Türkiye’de Çıkan Başlıca Madenler

0
Advertisement

Ülkemizde çıkarılan başlıca madenler ile ilgili bilgiler

madencilikÜlkemiz maden bakımından zengin bir ülkedir. Başlıca madenlerimiz şunlardır:

ALTIN.— Anadolu’nun eskiden beri altın bakımından zengin olduğu bilinir. Ancak, altın madenlerinin çoğu bugün tükenmiş durumdadır. Bolkardağı çevresinden çıkarılan simli kurşun madeninin her tonunda (bin kilosunda) 2-13 gram arasında altın bulunur. Günümüzde Bergama ve Kazdağları yöresinden altın çıkartılmaktadır.

BAKIR.— Yurdumuzun en önemli bakır madeni Ergani’dedir. Burası aynı zamanda dünyanın da en zengin bakır yataklarından biridir. Ayrıca, Murgul’da da çok zengin bir bakır madenimiz vardır.

CİVA .— Türkiye’nin birçok yerlerinde civa varsa da, bunların en önemlisi İzmir Körfezi’nin Karaburun Yarımadasındaki madendir.

DEMİR.— Yurdumuz demir madeni bakımından da zengindir. Birçok bölgelerimizde demir madeni bulunur.

Advertisement

GÜMÜŞ.— Anadolu’da eskiden beri işlenen bir madendir. Keban’da, Bol-kardağı’nda zengin gümüş madenleri vardır.

KROM. — Değerli bir madendir. Yurdumuz krom bakımından çok zengindir; dünyada en çok krom elde edilen ülkelerden biridir. Krom en çok Antalya, Balıkesir, Hatay, Muğla, Elazığ, Eskişehir, Kütahya, Bursa, içel’de bulunur. Yurdumuzda 100’ü aşkın krom madeni vardır. Bunlardan Ergani bakır bölgesindeki Guleman krom yatakları, dünyanın en büyük krom madenidir. Fethiye, Köyceğiz, Marmaris bölgelerinde de zengin krom yatakları vardır.

MAGNEZYUM.— Bu madenin cevheri magnezit’tir. Yurdumuzda en çok Eskişehir yakınlarında magnezit bulunur.

MANGANEZ. — Çelik sanayiinin en önemli maddelerinden biridir. Yurdumuzun birçok bölgelerinde manganez vardır. Bugün, yurdumuzda 300 kadar manganez yatağı bulunuyor. En önemli manganez yataklarımız Afyon, Biga, Sapanca, Finike, Fethiye’dedir. Ayrıca, Karadeniz kıyısında Ereğli ile Hopa çevrelerinde de önemli manganez yatakları vardır. En zengin manganez yatağımız Fethiye’dekidir.

VOLFRAM. — Yurdumuz volfram madeni zenginliği bakımından dünyada üçüncü gelir. Uludağ’da çok zengin
Yurdumuzda sevilerek yenen balıklardan biri de Mercan’dır.
volfram yatakları bulunmuştur. Ayrıca, Eskişehir, Kırşehir, Yozgat’ta da volfram yatakları vardır.

BORASİT. — Borasit dünyada ilk kez yurdumuzda bulunmuştur. Bandırma-Balıkesir arasında, Sultançayır’da zengin borasit yatakları vardır.

Advertisement


Leave A Reply