Uranüs Nasıl Keşfedildi?

0

Uranüs ne zaman ve nasıl keşfedildi? Uranüs gezegeninin keşfi neden uzun sürdü, kim keşfetti, Uranüs’ün keşif hikayesi hakkında bilgi.

Uranüs Nasıl Keşfedildi?

Nereye bakacağınızı biliyorsanız ve gözleriniz yeterince güçlüyse, Uranüs’ü teleskop veya dürbün olmadan görebilirsiniz. Çok parlak ve yeterince büyük olmamasına rağmen, Uranüs bazı gecelerde gökyüzümüzde görünür.

Buna rağmen, Uranüs 1781’e kadar resmen keşfedilmemişti. Antik Babilliler, Merkür’den Satürn’e kadar olan bütün gezegenleri bundan çok önce biliyorlardı. İnsanların Uranüs’ü bulması neden bu kadar uzun sürdü?

Neden Geç Keşfedildi?

Aslında, konu, onu bulmak meselesi değildi. Bir gezegen olduğunu bilmek meselesiydi. Uranüs’ün keşfinin hikayesi, gördüklerini anlamayan insanlarla dolu. İnsanlar Uranüs’ü M.Ö. 128 den daha önce görmüş olabilirler. ama, her gördüklerinde bir yıldız olduğunu düşündüler.

Aslında, gezegeni keşfeden kişi de onu ilk önce yanlış anladı! Elbette, onun bir yıldız olmadığını biliyordu, ama bir gezegen olduğunu da düşünmüyordu. 13 Mart 1781’de, amatör bir astronom olan William Herschel, gece gökyüzünde bir nesne buldu. Ölçtükten sonra, bu nesnenin yıldız olmak için çok hızlı hareket ettiğini belirledi. Bir kuyruklu yıldız olmalı diye düşündü.

Herschel, diğer gökbilimcilere yeni kuyruklu yıldızı anlattı. Kafası karışıktı. Sorun şu ki, bu nesne kadar parlak bir kuyruklu yıldızın güneşe daha yakın olması gerekiyordu, ancak güneşe yakın olan bir kuyruklu yıldız gökyüzüne doğru hareket etmek zorundaydı. Aynı zamanda kuyruklu yıldızlar gibi bir kuyruğu da yoktu.

Diğer gökbilimciler de nesneyi incelemeye başladı. Bir nesnenin yörüngesinin, gezegenlerin yörüngeleri gibi daireselliğe oldukça yakın olduğunu fark ettiler. Çoğu için bu, gezegen denmesi için yeterliydi. 1783 yılına gelindiğinde, Herschel da bir gezegen olması gerektiğini kabul etti. Gezegen, Yunan gökyüzü tanrısının adı olan Uranüs olarak adlandırıldı.


Leave A Reply