Üremi Nedir?

1
Advertisement

Üremi neir? remi hastalığı hakkında bilgi. Üremi belirtileri ve tedavisi.

Böbrek KesitiBöbrek yetersizliği sebebiyle vücutta azotlu maddelerin birikmesi sonucunda meydana gelen önemli bir hastalıktır. Böbrekler organizmada meydana gelen birçok zehirli maddeleri dışarı atan bir süzgeç gibidir. Toksinler (zehirli maddeler) böbreklerdeki yetersizlik, nefrit, iki taraflı böbrek iltihabı, idrar yollarının tıkanması, böbrek kistleri, bazı zehirlenmeler halinde vücuttan atılamazlar.

Toksinler arasında ürenin önemli bir yeri vardır. Normal halde kanda litrede 0,30-0,50 gram kadar üre bulunur. İsminden de anlaşılacağı gibi üremi hastalığında kandaki ürede yükselme görülür. Üreden başka kreatinin, ürik asit, amino asit ve protein metabolizmasının son mahsulleri de kanda toplanır.

Üreminin Belirtileri : Üreminin ilk belirtileri, halsizlik ve iştahsızlıktır. Hasta çok çabuk yorulur. İştahsızlık kilo kaybına sebep olur. Daha sonra bulantı ve kusmalar görülür. Baş ağrısı da oldukça erken başlar ve şiddetlidir. Ruhsal durumlardaki bozukluklar, huzursuzluk hastalığın ilerlediğini gösterir. Kansızlık önemli belirtilerden biridir. Bunlardan başka deride kaşıntı, burun kanaması, tansiyon yüksekliği, uykuya meyil görülür. Son devrede kalp zarı iltihabı gibi bazı bozuklukların belirtileri başlar.

Üreminin Tedavisi : Üremiyi meydana getiren sebep tedavi edilebilirse sonuçlar iyi olabilir. Böbrek bozukluklarının ve ortaya çıkan bozuklukların tedavisi çeşitli belirtilerin hafifletilmesi için birçok ilaç kullanılabilir. Bu konuda mutlaka uzman bir doktora başvurmak gerekir. Kan nakli yapılabilir. Et, yumurta ve balık gibi proteinli besinler azaltılır. Hafif bir gıda rejimi uygulanır. Tuz duruma göre doktorun vereceği karar göre azaltılır ve ya komple kesilebilir.

Advertisement

1 Yorum

Leave A Reply