Transvajinal Ultrason Nedir? Nasıl Hangi Durumlarda Yapılır? Ne Gösterir?

0
Advertisement

Transvajinal Ultrason nedir, nasıl çekilir? Transvajinal Ultrason hangi durumlarda yapılır, nasıl gerçekleşir, ne gösterir?

Transvajinal ultrason nedir?

Ultrason testi, iç organlarınızın görüntülerini oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanır. Görüntüleme testleri anormallikleri belirleyebilir ve doktorların durumları teşhis etmesine yardımcı olabilir.

Transvajinal Ultrason

Endovajinal ultrason olarak da adlandırılan transvajinal ultrason, doktorlar tarafından dişi üreme organlarını incelemek için kullanılan bir tür pelvik ultrasondur. Buna rahim, fallop tüpleri, yumurtalıklar, serviks ve vajina dahildir.

“Transvajinal”, “vajina yoluyla” anlamına gelir. Bu bir iç incelemedir.

Ultrason çubuğunun (dönüştürücü) pelvisin dışına dayandığı normal bir abdominal veya pelvik ultrasonun aksine, bu prosedür doktorunuzun veya bir teknisyenin vajinal kanalınıza yaklaşık 2 veya 3 inç kadar bir ultrason probu yerleştirmesini içerir.

Advertisement

Transvajinal ultrason ne zaman yapılır?

Aşağıdakiler dahil olmak üzere bir transvajinal ultrasonun gerekli olmasının birçok nedeni vardır:

 • anormal bir pelvik veya abdominal muayene
 • açıklanamayan vajinal kanama
 • Pelvik ağrısı
 • ektopik gebelik (fetüs rahim dışına, genellikle fallop tüplerine yerleştiğinde ortaya çıkar)
 • kısırlık
 • kist veya rahim fibroidleri için bir kontrol
 • bir RİA’nın (rahim içi araç) uygun şekilde yerleştirildiğinin doğrulanması

Doktorunuz ayrıca hamilelik sırasında aşağıdakiler için bir transvajinal ultrason önerebilir:

 • fetüsün kalp atışını izlemek
 • Düşük veya erken doğum gibi komplikasyonlara yol açabilecek herhangi bir değişiklik için servikse bakmak
 • plasentayı anormallikler açısından incelemek
 • herhangi bir anormal kanamanın kaynağını belirlemek
 • olası bir düşüklüğü teşhis etmek
 • erken bir hamileliği onaylamak

Transvajinal ultrason için nasıl hazırlanmalıyım?

Çoğu durumda, bir transvajinal ultrason sizin açınızdan çok az hazırlık gerektirir. Doktorunuzun muayenehanesine veya hastaneye vardığınızda ve muayene odasındayken, elbisenizi belden aşağıya doğru çıkarmalı ve bir önlük giymelisiniz.

Doktorunuzun talimatlarına ve ultrasonun nedenlerine bağlı olarak mesanenizin boş veya kısmen dolu olması gerekebilir. Dolu bir mesane, bağırsakları kaldırmaya yardımcı olur ve pelvik organlarınızın daha net bir görüntüsünü sağlar.

Mesanenizin dolu olması gerekiyorsa, prosedür başlamadan yaklaşık bir saat önce sıvı içmelisiniz. Adet döngünüzdeyseniz, ultrasondan önce kullandığınız tamponları çıkarmanız gerekir.

Transvajinal Ultrason

Advertisement

Transvajinal ultrason sırasında ne olur?

Prosedüre başlama zamanı geldiğinde, muayene masasına sırt üstü yatar ve dizlerinizi bükersiniz. Doktorunuz ultrason çubuğunu bir prezervatif ve kayganlaştırıcı jel ile kaplar ve ardından vajinanıza yerleştirir. Sağlayıcınızın sahip olduğunuz lateks alerjilerinden haberdar olduğundan emin olun, böylece gerekirse lateks içermeyen bir sonda kapağı kullanılır.

