Trafik Haftası İle İlgili Yazı, Trafik Haftası Ne Zaman Kutlanır?

0
Advertisement

Trafik Haftası ne zaman kutlanır? Trafik Haftasının ve Trafik Kurallarının Önemi. Trafik Haftası Hakkında Bilgi ve ile ilgili yazı.

Trafik Haftası İle İlgili Yazı

TRAFİK HAFTASI ( Mayıs Ayının İlk Cumartesi ile Başlayan Hafta)

Türkiye’nin de üyesi bulunduğu ve Avrupa ülkelerinden pek çoğunun birleşerek kurduğu Konsey, Mayıs ayının ilk cumartesi günü ile başlayan haftayı “Uluslararası Karayolu Güven Haftası” olarak kabul etti. Bu konseyin merkezi, Fransa’nın başkenti Paris‘tedir. Konseye üye ülkeler zaman zaman toplanarak trafik sorunlarını görüşürler. Gerekli kuralların uygulanmasını kararlaştırırlar.

Uluslararası Karayolu Güven Haftası, bizde önce “Trafik Güvenliği ve Eğitim Haftası” daha sonra da “TRAFİK HAFTASI” olarak kabul edildi.

Amaç: Trafik sorunlarını çözümleyerek düzenli bir trafik sağlamak. Trafik kazalarını önlemektir.

Trafik kazalarının çokluğu bakımından dünyanın ileri ülkelerinden biri olan Türkiye’de, Trafik Haftasının önemi büyüktür. Bu yüzden Trafik Haftasında ve yıl boyu, trafik kazalarının önlenmesi için çabalar harcanır.

Mayıs ayının ilk cumartesi günü gazeteler, radyo ve televizyon, Trafik Haftasının başladığını bütün yurda duyururlar. Okullarımızda özellikle ilkokullarımızda Trafik Haftası büyük bir önem ve çalışmalarla değerlendirilir. Günlük hayatta daima karşı karşıya bulunduğumuz, hatta birlikte yaşadığımız trafik kuralları açıklanır, uygulamalı bir şekilde öğretilir.

Advertisement

Trafik polislerinden ve uzmanlardan kurulu ekipler, okullara giderek trafik kurallarını film göstererek anlatır ve öğretirler. Trafik kazalarını ve bunların sebeplerini gösterir, korunma yollarını açıklarlar.

Gazeteler, trafik kurallarına ve trafik kazalarına ait resimler, karikatürler, yazılar yayınlarlar. Trafik kazalarının doğurduğu büyük maddi ve manevi zararları dile getirirler. Radyoda da bu konuda yayınlar yapılır. Televizyonda yapılan yayınlar, yayalar ve sürücüler yönünden çok etkili ve faydalı olur.

Şehirlerin büyük caddelerine beze yazılı ve trafik kazalarını önlemede etkili olan güzel sözler asılır.

Okullarda trafik kuralları, trafik kazaları, kazaların önlenmesi ile ilgili konuşmalar yapılır, şiirler okunur. Ayrıca kompozisyon, resim, karikatür, şiir yarışmaları açılır. Derece alanlar ödüllendirilir.

Okul Eğitici Çalışma Kollarından “TRAFİK KOLU“, arkadaşlarına faydalı olmak için yoğun bir çalışma içine girer. Özellikle okula geliş gidişlerde trafik kurallarının uygulanmasında arkadaşlarına yol gösterirler. Yardımcı olurlar. Trafik kazalarından korunmak için neler yapılacağını uygulamalı bir şekilde öğretirler.

Trafik Haftası, yayın organları, okulları, trafik ekipleri ve uzmanları, yayaları, sürücüleri ile milletçe en iyi bir şekilde değerlendirilir. Çalışanlara herkes yardımcı olur, saygı duyar.

Advertisement

Trafik, Trafik Kuralları ve Kazalardan Korunma

Trafik: Trafik genelde kara, hava, deniz taşıtları ile yayaların kendilerine ait yollarda gidiş gelişleri olarak tanımlanır. Ancak biz insanları daha çok ilgilendiren kara yollarına ait trafiktir. Kara trafiği, hayatımızın bir parçasıdır. Yaşadığımız sürece, yollarda yürür, kara taşıtları ile yolculuk yaparız. Başka bir deyişle trafik, trafik kuralları ile birlikte yaşarız.

Hayatımızın bir parçası olan trafiği ve trafik kurallarını çok iyi öğrenip uygulamalalıyız. Uyguladığımız sürece kazalardan uzak, mutlu bir hayat süreriz.

