Triamteren İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Triamteren ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Triamterenin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Triamteren neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Triamteren

Triamteren

Kullanımları

Bu ilaç yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılır. Yüksek tansiyonu düşürmek, felç, kalp krizi ve böbrek problemlerini önlemeye yardımcı olur. Bu ilaç iki “idrar söktürücü” nün (diüretikler) bir kombinasyonudur: triamteren ve hidroklorotiyazid. Bu kombinasyon hidroklorotiyazid üzerinde düşük potasyum seviyelerine sahip olan veya risk altında olan kişiler tarafından kullanılır. Vücudunuzun ekstra tuz ve sudan kurtulmasına yardımcı olan daha fazla idrar yapmanıza neden olur.

Bu ilaç ayrıca kalp yetmezliği, karaciğer hastalığı veya böbrek hastalığı gibi durumların neden olduğu vücuttaki ekstra sıvıyı (ödem) azaltır. Bu, ayak bileklerinizde veya ayaklarınızda nefes darlığı veya şişme gibi semptomları azaltabilir.

Triamterene-Hidroklorotiyazid nasıl kullanılır?

Bu ilacı, genellikle sabahları günde bir kez yiyecek olsun veya olmasın, doktorunuz tarafından belirtilen şekilde ağızdan alın. İdrar yapmak zorunda kalmamak için bu ilacı yatmadan sonraki 4 saat içinde almaktan kaçınmak en iyisidir.

Kolesterolünüzü düşürmek için belirli ilaçlar da alırsanız (kolestiramin veya kolestipol gibi safra asidi bağlayıcı reçineler), bu ürünü bu ilaçlardan en az 4 saat önce veya en az 4 ila 6 saat sonra alın.

Advertisement

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı almaya devam etmek önemlidir. Yüksek tansiyonu olan çoğu insan hasta hissetmez.

Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza söyleyin (örneğin, tansiyon değerleriniz artarsa).

Yan etkiler

Baş dönmesi, baş ağrısı veya mide bulantısı vücudunuz ilaca uyum sağlaması nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Baş dönmesi riskinizi azaltmak için oturma veya yatma pozisyonundan yükselirken yavaşça kalkın.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Advertisement

Bu ürün vücudunuzun çok fazla su ve tuz kaybetmesine neden olabilir (dehidrasyon). Olağandışı ağız kuruluğu / susuzluk, hızlı kalp atışı veya baş dönmesi / sersemlik gibi herhangi bir dehidrasyon belirtisi fark ederseniz derhal doktorunuza bildirin.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: bayılma, kas krampları / halsizlik, yavaş / hızlı / düzensiz kalp atışı, görme azalması, göz ağrısı, böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarındaki değişiklik gibi) ).

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Bu ilacı almadan önce, triamterene veya hidroklorotiyazite alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: diyabet, gut, kandaki yüksek potasyum seviyesi, böbrek hastalığı (böbrek taşları dahil), karaciğer hastalığı, lupus, cilt kanseri.

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Şiddetli terleme, ishal veya kusma baş dönmesi veya ciddi miktarda vücut suyu kaybı (dehidrasyon) riskini artırabilir. Uzun süreli ishal veya kusmayı doktorunuza bildirin. Dehidrasyonu önlemek için, doktorunuz sizi başka türlü yönlendirmediği sürece bol miktarda sıvı tüketin.

Diyabetiniz varsa, bu ürün kan şekerinizi etkileyebilir. Kan şekerinizi belirtildiği şekilde düzenli olarak kontrol edin ve sonuçları doktorunuzla paylaşın. Doktorunuzun diyabet ilacınızı, egzersiz programınızı veya diyetinizi ayarlaması gerekebilir.

Bu ilaç potasyum seviyenizi etkileyebilir. Potasyum takviyeleri veya potasyum içeren tuz ikamelerini kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilaç sizi güneşe karşı daha duyarlı hale getirebilir. Ayrıca, özellikle uzun süre alırsanız, cilt kanseri riskinizi artırabilir. Güneşte zamanınızı sınırlayın. Bronzlaşma kabinlerinden ve sunlamplardan kaçının. Güneş koruyucu kullanın ve dış mekanlarda koruyucu giysi giyin. Güneş yanması, ciltte kabarcıklar / kızarıklık varsa veya yeni veya değiştirilmiş benler / cilt lezyonları fark ederseniz derhal doktorunuza bildirin.

Advertisement

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın etkilerine, özellikle baş dönmesine veya yüksek kan potasyum seviyelerine daha duyarlı olabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Triamterenin anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Hidroklorotiyazid anne sütüne geçer, ancak emzirilen bir bebeğe zarar vermesi olası değildir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: dofetilid, lityum, potasyum seviyelerini artırabilecek diğer ilaçlar (spironolakton, amilorid, siklosporin).

Bazı ürünler kan basıncınızı artırabilecek veya şişmenizi kötüleştirebilecek bileşenlere sahiptir. Eczacınıza hangi ürünleri kullandığınızı söyleyin ve bunları nasıl güvenle kullanacağınızı sorun (özellikle öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri, diyet yardımcıları veya ibuprofen / naproxen gibi NSAID’ler).

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan belirli laboratuvar testlerine (paratiroid fonksiyonu dahil) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply