Türkiye’nin Komşu Ülkeleri Hangileridir? Hangi Sınır Kapıları Hangi Ülkeye Açılır?

0
Advertisement

Türkiye’nin sınır komşu ülkeleri nelerdir? Türkiye’nin komşu ülkelerindeki sınır çizgileri, sınır uzunlukları, kapıları nelerdir?

Türkiye’nin Komşu Ülkeleri ve Sınır Kapıları

Türkiye’nin Komşuları; Türkiye, Avrupa Kıtası’nda Yunanistan ve Bulgaristan, Asya Kıtası’nda Suriye, Irak, İran, Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti (Azerbaycan), Ermenistan ve Gürcistan ile komşudur.

Türkiye'nin Coğrafi Haritası

Ülkemizin Bulgaristan ile olan sınırı, Edirne’nin batısında, Meriç Irmağı’nın sol kıyısından başlar, doğuya doğru uzanarak Rezve Deresi’ni izler ve bu derenin Karadeniz’e döküldüğü yerde sona erer. Sınırın uzunluğu 269 km’dir. Yunanistan ile olan sınır Meriç Vadisi’ni izler. Edirne yakınında Meriç’in sağına geçen sınır, genişliği 3 km, uzunluğu 12 km olan bir toprak parçasını (Karaağaç İstasyonu ile birlikte), Türkiye’ye bırakır. Sınırın uzunluğu 212 km’dir. Ege Denizi’nde Gökçeada ve Bozcaada ile kara sularımızda kalan adalar Türkiye’ye; Akdeniz kıyısında, Meis Adası ise Yunanistan’a aittir.

Suriye sınırı, Akdeniz kıyısındaki Keşap Koyu’ndan başlar. Hatay topraklanın Türkiye’ye bırakarak Kilis’in güneyinden geçer; Nusaybin’e kadar demiryolunun güneyini, doğuda da Dicle Vadisi’ni izler. Fırat Vadisi üzerinde Rakka’nın doğusunda Caber Kalesi’ni Türkiye’ye bırakır, uzunluğu 877 km’dir.

Irak sınırı Dicle’ye kavuşan Habur Çayı ile başlar. Hakkâri Yöresi’ni Türkiye’ye bırakarak doğuda Keşlim Gediği’nde İran sınırına ulaşır. Sınırın uzunluğu 331 km’dir. Kelsim Gediği’nde başlayan İran sınırı, Van Gölü ve Dicle’ye ulaşan akarsularının su bölümü çizgisini izleyerek kuzeye doğru uzanır ve Ağrı Dağı’nın doğusunda sona erer. Uzunluğu 454 km’dir. Kuzeydoğuda, (eski SSCB) Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti (Azerbaycan), Ermenistan Gürcistan sınırı; Aras Irmağı’nı izler, Sürmeli Çukur Ovası’ndan geçerek, batıya uzanır. Daha sonra Arpa Çayı’nı izleyen sınır, önce kuzeye, sonra batıya döner ve Çoruh Irmağı’nın ağzının güneyindeki Sarp Köyü yakınında sona erer. Uzunluğu 610 km’dir.

Advertisement
Bayrağı Komşu Ülke Sınır Kapıları
 bulgaristan Bulgaristan  Dereköy (Kırklareli) · Hamzabeyli (Edirne) · Kapıkule (Edirne)
 yunanistan Yunanistan  Uzunköprü (Edirne) · İpsala (Edirne) · Pazarkule (Edirne)
 suriye Suriye  Yayladağı (Hatay)  · Cilvegözü (Hatay) · İslahiye (Gaziantep) · Çobanbey (Gaziantep) · Karkamış (Gaziantep) · Öncüpınar (Kilis) · Akçakale (Şanlıurfa) · Ceylanpınar (Şanlıurfa) · Mürşitpınar (Şanlıurfa) · Şenyurt (Mardin) · Girmeli (Mardin) · Cizre (Şırnak)
 irak Irak  Habur (Şırnak)
 iran İran  Esendere (Hakkâri) · Kapıköy (Van) · Gürbulak (Ağrı) · Borualan (Iğdır) (kapalı)
 Azerbaycan Bayrağı Azerbaycan  Dilucu (Iğdır)
 ermenistan Ermenistan  Akyaka (Kars) (kapalı), Alican (Iğdır) (kapalı)
 gurcistan Gürcistan  Türkgözü (Ardahan) · Sarp (Artvin)


Leave A Reply