Üretrit Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Üretrit Teşhis ve Tedavisi

0
Advertisement

Üretrit nedir, nasıl bir hastalıktır? Üretritin belirtileri ve nedenleri nelerdir? Üretritin teşhisi, tedavisi ve önleme yolları.

Üretrit nedir?

Üretrit, idrar yolunun veya idrarı mesaneden vücudun dışına taşıyan tüpün iltihaplanması ve tahriş olması durumudur. Sperm ayrıca erkek üretradan geçer.

Üretrit

Üretrit tipik olarak idrar yaparken ağrıya ve idrara çıkma dürtüsünün artmasına neden olur. Üretritin birincil nedeni genellikle bakterilerin neden olduğu enfeksiyondur.

Üretrit, idrar yolu enfeksiyonu (İYE) ile aynı şey değildir. Üretrit, üretra iltihabı iken, İYE, idrar yolunun bir enfeksiyonudur. Benzer semptomları olabilir, ancak üretritin altında yatan nedene bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri gerektirebilirler.

Üretrit her yaştan insanı etkiler. Hem erkekler hem de kadınlar durumu geliştirebilir. Bununla birlikte, dişilerin durumu geliştirme şansı erkeklerden daha fazladır. Bunun sebebi kısmen penisin uzunluğu olan erkeklerin üretralarının kadınlara göre çok daha uzun olmasıdır. Bir kadının üretrası tipik olarak bir buçuk inç uzunluğundadır. Bu, bakterilerin üretraya girmesini kolaylaştırır.

Advertisement

Üretritin belirtileri nelerdir?

Erkeklerde semptomlar

Üretritli erkekler aşağıdaki semptomlardan birini veya birkaçını yaşayabilir:

 • idrar yaparken yanma hissi
 • penis açıklığının yakınında kaşıntı veya yanma
 • menide veya idrarda kan varlığı
 • penisten akıntı
Kadınlarda semptomlar

Kadınlarda üretritin bazı semptomları şunları içerir:

 • daha sık idrara çıkma dürtüsü
 • idrara çıkma sırasında rahatsızlık
 • üretral açıklıkta yanma veya tahriş
 • idrar semptomları ile birlikte vajinadan anormal akıntı da mevcut olabilir.

Üretriti olan kişilerde de belirgin semptomlar olmayabilir. Bu özellikle kadınlar için geçerlidir. Erkeklerde, üretrit klamidya veya bazen trikomoniyaz enfeksiyonu sonucu gelişirse semptomlar belirgin olmayabilir.

Bu nedenle, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon (CYBE) bulaşmış olabilirseniz, test yaptırmanız önemlidir.

Üretrite ne sebep olur?

Genel olarak, üretrit vakalarının çoğu, bir bakteri veya virüs enfeksiyonunun sonucudur. Bakteriler en yaygın nedenlerdir. Mesane ve böbrek enfeksiyonlarına neden olabilecek aynı bakteri, üretranın iç yüzeyini de enfekte edebilir. Genital bölgede doğal olarak bulunan bakteriler, idrar yoluna girerlerse üretrite de neden olabilirler.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) Güvenilir Kaynak’a göre, üretrit ile ilişkili bakteriler şunları içerir:

Advertisement
 • Neisseria gonorrhoeae
 • klamidya enfeksiyonları
 • Mycoplasma genitalium

Patojenler, hastalığa neden olan biyolojik ajanlardır. CYBE’ye neden olan aynı patojenler de üretrite neden olabilir. Bunlar, gonore ve klamidya neden olan bakterileri ve trichomoniasise neden olan paraziti içerir.

Üretrit gelişimine yol açabilecek virüsler de vardır. Bunlar arasında insan papilloma virüsü (HPV), herpes simpleks virüsü (HSV) ve sitomegalovirüs (CMV) bulunur.

Üretrit türleri

Enflamasyonun nedenine göre sınıflandırılan farklı üretrit türleri vardır. Gonokokal üretrit ve nongonokokal üretrittir.

 • Gonokokal üretrit, CYBE belsoğukluğuna neden olan aynı bakteriden kaynaklanır. Üretrit vakalarının yüzde 20’sini oluşturur.
 • Nongonococcal üretrit, gonore olmayan diğer enfeksiyonların neden olduğu üretrittir. Klamidya, diğer CYBE’ler de olası bir suçlu olmakla birlikte, nongonokok olmayan üretritin yaygın bir nedenidir.

Bununla birlikte, cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgisi olmayan tahrişin meydana gelmesi mümkündür. Bu nedenler, bir kateterden kaynaklanan yaralanma veya diğer türden genital travmaları içerebilir.

Pek çok hastada bir tip üretrit varken diğerinde, aynı anda farklı üretrit nedenlerine sahip olmak mümkündür. Bu özellikle kadınlarda geçerlidir.