Trafik Kuralları: Trafiğin düzenli ve faydalı olması için uzun araştırmalar ve uygulamalar sonunda çeşitli kurallar belirlenmiştir. Sürücülerin ve yayaların uyması zorunlu olan bu kurallara “Trafik Kuralları” denir.

Trafik kuralları yazılı ve çeşitli işaretlerle halka duyurulur ve anlatılır karayollarına işaret levhaları şeklinde herkesin görebileceği yerlere konur.

Trafik kurallarına uymak zorunludur. Uymayanlar çeşitli şekillerde cezalandırılır. Trafik kuralları, malımızı, canımızı korumak için konmuştur. Kişi olarak, toplum olarak, millet olarak kazasız,düzenli ve mutlu yaşamak istiyorsak trafik kurallarını öğreneceğiz, uygulayacağız. Uymayanları uyaracağız, gerektiğinde trafik ve diğer devlet kuruluşlarına bildireceğiz. Bu insanlık görevi, vatandaşlık görevidir.

Yayalar, Özellikle Çocuklar ve Öğrenciler için Gerekli Olan Bazı Trafik Kuralları

 • Daima yaya kaldırımlarında yürümeliyiz.
 • Cadde ve sokaklarda karşıdan karşıya yaya geçitlerinden geçmeliyiz. Karşıdan karşıya geçerken; önce sola, sonra sağa, tekrar sola bakmalıyız. Taşıt yoksa hızlı adımlarla ve koşmadan karşıya geçmeliyiz. Caddenin ortasında sağa bakmayı da unutmamalıyız.
 • Yaya kaldırımı olmayan yollarda, yolun sağından yürümeliyiz. (Soldan yürürsek, aynı yolu paylaştığımız taşıtlar arkamızdan geleceği için göremeyiz).
 • Karşıdan karşıya geçerken trafik polislerinin işaretlerine uymalıyız.
 • Trafik lambalarının bulunduğu yerlerde; “KIRMIZI IŞIKTA” durmalı, “YEŞİL IŞIKTA” geçmeliyiz. Yolda taşıt olmasa bile kırmızı ışıkta geçmemeliyiz, yeşil ışığın yanmasını beklemeliyiz.
 • Cadde ve sokaklarda gördüğümüz trafik işaretlerine uymalıyız.
 • Duran bir taşıtın önünden veya arkasından cadde ve sokağa inmemeli ve karşıya geçmemeliyiz.
 • Yolculuk yaptığımız taşıtlar durmadan inmeye ve binmeye çalışmamalıyız. Şoförlerin dikkatini çekecek hareketler yapmamalıyız.
 • Cadde ve sokaklarda, yakınlarında oyun özellikle top oyunları oynamamalıyız. Yola kaçan topun peşinden koşmamalıyız.

Sevgili öğrenciler yukarıdaki bazı trafik kurallarını ve bütün trafik kurallarını öğrenip uygulayınız. Trafik kazalarına karşı dikkatli olunuz.

Trafik Kazaları ve Bu Kazalardan Korunma: Yayaların ve sürücülerin trafik kurallarına uymaması, trafik kazalarına sebep olur. Trafik kazaları; taşıtların çarpışması, taşıtın yaya çarpması, taşıtların devrilmesi biçiminde meydana gelir. Trafik kazalarının sebeplerinin başında trafik kurallarına uymamak gelir. Ayrıca dikkatsizlik, içkili ve uykusuz araç kullanmak, taşıtlardaki teknik arızalar, sel-zelzele-toprak kayması-yolun bozulması trafik kazalarının sebepleri arasında sayılabilir. En çok ve en büyük kazaların sebebi trafik kurallarına uymamak, dikkatsizliktir.

Trafik kazaları yaralanmalara, ölümlere ve büyük maddi hasarlara sebep olur. Kolay kolay sarılamayacak yaralar açan trafik kazalarından bizleri korumaya çalışan trafik polislerine karşı minnet borcumuz vardır. Onlara yardımcı olmak, sevgi ve saygı duymak önde gelen görevimizdir.

Trafik kazalarında ilk yardımın önemi büyüktür. İlk yardımı öğrenerek uygulamanın hayat kurtardığını unutmayalım. Trafik kazalarında yaralananlara elimizden gelen yardımı ve kan vermeyi kutsal bir görev sayalım.


YAZI – 2


TRAFİK HAFTASI

“Mayıs ayının ilk Cumartesi günü başlar.”

