Umberto Nobile Kimdir? İtalyan Mühendisin Hayatı, İcatları ve Seyahatleri

0
Advertisement

Umberto Nobile kimdir ve ne yapmıştır? Umberto Nobile hayatı, biyografisi, çalışmaları ve havacılık kariyeri hakkında bilgi.

Umberto Nobile

İtalyan kaşif ve zeplin tasarımcısı Umberto Nobile (1885-1978), Kuzey Kutbu havacılığında bir öncüydü. Kuzey Kutbu üzerindeki zeplin uçuşu, Kuzey Kutbu’nda daha fazla uçak kullanımını teşvik etti.

Umberto Nobile, 21 Ocak 1885’te Napoli yakınlarındaki Lauro, İtalya’da doğdu. Babası sınırlı gelirli bir devlet memuru olan yedi çocuğundan biri olan Nobile, Napoli Üniversitesi’nde kendi yolunu kazanmak zorunda kaldı. Mühendislikten onur derecesiyle mezun oldu. Havacılığa olan ilk ilgisi, zeplin tasarımı ve yapımında bir kariyere yol açtı. Fiziksel olarak I. Dünya Savaşı’nda aktif hizmet için uygun olmayan Nobile, İtalyan hava kuvvetlerinde görevlendirildi ve Roma’daki askeri havacılık inşaatı fabrikasının direktörü ve sonunda bir general oldu. Profesyonel becerileri ve uzun çalışma saatleri, onu havadan hafif zanaatların önde gelen tasarımcısı yaptı. Yarı sert hava gemilerinin üstün uçuşa elverişliliğine inanarak, İtalya ve diğer ülkelerin donanmaları için zeplin tasarladı ve inşa etti.

1921’de Amerika Birleşik Devletleri hükümetine satılan 34 tonluk zeplin Roma, 1922’de Langley Field, VA yakınlarında bir yüksek voltaj hattına çarparak 34 kişiyi öldürdü. Kazaya rağmen, 1912’de Güney Kutbu’na ulaşan ilk insan olmak için bir köpek kızağı yarışını kazanan kaşif Roald Amundsen, Kuzey Kutbu üzerinde uçmak için Nobile’nin zeplin Norge’u kullanmak istedi. 1926’da, pilot olarak Gen. Nobile ve mürettebat olarak Amundsen ve Amerikalı kaşif Lincoln Ellsworth ile Spitsbergen, Norveç’ten Alaska’ya uçtular. Kuzey Kutbu’nu üç gün önce uçakla geçen Amerikalı Richard Byrd ve Floyd Bennett tarafından dövülerek geçen ikinci gruptu. Nobile’ın sergilediği yetenek ve cesaret, onun geniş beğenisini kazandı ve Amundsen’in küskünlüğünü uyandırdı.

Arktik Afeti için suçlandı

Nobile, 1928’de, bu kez kendi komutası altında, Italia zeplin kullanarak başka bir kutup uçuşu gerçekleştirdi. 24 Mayıs’ta Kuzey Kutbu’na ulaştı, ancak Spitsbergen’e dönüş uçuşunda zeplin bir fırtınada harap oldu ve hayatta kalanlar paket buzda mahsur kaldı. Felaket, ilk kez çok sayıda uçağın kullanıldığı büyük bir uluslararası kurtarma operasyonuna yol açtı. Ağır şekilde yaralanmasına rağmen, Nobile, yardımın gelmesinden önceki 31 gün boyunca mürettebat üyelerine cesur bir örnek oldu. Nobile, İsveç hava kuvvetlerine ait bir kayak uçağı tarafından buzdan uçtu ve diğer kurtulanlar 18 gün sonra Sovyet buzkıran Krassin tarafından alındı. Arama kurtarma çalışmalarına gönüllü olan Amundsen, uçağının denize düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Zeplinde bulunan 16 kişiden sekizi de öldü.

