Toyotomi Hideyoshi Kimdir? Japon Tarihinin En Büyük Askeri Dehasının Hayatı

0
Advertisement

Toyotomi Hideyoshi kimdi? Japon tarihinin önemli figürlerinden olan Toyotomi Hideyoshi biyografisi, yaşam öyküsü, ilkeleri ve kariyeri hakkında bilgiler.

Toyotomi Hideyoshi; (1536-1598), bir asırlık aşırı ademi merkeziyetçilik ve neredeyse anarşiden sonra Japonya’yı birleştiren bir Japon savaşçı kabile reisiydi. Muhtemelen ülkesinin tarihindeki en büyük askeri dehaydı.

Toyotomi Hideyoshi

Kaynak : wikipedia.org

Kariyer:

Hideyoshi, orta Japonya‘nın çoğu üzerinde kontrolünü dayatan bir daimyo (bölgesel baron) olan Oda Nobunaga’nın ordusunun en alt kademelerinden iktidara yükseldi. Bir köylünün oğlu olan Hideyoshi, saf yeteneğiyle saha komutanlığına yükseldi ve kendisini önde gelen bir stratejist ve savaş teknisyeni olarak kurdu. Nobunaga, 1582’de önde gelen komutanlarından biri tarafından öldürüldüğünde, Hideyoshi ölümünün intikamını aldı ve Japonya’yı birleştirme görevine yeniden başladı.

Nobunaga gibi, Hideyoshi de merkezi eyaletleri üssü yaptı ve ana kalesini Osaka’da inşa etti. 1582-1590 döneminde bir dizi seferle tüm Japonya’yı kontrolü altına aldı. Son yılları, 1592 ve 1597’de Kore’yi işgal etmeye yönelik iki feci girişimle karartıldı. İkinci işgal devam ederken 1598’de öldü ve halefi olarak sadece bir bebek oğlu bıraktı. İki yıl içinde başka bir daimyo, Tokugawa Ieyasu, Japonya‘nın yeni askeri hükümdarı olarak ortaya çıktı.

Politikalar:

Hideyoshi, iktidara gelmesinden önceki günlerden beri kişisel vassalları olan daimyoları ulusal yöneticileri olarak istihdam etti. Açık tehditler, evlilik anlaşmaları, alanların değiştirilmesi ve rehinelerin tutulması dahil olmak üzere çeşitli tekniklerle diğer daimyo üzerinde kontrol sağladı.

Hideyoshi’nin kendisi köylülükten yükselmiş olsa da, nihayetinde samuray (savaşçılar) ve köylülerin ulusal temelde katı sınıf ayrımını onaylayan oydu. Bir dizi kararnamede, tüm köylülerin kırsalda kalmalarını ve yalnızca çiftçilikle uğraşmalarını emretti; Öte yandan samuray, savaşçı derebeylerinin özel hizmetinde kasabalarda ikamet etmelidir. Askerlik mesleğinin samuray tekelini sağlamak ve henüz sona eren ortaçağ döneminde yaygın olan köylülük arasında daha fazla ayaklanmayı engellemek için Hideyoshi, köylülüğün elindeki tüm silahlara el koymak için ulusal bir “kılıç avı” da düzenledi.

Advertisement

Japonya’da 16. yüzyılın benzersiz bir özelliği, Avrupalıların ilk kez gelişiydi. Portekizliler 1542’de geldi ve birkaç on yıl sonra İspanyollar onlara katıldı. Daha önce Japonların bilmediği Avrupa tarzı ateşli silahlar daimyolar arasında büyük talep gördü ve hem Nobunaga hem de Hideyoshi onlarla önemli savaşlar kazandı. Bu silahlar şüphesiz Japonya’daki savaş yöntemlerini daha da büyük ölçüde değiştirecek ve samuray sınıfının feodal savaş ayrıcalıklarını sona erdirecekti. Ancak Batılı ateşli silahlar, kalıcı Tokugawa hegemonyasının kurulmasıyla iç çatışmanın nihayet sona erdiği yaklaşık 1600 yılına kadar kıt olarak kaldı.

Avrupalılar ateşli silahların yanı sıra ticareti ve Hristiyanlığı Japonya’ya getirdiler. Nobunaga’nın liderliğini takiben, Hideyoshi resmi ticaret gemilerine özel “vermilyon mühürler” altında izin verdi ve bu Japon gemileri 16. yüzyılın sonlarında Doğu ve Güneydoğu Asya’da sularda yol aldı. Ancak Avrupalılarla ticareti bir nimet olarak görmedi. Sosyal olarak yıkıcı olduğunu düşündüğü Hıristiyanlığın beraberindeki yayılışından giderek daha fazla endişe duymaya başladı. Yine de Hideyoshi, kendisini hiçbir zaman Hıristiyanlığı tamamen yasa dışı hale getiremez ve böylece Avrupa ticaretini kaybetme riskini göze alamazdı.


Leave A Reply