Saydam Madde Nedir? Örnekleri, Özellikleri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

0

Saydam madde neye denir? Saydam maddelerin, malzemelerin özellikleri nelerdir? Saydam maddelere örnekler, hakkında bilgi.

Saydam Madde Nedir? Örnekler

Işığın geçerebilen maddelere saydam (şeffaf) madde denir.

Işık dalgaları, belirli materyallerden geçebilir veya sıçrayabilirler. Işık dalgaları veya Güneş ışığı gibi ışık formları saydam (şeffaf), yarı saydam ve opak nesnelere farklı tepki verir. Saydam nesnelerde, ışık dalgaları aslında malzeme tarafından emilir. Bir nesneye çarpan ışık dalgaları aslında elektronların titreşmesine neden olur. Bu titreşimler, nesnenin diğer tarafına gelene kadar nesnedeki atomlardan geçmeye devam edebilir. Esasen, ışık dalgası değişmek zorunda kalmadan doğrudan nesneden geçebilir.

Saydam Maddelerin Özellikleri:

– Işığın tamamen geçebileceği bir malzemedir.

– Bu maddenin rengi yaydığı ışığa bağlıdır.

– Bu maddenin diğer tarafındaki bir nesne açıkça görülebilir.

– Bu kavram, yukarıdaki resimde gösterilen şema ile en iyi şekilde gösterilebilir. İçinde kırmızı bir sıvı bulunan cam bir bardak örnek olabilir. Cam üzerine odaklanmış bir ışık içinden geçer. Bundan dolayı, sıvının rengi de görülebilir. Bunun nedeni, ışık spektrumunun tüm renklerinin cam tarafından yansıtılmasıdır. Böylece saydamdır.

Saydam Maddelere Örnekler:

Cam bardak
pencere
Bilgisayar ekranı
Prizma
Akvaryum
Kamera merceği
Havuz gözlükleri

Bir nesne saydamsa, ışığın dağılmadan içinden geçebileceği anlamına gelir. Başka bir deyişle, aslında nesneyi görebilirsiniz. Çikolatalı sütü uzun ve berrak bir bardağa döktüğünüzü düşünün. Bardağa bakıp çikolatalı sütü görebiliyorsunuz. Ayrıca yüzme havuzunda su altında dalış yapmak ve her şeyi daha net görmek için gözlük takabilirsiniz. Veya pencerenizi avlu veya mahallenizde görebilirsiniz. Mahalleyi görebilmeniz, pencerenizin saydam olduğu anlamına gelir.


Leave A Reply