Üretrit nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz size belirtilerinizi soracaktır. Ayrıca genital bölgeyi deşarj, hassasiyet, yaralar ve herhangi bir CYBE belirtisi açısından inceleyeceklerdir. Bu, teşhis koymalarına yardımcı olabilir.

İdrar örneğini veya üretra veya vajinal bölgeden alınan bir çubuğu analiz etmek için testler isteyebilirler. Doktor belirli bir CYBE’den şüphelenirse, muhtemelen doktorun bu olası teşhisi onaylamasına veya ekarte etmesine izin verebilecek bir test olacaktır. HIV ve sifiliz gibi diğer CYBE’leri kontrol etmek için kan testleri yapılabilir.

Doktorunuza ve laboratuarına bağlı olarak, birkaç gün içinde test sonuçlarını geri alabilirsiniz. Bu, size mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlamalarını ve eşinizin de test edilip tedavi edilmesi gerekip gerekmediğini size bildirmelerini sağlar.

Üretrit

Üretrit için tedavi seçenekleri nelerdir?

Üretrit tedavisi tipik olarak bir antibiyotik veya antiviral ilaç kürü içerir. Enfeksiyona CYBE neden olduysa, tüm cinsel partnerlerin gerekirse test ve tedaviden geçmesi hayati önem taşır. Bu, CYBE’nin yayılmasını ve yeniden enfeksiyonu önler.

Tedaviye başladıktan sadece birkaç gün sonra semptomlarınızda iyileşme görebilirsiniz. Doktorunuzun önerdiği şekilde reçetenizi yine de bitirmelisiniz, aksi takdirde enfeksiyon daha da kötüleşebilir. Üretritli kişiler, reçetelerini tamamen bitirdikten ve partnerleri cinsel aktiviteye devam etmeden önce tedaviyi bitirdiğinde bir hafta beklemelidir.

Advertisement

Üretriti tedavi etmek için kullanılan ilaçlar için potansiyel ilaç etkileşimleri şunları içerir:

 • kan inceltici ilaçlar
 • kalp ilaçları
 • nöbet ilaçları

Üretrit ile ilişkili komplikasyonlar nelerdir?

İlaç genellikle üretriti hızlı bir şekilde tedavi edebilir. Bununla birlikte, enfeksiyon tedavi edilmezse, etkiler kalıcı ve oldukça ciddi olabilir. Örneğin enfeksiyon, üreterler, böbrekler ve mesane dahil olmak üzere idrar yolunun diğer kısımlarına yayılabilir. Bu enfeksiyonlar kendi başlarına ağrılı olabilir. Daha yoğun antibiyotiklerle tedavi edilebilirken, çok uzun süre tedavi edilmezse organlara zarar verebilirler. Tedavi edilmeyen bu enfeksiyonlar kana da sıçrayabilir ve ölümcül olabilen sepsise neden olabilir.

Ayrıca sıklıkla üretrite neden olan CYBE’ler üreme sistemine zarar verebilir. Kadınlarda ağrılı olan ve kısırlığa, devam eden pelvik ağrıya veya cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilen pelvik inflamatuar hastalık (PID) gelişebilir. Tedavi edilmemiş cinsel yolla bulaşan hastalıklara sahip kadınlar, yaşamı tehdit edebilen ektopik gebelikler için daha yüksek risk altındadır.

Erkeklerde prostat bezinde ağrılı iltihaplanma veya enfeksiyon gelişebilir veya ağrılı idrara çıkmaya neden olan yara izi nedeniyle üretranın bir bölümünün daralması gelişebilir. Bu nedenlerden dolayı, herhangi bir üretrit belirtisi fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede bir doktorla konuşmalısınız.

Üretriti nasıl önleyebilirim?

Üretrite neden olan bakterilerin çoğu cinsel temas yoluyla başka bir kişiye geçebilir. Bu nedenle, güvenli cinsel ilşki önemli bir önleyici tedbirdir. Aşağıdaki ipuçları riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir:

 • Birden fazla partnerle cinsel ilişkiye girmekten kaçının.
 • Her ilişki sırasında prezervatif kullanın.
 • Düzenli olarak test yaptırın.
 • Başkalarını koruyun. Bir CYBE’niz olduğunu öğrenirseniz, enfeksiyon riski taşıyan diğer kişileri bilgilendirin.

Daha güvenli cinsel ilişki uygulamalarının yanı sıra, iyi idrar yolu sağlığını geliştirmenin başka yolları da vardır. Bu, üretrit riskinizi ve vücudun bu bölümünü etkileyen diğer bazı koşulları azaltabilir. Bol sıvı tüketin ve ilişkiden kısa bir süre sonra idrara çıktığınızdan emin olun. Asitli yiyeceklerden kaçının. Ayrıca, spermisitlere maruz kalmaktan kaçının, özellikle de üretranızı tahriş ettiklerini biliyorsanız.


Leave A Reply