Üretimden Tüketime Konu Anlatımı – Üreticiden Tüketiciye Geçen Aşamalar

0

Üretim ve tüketim nedir? Üreticiden tüketiciye giderken aşamalar, 4. ve 5. sınıf üretimden tüketime ürünlerin geçirdiği aşamalar, konu anlatımı.

Advertisement

Üretimden Tüketime Konu Anlatımı

Üretim ve Tüketim

Üretim deyince ilk akla gelen şey insanın yaşaması için gerekli maddeleri elde etmesidir. Bir mal veya hizmetin üretimi için gerekli olan şeyler; toprak(doğal kaynakları), emek (beyin ve beden gücü) , sermaye(para ve üretimde kullanılan makine, alet, edevat, vs. materyal), teşebbüs(girişim yada diğer üç faktörü bir araya getirme işi) olarak sayılabilir.

Tüketim üretilen mal veya hizmeti kullanma işidir. Yani bir gıda maddesinin yenilmesi veya bir aracın eşyanın satın alınıp kullanılmasıdır. Tüketici ise, mal ve hizmetlerden yararlanan ve bunları satın alıp kullanan kişidir. Bu anlamda hepimiz tüketiciyiz. Okulda kalemi, silgiyi, kahvaltıda zeytini, peyniri, oyun sırasında çeşitli oyuncakları ve günlük hayatımızda giysilerimizi, kullandığımız elektronik aletleri ve eşyalarımızı …tüketiyoruz.

Ülkemizin refahı için üretim bilinci artırılmalı ve kişiler tüketime değil, daha çok üretime teşvik edilmelidir.

ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE GİDERKEN AŞAMALAR

Serap, mağazada gördüğü mavi pamuklu kazağı almak istiyordu. Akşam işten çıktıktan sonra alış veriş merkezindeki mağazaya gitti. Beğendiği kazak vitrinde duruyordu. İçeride başka renkleri de vardı ama o maviyi beğenmişti. İçeriye girdi. Tezgahtar kız yardımcı oldu. Kasaya parasını ödemek için gittiğinde kazağın % 10 indirimli olduğunu öğrendi ve sevindi. Kasadaki bey “çok zevklisiniz çok değerli bir ürün aldınız ” dedi. “Elinizdeki kazak % 100 pamuktan dokunmuş ve hammaddesi Türkiye’de üretilen bir üründür” dedi. Serap “Öyle mi? Çok iyi. Sizin atölyenizde mi yapıldı?” diye sordu. “Evet, Çorlu’da atölyemizde yapılıyor. Biz pamuklu ip alıyoruz, atölyede boyayarak sonrada örgü makinelerinde örüp bu hale getiriyoruz ve mağazamıza getiriyoruz sizlerin beğenisine sunuyoruz”.

Advertisement

Serap parasını ödeyip fişini aldıktan sonra tam mağazadan çıkacaktı ki tezgahtar kız “ürünün kullanma talimatı içinde yazıyor ama yine de bir sorun olursa bizi aramanız için telefonumuz da yazıyor “dedi. Serap “teşekkür ederim,iyi çalışmalar” diyerek çıktı. Yolda yürürken ayakkabı, mont, pijama vb. şeyler satan mağazaların vitrinlerine de baktı. İçinden şöyle düşünüyordu; -Bunların Türkiye’de üretilmesi ne güzel. Hem daha ucuz hem de modacılarımız sağolsun zevkimize uygun. Bence mecbur kalmadığımız sürece ülkemizin ürünlerinden kullanmalıyız. Üreticilerimizin kazanması ülkemizin dolayısıyla da bizim kazanmamız demek değil mi?

Pamuk üreticisi ⇒ İplik üreticisi ⇒ Kumaş üreticisi ⇒ Hazır giyim ⇒ Butik-mağaza ⇒ Tüketici


Leave A Reply