu Toroslar’ı meydana getirirler. Bunlar artık Doğu Anadolu Bölgesi’ne ait dağlardır.

Amanos Dağları. — Toroslar’ın en dış sırasıdır. İskenderun Körfezi’nin doğu ucunda, güneybatı – kuzeydoğu doğrultusunda uzanırlar.

Advertisement

Güneydoğu Toroslar. — Doğu Anadolu Bölgesi’ni güneyden bir yay şeklinde kuşatan dağlardır, Batı ucunda Amanos dağlarına ulaşan bu dağlar, doğuda Van Gölü güneyindeki Hakkari yöresinde çok yüksek, geniş bir dağlık alan meydana getirir ki, burada Cilo Dağı’nın yüksekliği 4.168 metreye varır.


1 Yorum

Leave A Reply