Doktorunuz dönüştürücüyü yerleştirirken biraz baskı hissedebilirsiniz. Bu his, doktorunuz vajinanıza bir spekulum yerleştirdiğinde Pap smear sırasında hissedilen basınca benzer. Dönüştürücü içinize girdikten sonra, ses dalgaları iç organlarınızdan yansır ve pelvisinizin içinin resimlerini bir monitöre iletir.

Ardından teknisyen veya doktor, dönüştürücüyü vücudunuzun içindeyken yavaşça çevirir. Bu, organlarınızın kapsamlı bir resmini sağlar.

Doktorunuz salin infüzyon sonografisi (SIS) isteyebilir. Bu, rahim içindeki olası anormallikleri tanımlamaya yardımcı olmak için ultrasondan önce rahim içine steril tuzlu su yerleştirmeyi içeren özel bir transvajinal ultrason türüdür. Salin solüsyonu uterusu hafifçe uzatarak geleneksel bir ultrasona göre uterusun içinin daha ayrıntılı bir resmini sağlar.

Hamile bir kadına veya enfeksiyonu olan bir kadına transvajinal ultrason yapılabilse de, SIS bunu yapamaz.

Bu prosedürdeki risk faktörleri nelerdir?

Transvajinal ultrason ile ilişkili bilinen hiçbir risk faktörü yoktur. Hamile kadınlara transvajinal ultrason yapmak da hem anne hem de fetüs için güvenlidir. Bunun nedeni, bu görüntüleme tekniğinde radyasyon kullanılmamasıdır.

Dönüştürücü vajinanıza yerleştirildiğinde, baskı hissedeceksiniz ve bazı durumlarda rahatsızlık hissedeceksiniz. Rahatsızlık minimum düzeyde olmalı ve işlem tamamlandığında ortadan kalkmalıdır. Muayene sırasında aşırı derecede rahatsızlık veren bir şey varsa, doktora veya teknisyene haber verdiğinizden emin olun.

Sonuçlar ne gösteriyor?

Doktorunuz ultrasonu yaparsa sonuçlarınızı hemen alabilirsiniz. Bir teknisyen prosedürü uygularsa, görüntüler kaydedilir ve ardından bir radyolog tarafından analiz edilir. Radyolog sonuçları doktorunuza gönderecektir.

Bir transvajinal ultrason, aşağıdakiler dahil birçok durumu teşhis etmeye yardımcı olur:

 • üreme organlarının kanseri
 • rutin hamilelik
 • kistler
 • fibroidler
 • pelvik enfeksiyon
 • ektopik gebelik
 • düşük
 • plasenta previa (hamilelik sırasında tıbbi müdahaleyi gerektirebilecek alçakta yatan bir plasenta)

Sonuçlarınız ve varsa ne tür bir tedavi gerekli olduğu konusunda doktorunuzla konuşun.

Görünüm

Biraz rahatsızlık duymanıza rağmen, transvajinal ultrasonla ilişkili neredeyse hiç risk yoktur. Tüm test yaklaşık 30 ila 60 dakika sürer ve sonuçlar genellikle yaklaşık 24 saat içinde hazır olur.

Advertisement

Doktorunuz net bir görüntü alamazsa, testi tekrarlamak için geri çağrılabilirsiniz. Belirtilerinize bağlı olarak bazen bir transvajinal ultrasondan önce pelvik veya abdominal ultrason yapılır.

Transvajinal ultrasondan çok fazla rahatsızlık hissederseniz ve prosedürü tolere edemezseniz, doktorunuz bir transabdominal ultrason yapabilir. Bu, doktorunuzun midenize jel sürmesini ve ardından pelvik organlarınızı görüntülemek için elde tutulan bir cihazı kullanmasını içerir.

Bu yaklaşım aynı zamanda pelvik görüntülere ihtiyaç duyulan çocuklar için bir seçenektir.


Leave A Reply