Türkiye’nin Boğazları Nelerdir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Türkiye’nin boğazları nelerdir? İstanbul ve Çanakkale Boğazlarının konumları, özellikleri, önemi hakkında bilgi.

İstanbul Boğazı

İstanbul Boğazı

İSTANBUL BOĞAZI

Karadenizi Marmara denizine bağlayan önemli bir su yoludur. Uzunluğu 31 Km genişliği 660 – 3000 M arasındadır. Derinliği 30-91 metre arasındadır. Tabandan yukan doğru yer yer kayalar ve sırtlar yükselir. Bu gemiler için tehlike oluşturur.

Boğaz büklümlü eski bir vadiyi oluştururken dördüncü jeolojik devirde su çekilmesi sırasında yatağını derine kazmıştır. Daha sonra suların seviyesi yükselince boğaz özelliğini kazanmıştır. Haliçte aynı şekilde bir dere yatağını oluştururken sular altında kalmıştır. Bu şekilde oluştuğu için kıyı şekline Rias tipi kıyı denir.

Boğazda seviye farkından dolayı Karadeniz’in suları üstten Marmara denizine doğru akar. Güneyden gelen daha tuzlu sular ise dipten boğazı geçerek Karadeniz’e doğru akar. Birinci akıntının nedeni seviye farkı, ikinci akıntının (dip) nedeni ise yoğunluktur.

Çanakkale Haritası

ÇANAKKALE BOĞAZI

Anadolu Yakası ile Gelibolu Yarımadası arasında ve Marmara Denizi ile Ege Denizini birleştiren bir su yoludur. Uzunluğu 65.Km, genişliği 2-6 Km arasındadır. Derinliği 75-100 metre civarında değişir. Tabanı zamanla düzleşmiştir. Uzanışı istanbul Boğazı’na benzer Oluşumu da İstanbul Boğa-zı’nın aynısıdır. Çanakkale Boğazı’nda da İstanbul Boğazı’ndaki gibi bir üst ve alt akıntı vardır. Çanakkale Boğazı geniş olduğu için üst akıntı İstanbul boğazmdaki kadar belirgin değildir. Boğazlar stratejik bakımdan önem taşırlar.

Advertisement

Leave A Reply