Lafayette Curry Baker Kimdir?

0

Lafayette Curry Baker kimdir ve ne yapmıştır? Lafayette Curry Baker hayatı, biyografisi, istihbarat çalışmaları ve kariyeri hakkında bilgi

Lafayette Curry Baker

Lafayette Curry Baker; (d. 13 Ekim 1826, Stafford, New York – ö. 3 Temmuz 1868, Philadelphia, ABD), Amerikan İç Savaşı sırasında Birliğin (Kuzey) istihbarat ve karşı-istihbarat etkinliklerini yöneten federal gizli servisin başıdır. Ailesinin, Baker çocuk yaştayken taşındığı Michigan’daki evinden 1848’de ayrılarak Batı’da çeşitli işlerde çalıştı. 1856’da özel polis örgütü San Francisco Teyakkuz Birliği’ne girdi. Bu kuruluş, soruşturmalarda keyfi davranması ve usul kurallarına aldırmamasıyla ünlüydü. Birlikte geçirdiği dört yıl boyunca genellikle gizlilik gerektiren işlerde çalışan Baker, kılık değiştirme ve yanıltma tekniklerinde uzmanlaştı. 1861’de İç Savaş başlayınca Washington’a giderek General Winfield Scott’un hizmetine girdi. Araştırma yapmak üzere gönderildiği Richmond’da casusluk suçuyla tutuklandı. Konfederasyon (Güney) başkanı Jefferson Davis suçlamanın doğruluğunu araştırırken kaçmayı başardı.

Daha sonra Savaş Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Posta İdaresi’nde dedektif olarak çalıştı. Kasım 1862’de Allan Pinkerton’ın yerine federal gizli servisin başına geçti, iki ayn birim altında çalışan ve birbirlerini tanımayan yüzlerce ajan ve dedektif kullanarak, kısa sürede Konfederasyonun yanı sıra Birlik içinde de askeri ve sivil yönetimin her alanına sızdı.

Kendisi ve servisi için “Hainlere Ölüm” parolasını benimseyen Baker, eski Capitol binasında bir karargâh ve bir hapishane kurdu. Birçok yurttaşı sudan kanıtlarla ya da yalnızca kuşku üzerine gözaltına aldı, itiraf ve bilgi koparabilmek için ağır sorgulamalardan geçirdi. 1863’te, resmi adı District of Columbia 1. Süvari Birliği olan, ama halk arasında Baker’ın Korucuları olarak bilinen bir süvari taburu oluşturdu. Daha çok J. S. Mosby ve akıncılarına karşı bir karşı-gerilla kuvveti olarak kullanılan bu birim, savaşın bitimine doğru büyüyerek bir alay halini aldı.

Baker, 1864’te kişisel çabasıyla Hazine Bakanlığı’nda büyük bir dolandırıcılığı ortaya çıkardı. Konfederasyon yanlısı teröristlerin kundakçılık ve başka yöntemlerle savaşı Kuzey kentlerine taşımaya yönelik “Kuzeybatı Komplosu”nu önledi ve tanınmış Birlik memurlarının düşmanla kurduğu alışveriş ilişkilerini açığa çıkardı. Nisan 1865’te Başkan Lincoln’ın öldürülmesinden sonra, John Wilkes Booth ve suç ortağı D. E. Herold’ın izlenmesi ve yakalanması işini doğrudan planlayıp yönetti. Lincoln’ın öldürülmesinde ihmalcilikle suçlandı. Ama başkanın korunmasından doğrudan sorumlu olmadığı gibi, suikast sırasında da görevli olarak New York’ta bulunuyordu. Olay karşısında hızla harekete geçip sonuca ulaşması, uzun bir süreden beri beklediği tuğgeneral rütbesine yükselmesini sağladı.

İç Savaş sonrasında güvenlik ve istihbarat çalışmalarını sürdürerek, eski Konfederasyon yanlıları için çıkarılan af belgelerinin alım satımıyla ilgili ve ucu Beyaz Saray’a kadar uzanan büyük yolsuzluktan açığa çıkarmaya özel önem verdi. İşlemleri usul kurallarına uygun olarak yürütmeyi önemsemediği için sık sık siyasal saldırılara hedef olan Baker, sonunda görevinden istifa etti. Kongre ödenek vermeyi reddedince, gizli servisi de dağıldı. Daha sonra Başkan Johnson aleyhinde açılan görevi kötüye kullanma davasında tanıklık ederek, sansasyon yaratan, ama belgelere dayanmayan suçlamalarda bulundu.

History of the United States Secret Service (Birleşik Devletler Gizli Servisi Tarihi) adlı kitabı 1867’de yayımlandı.


Leave A Reply