Unutkanlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir? Unutkanlık Neden Olur?

0
Advertisement

Hangi yiyecekler unutkanlığa iyi gelir? Unutkanlık neden olur, başa çıkma yolları nelerdir? Hafızayı güçlendiren yiyecekler hangileridir?

Unutkanlık nedir? Neden olur?

Modern çağın en sık görülen rahatsızlıklarından biri olan unutkanlık, belirli dönemlerde hayatımızda zorluklar yaşamamıza sebep olabiliyor. Önemli bir işimizi yapmayı unutmak, gün içerisinde halletmemiz gereken bir durumu yapmayı unutmak ya da günlük tempomuzdan dolayı özel bir günü unutmak gibi daha pek çok şekilde örneklendirebileceğimiz unutkanlık durumu, sadece yoğunluktan değil beslenme şeklimizin eksikliğinden de meydana gelebilmektedir.

unutmak

Kaynak: pixabay.com

Vücudumuza hafızamızı kuvvetlendirici besinleri alma sıklığını azalttığımız süreçte, metabolizma biyolojik olarak hafıza ve hatırlama yetilerinde eksiklikler yaşayabilmektedir. Sağlıklı bir hayat yaşayan ve sağlıklı bir beslenme düzeni olan insanlarda kalp hastalıkları, hipertansiyon hastalığı, damar tıkanıklığı rahatsızlıkları ve diyabet hastalığı gibi pek çok hastalık görülmezken, bu tip rahatsızlıkların görülmemesinin sonucunda beyin fonksiyonları da düzgün çalışarak sağlıklı beslenmeden dolayı sürekli gelişir ve böylelikle hafıza güçlenerek unutkanlık görülme durumu en aza indirgenmiş olur.

Ancak bunun tam zıttı durumlarda sağlıksız beslenen ve sürekli yağlı, şekerli yiyecekler tüketen kişilerde otomatikman kötü kolesterol dediğimi kolesterol seviyesi yükselir ve bu durum beyne giden damarlarda bir takım plakaların oluşmasına sebebiyet verir. Damarlarda bu tip plakaların olması da beyne giden kanın akışını yavaşlatmaktadır. Beyne giden kan akışının yavaşlaması, beynin normal şartlarda ihtiyaç duyduğu kan akışı seviyesinden eksik kalmasına ve bunun sonucunda da beyne giden oksijenin eksik kalmasına sebep olmaktadır. Bu oksijen azlığı, beyinde bir müddet sonra bir takım sorunlara ve hafıza zayıflığına yol açabilmektedir. Hafıza zayıflığı yaşayan kişilerin hafıza problemlerinin daha da ilerlemesi durumunda “vasküler demans” hastalığı da ortaya çıkabilmektedir.

Tüm bu anlatılanların ışığında, bu tip negatif durumlarla karşı karşıya kalmamak adına yapılması gereken en kolay şey unutkanlığı önleyici doğal besinlerle beslenmektir. Yani beyne ve dolayısıyla hafızaya iyi gelen antioksidanlar içeren; omega yağ asitleri içeren, mineral ve vitamin içeren besinlerle beslenmek unutkanlık durumunuza iyi gelecek ve hafızanızı güçlendirecektir.

Unutkanlığa iyi gelen yiyecekler nelerdir?

nar ağacı

Kaynak: pixabay.com

Nar ve nar suyu:

Az önce değindiğimiz ve beynimizin ihtiyacı olduğu antioksidanlar açısından gayet zengin bir meyve olan nar, hem tane olarak tüketildiğinde hem de suyu içildiğinde vücuttaki zararlı radikallere karşı koruma kalkanı oluşturmaktadır. Narı eğer meyve suyu olarak tüketecekseniz, ezdiğiniz narların suyunu doğal olarak içebilirsiniz. Eğer içerken tadının ekşiliğinden rahatsız olursanız yüzde ellilik kısmına su ekledikten sonra tüketmeye devam edebilirsiniz. Bunun dışında narı taneleriyle tüketecekseniz hem beyninizi güçlendirmek hem de metabolizmanızı hızlandırmak adına light yoğurda nar ekleyerek tüketebilme imkanınız bulunmaktadır.

Advertisement
bitter çikolata

Kaynak: pixabay.com

Bitter çikolata :

Hafızanın güçlendirilmesinde etkili besinlerden biri olan bitter çikolata, içerisindeki kakao içeriğiyle beynimizin ihtiyaç duyduğu polifenolü karşılayabilmektedir. Özellik olarak yüzde yetmiş beşin üzerinde kakao içeren bitter çikolatalarda beynin yaşlanmasını önleyici içerik bulunmaktadır. Bunun dışında içeriğindeki kafein ile de günlük konsantrasyonumuzu kontrol altında tutar ve adapte olmamızı sağlar. Ancak bu konuda da dikkat edilmesi gereken nokta, günlük olarak 40 gramdan fazla çikolata tüketilmemesi gerekliliğidir. Çünkü yenmesi gerekenden fazla çikolata tüketiminin beyne ve hafızaya bir yararı olmayacağı gibi aksine vücutta kilo yapıcı bir zemin oluşturacaktır.

yeşil çay

Kaynak: pixabay.com

Çay :

Özellikle yeşil çayın etki gösterdiği unutkanlık problemi, yeşil çay kadar olmasa da siyah çay tüketildiğinde de kısa süreli olumlu etkiler yaratabilmektedir. Bu çaylar bireylerdeki Alzheimer hastalıklarıyla mücadele etmekte, konsantrasyon seviyesini yükseltmekte, akıl ve hafıza fonksiyonlarını güçlendirmekte ve antioksidan özelliği sebebiyle beyni zararlı durumlardan korumaktadır. Yeşil çay, bu konularda daha etkili olduğu için mümkün oldukça yeşil çay tüketimi önerilmektedir. Yeşil çayı mutlaka doğal ürünler satan bir dükkandan satın aldıktan sonra isterseniz oda sıcaklığındaki suya karıştırıp içebilir, isterseniz de sıcak suya karıştırıp içebilirsiniz.

Ceviz kırmak

Kaynak: pixabay.com

Ceviz :

İçeriğinde bol miktarda Omega-3 bulunan ceviz, özellikle her kahvaltıda 2 adet bütün ceviz olarak tüketilmesi önerilen besinler arasındadır. Omega-3 içeriğinin yanında bol miktarda E vitamini de içeren ceviz, hafızayı güçlendirmek için birebir besinlerdendir.

ıspanak

Kaynak: pixabay.com

Ispanak:

Ispanak, içeriğindeki zengin folik asitlerle özellikle Alzheimer hastalığına iyi gelen ve ileriki yaşlarda oluşan daha düşük seviyedeki unutkanlıklar için tedavi sürecinde önemli bir yeri olan besin kaynaklarından biridir. Hem folik asit hem de mineral içeriğiyle hafızayı geliştirip güçlendirerek unutkanlık sorununu tersine çevirebilmektedir.


Leave A Reply