Üretan Nedir? Poliüretan Nedir?

0
Advertisement

Üretan Nedir? Poliüretan Nedir? Üretan ve poliüretanın özellikleri, farkları ve kullanım alanları hakkında kısaca bilgi.

Üretan Nedir? Poliüretan Nedir?

Her ne kadar “üretan” ve “poliüretan” terimleri çoğu zaman birbirinin yerine kullanılırsa da, bunlar birbirinden farklı iki bileşiktir.

Üretan

Üretan, \displaystyle {{C}_{3}}{{H}_{7}}N{{O}_{2}} kimyasal formüllü kristalli bir bileşiktir. Bu bir karbonik asit esteridir.

Poliüretan

Poliüretana, çoklu veya “poli” üretan birimlerinden oluştuğu için poliüretan denir. Üretan birimleri, polimerizasyon denilen kimyasal bir reaksiyonla birleştirilir.

Özellikleri

Üretan esnek ve dövülebilirdir, farklı şekilleri ve formları olan nesneler için idealdir ve sıvı halde kullanılır. Diğer yandan poliüretan serttir ve daha sert ürünler için idealdir, doğal kauçuktan daha fazla avantaj sağlar.

Advertisement

Üretan Kullanımları

Birçok böcek ilacı, veteriner ilacı farklı miktarlarda üretan içerir. Bileşik ayrıca bir çözücü olarak da kullanılır. Bazı plastikler üretandan oluşur.

Poliüretan Kullanımları

Poliüretan ayakkabı ve köpük gibi katı malzemeler için kullanılır. Bazı poliüretan türleri, uzun süreli kaplama için boyalara da karıştırılır.

Toksisite

Üretan küçük hayvanlar için toksiktir. Üretan genellikle bulantı yan etkisi yapar. Öte yandan poliüretan, çok yavaş bir şekilde biyolojik olarak parçalanır ve genellikle düşük toksik bir risk oluşturur.


Leave A Reply