Trafik Kazalarının Önlenmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

1
Advertisement

Trafik kazalarının önlenmesinde üzerimize düşen görevler nelerdir? Trafik kazalarının önlemek için alınacak önlemler.

Taşıtların çoğalması, hızlarının artması, ticaret ve turizmin gelişmesiyle trafik iyice yoğunlaşmıştır. Buna karşın trafik güvenliği tam sağlanmış değildir. Her gün birçok kazalar olmaktadır. Söz gelimi. yurdumuzda bir yıl içinde ortalama 50 bin trafik kazası olur, 35-40 bin yurttaşımız yaralanır, 5-6 bin kişi ölür, binlerce insan sakat kalır, ayrıca milyarlarca liralık mal zarara uğrar, taşıtlar kullanılmaz duruma gelir, zaman ve iş kaybı olur.

Trafik kazalarının oluşunda sürücülerin, şoförlerin, yaya ve yolcuların ayrı ayrı kusurları bulunmaktadır. Trafik kazalarına neden olan davranışlarımızın bazıları:

Yasalara, trafik kurallarına, trafik işaretlerine, levhalarına ve ışıklarımı uymamak; dikkatsiz davranmak, dalgın bulunmak, aşırı cesaretli olmak, uykusuz ya da içkili taşıt kullanmak, taşıtları bakımsız yola çıkarmak, yol üzerinde oynamak, ehliyetsiz taşıt kullanmak, yük üzerine yolcu bindirmek, bisiklet üzerinde cambazlık yapmak, taşıtlara tutunmak, duran bir taşıtın önünden veya arkasından çıkmak, şoförü konuşturmak vb.

Trafik kazalarının önlenmesi için hepimize görev düşmektedir. Yollardan yararlanırken sorumluluğumuzu bilmeliyiz, hatalı davranışlardan sakınmalıyız. Söz gelimi, trafik kurallarını bilmiyorsak öğrenmeliyiz, bunları uygulamalıyız, uymayanları uyarmalıyız.

Uymak zorunda olduğumuz trafik kuralları ise şöyledir:
Taşıt sürücüleri yolun sağından girmeli, hız sınırına uymalı, fazla yük ve yolcu almamalı, uykusuz veya içkili yola çıkmamalı. yola çıkmadan önce taşıtların yol bakımını yaptırmalı, trafik işaretlerine ve levhalarına uymalı, emniyet kemerlerini takmalı. kışın zincir, takoz, çekme halatı bulundurmalı …

Advertisement

Bisiklet kullananlar bisiklet üzerinde gösteri yapmaktan kaçınmalı , ön veya arkaya insan bindirmemeli, bisiklet ile kaldırıma çıkmamalıdırlar.

Yayalar da kendilerine ayrılan yerlerden gitmeli, karşıya geçerken önce sola, sonra sağa bakmalı, yol boş ise bir kez daha sola bakıp (taşıt gelmiyorsa) karşıya hızla geçmelidir. Ayrıca yaya geçitlerinin sağ yarısı izlenmelidir. Yayalar kaldırımın sağından yürümelidir. Kaldırımı olmayan şehir dışı yollarda ise yolun solundan gitmelidirler. Trafik ışıkları olan yerlerde, kırmızı yanarken geçilmez. Duran taşıtın ön ya da arkasından geçmek çok tehlikelidir.

Trafik kazalarında pek çok insan yaralanır, kemikleri kırılır, bayılır. Bu gibilere doktor gelinceye kadar yardım yapılmalıdır, yardım edilmezse ölebilirler.


1 Yorum

Leave A Reply