Advertisement

Nobile’ın havacılık ve keşif konusundaki kararlı ilgisi, onun istismarlarının siyasi sonuçlarını pek az takdir etmesine neden oldu. Onun zeplin uçuşlarına yönelik popüler coşku, belirli Faşist çevrelerde, özellikle de İtalyan hava kuvvetleriyle bağlantılı çevrelerde bir kızgınlığa neden oldu. Mareşal Italo Balbo liderliğindeki bu düşmanlardan oluşan bir grup, Nobile’ye ve onun havadan hafif gemileri savunmasına saldırmak için İtalya trajedisini istismar etti. Kaza ve ölümlerden kendisini sorumlu tutan resmi bir soruşturmanın bulgularını protesto eden Nobile, Mart 1929’da hava kuvvetlerinden istifa etti.

Aklanması

İstifasından sonra Nobile, Sovyetler Birliği’nde havacılık danışmanı olarak görev yaptı ve ayrıca 1936’da Lockport, Illinois’deki Lewis College of Science and Technology’nin havacılık mühendisliği bölümünün başkanı olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde birkaç yıl öğretmenlik yaptı. 1943’te İtalya’ya döndü. Faşistlerin yenilgisinden sonra, kendisine yöneltilen soruşturmada hileli olduğunu savunarak Gerçeği Söyleyebilirim adlı bir kitap yazdı. 1945’te kendisine yöneltilen suçlamalardan aklandı ve hava kuvvetlerinde tümgeneral rütbesine geri döndü. Nobile, 1946’da İtalya’nın Kurucu Meclisine delege oldu, ancak bir yıl sonra, hayatının geri kalanını araştırma, yazma ve öğretimle geçirmek için siyasetten emekli oldu. Italia’nın yolculuğu ve kazası hakkında beş kitap daha yazdı ve sonuncusu The Red Tent (1967) bir filme çekildi.

Nobile, kısa faaliyet süresi boyunca kutup araştırmalarına önemli bir katkı yaptı. Sadece ilk transpolar uçuşu yapmakla kalmadı, Kuzey Kutbu coğrafyası hakkındaki bilgisini artırdı, aynı zamanda Kuzey Kutbu’nda hem keşif hem de ulaşım için uçak kullanmanın fizibilitesini gösterdi.

Kaynak 2

Umberto Nobile; (d. 21 Ocak 1885, Lauro, Salerno yakınları – ö. 30 Temmuz 1978, Roma, italya), İtalyan havacılık mühendisidir. 1926’da Norveçli kâşif Roald Amundsen ve ABD’li Lincoln Ellsworth ile birlikte “Norge” adlı hava gemisiyle Norveç’in kuzeyindeki Spitsbergen’den (bugün Svalbard) Alaska’ya gerçekleştirilen Kuzey Kutbu uçuşuna öncülük etmiştir.

İtalya Hava Kuvvetleri’nde general olan Nobile, bir yandan da Napoli Üniversitesi’nde havacılık mühendisliği profesörü olarak ders verdi. 1928’de “Norge”a benzer bir araçla Kuzey Kutbu’nun araştırılmamış bölgeleri üzerinde bir dizi uçuş gerçekleştirdi. Üçüncü uçuşunda hava gemisi Spitsbergen” in kuzeydoğusunda buza düştü. Nobile ve yedi arkadaşı kurtarıldı, ama mürettebattan 17 kişi kayboldu. Bir İtalyan soruşturma komisyonu kazadan onu sorumlu bulunca görevinden ayrıldı. 1931’de SSCB’nin Kuzey Kutbu’na düzenlediği bir sefere katıldı. II. Dünya Savaşı’ndan sonra araştırma komisyonunun raporu geçersiz sayıldı ve Nobile hava kuvvetlerindeki eski görevine döndü. Napoli Üniversitesi’nde yeniden ders vermeye başlayan Nobile, İtalya Kurucu Meclisi’nde milletvekili oldu (1946). Nobile Kuzey Kutbu’ndaki serüvenlerini Gli italiani al Polo Nord (1959; İtalyanlar Kuzey Kutbu’nda) adlı kitabında anlattı.

Advertisement


Leave A Reply