Trafik kurallarına uyma, yayalara ait yol ve geçitleri kullanma, trafik kazalarının toplumumuza verdiği can ve mal kaybının önemini kavratmak, trafik kazalarında ilk yardım konularında gerekli bilgi ve becerileri kazandırmak, bilinçli ve düzenli yaşama bilincine sahip yurttaşlar yetiştirmek amacıyla okullarımızda Mayıs’ın ilk Cumartesi günü başlamak üzere “Trafik Haftası” düzenlenir. Özellikle kara trafiği üzerinde çalışmalar yapılır.

Kara, hava, deniz taşıtlarının kendilerine ayrılmış yollarda geliş, gidişlerine TRAFİK dendiğini biliyorsunuz. Taşıtların ve insanların rahatça gidip gelmelerini sağlamak, trafik kazalarını önlemek amacıyla yayaların ve sürücülerin uyması gereken kurallar konmuştur. Trafik kurallarına uyulmaması nedeniyle her gün trafik kazaları olmaktadır. Haber bültenlerinde, gazetelerde üzüntüyle izlediğimiz trafik kazaları çoğu kez can ve mal kaybına sebep olmaktadır.

Advertisement

Trafik kazaları yüzde doksan insanların dikkatsizliğinden olmaktadır. Ancak; hava, yol, taşıt arızaları yüzde on oranında kazalara neden olmaktadır. Bunun için; yayaların, sürücülerin kazalara neden olacak davranışlardan kesinlikle kaçınmaları gerekir.

KAZALARIN ÖNLENMESİ

 1. Sürücüler çok iyi bir eğitimden geçip ehliyet almalıdır.
 2. Dar ve bakımsız yollar yerine günümüzdeki yoğun trafiğin gerektirdiği nitelikte yollar yapılmalıdır.
 3. Yayalar her zaman taşıtlara yol vermelidir.
 4. Yolu karşıdan karşıya geçerken önce sola, sonra sağa tekrar sola bakıp uygun durumda hızlıca yürümeliyiz.
 5. Duran bir taşıtın önünden veya arkasından birdenbire geçmemeliyiz.
 6. Cadde ve sokaklarda yaya kaldırımından yürümeliyiz.
 7. Trafik polislerinin işaretlerine uymalıyız.
 8. Trafik polisi olmayan yerlerde trafik işaretlerine uymalıyız.
 9. Trafik lambası yeşil yanarken yaya geçidinden geçmeliyiz.
 10. Taşıt, tam olarak durunca inmeliyiz.
 11. Taşıttan iner inmez karşıya geçmemeliyiz.
 12. Taşıtların arkasına, yanına aşılmamalıyız.
 13. Yollarda kesinlikle top oynamamalıyız.
 14. Taşıtlara binerken kesinlikle sıramızı beklemeliyiz.
 15. Taşıt içerisinde kapının yanında durmamalıyız.
 16. Taşıtın penceresinden başımızı, kolumuzu, elimizi çıkarmamalıyız.
 17. Taşıtların sağından binmeliyiz ve inmeliyiz.

Sürücülerin araçlarını iyi tanımaları, daima bakım ve onarım yaptırmaları gerekir. Sürekli taşıt kullanmak çok yorucudur. Uykusuz, içkili, sinirli iken taşıt kullanmaktan kaçınmak gerekir.

Cankurtarana, itfaiye araçlarına, alarm düdüğü çalarak gelen taşıtlara diğer taşıtlar yol verirler, gerekirse kenara çekilip geçmesini beklerler. Hatalı sollama, aşırı hız, bakımsız taşıt felâkete neden olur.

Sürücülerin, trafik polisinin işaretlerine, trafik ışıklarına uymamanın suç olduğunu, ceza göreceğini asla unutmaması gerekir.

Trafik kazalarında ilk yardım yapılmalı, polis ya da jandarma durumu görüp rapor hazırlamalı, yaralılar doktora götürülmelidir.

TRAFİK KAZALARINDA İLK YARDIM

 1. Kazada olabildiğince kendi canınızı tehlikeye atmayın.
 2. Yaralıyı tehlikeden uzaklaştırın.
 3. Yaralının soluk almasını sağlayın, gerekirse sun’i teneffüs yaptırın.
 4. Kanamayı durdurun.
 5. Yaralı soluk alıyorsa yüzünü yana çevirip yüzükoyun yatırın.
 6. Yara ve yanıkları tozdan, kirden koruyun.
 7. Yaralıyı doktora, hastaneye yetiştirmeye çalışın, mümkünse yardım çağırın.


Leave A Reply