Ursodiol İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Ursodiol ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Ursodiolin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Ursodiol neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Ursodiol

Ursodiol

Kullanımları

Ursodiol, bazı safra taşlarını çözmek, hızla kilo veren obez hastalarda safra taşlarının oluşmasını önlemek ve belirli bir karaciğer hastalığını (primer biliyer siroz) tedavi etmek için kullanılır. Ursodiol bir safra asididir.

Ursodiol nasıl kullanılır?

Bu ilacı tam olarak doktorunuz tarafından belirtilen şekilde alın.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Doktorunuzun onayı olmadan dozunuzu artırmayın veya bu ilacı daha sık almayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecek ve ciddi yan etki riski artabilir.

Advertisement

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Yan etkiler

Mide rahatsızlığı, bulantı, ishal, baş dönmesi, sırt ağrısı, saç dökülmesi veya öksürük oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri ortaya çıkarsa derhal doktorunuza bildirin: halsizlik / ayak bileklerinin şişmesi, susuzluk / idrara çıkma, enfeksiyon belirtileri (örn. Ateş, sürekli boğaz ağrısı), kolay kanama / morarma.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Advertisement

Önlemler

Ursodiol almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya diğer safra asitlerine; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Belirli tıbbi durumlarınız varsa bu ilaç kullanılmamalıdır. Bu ilacı kullanmadan önce, varsa safra kesesi / safra kanalı problemleri (örn. Akut kolesistit, kolanjit, safra tıkanıklığı, safra taşı pankreatiti, safra-gastrointestinal fistülü) doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de karaciğer hastalığınızı (örn. Asit, varis kanaması, hepatik ensefalopati) söyleyin.

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

Doktorunuz veya eczacınız olası herhangi bir ilaç etkileşiminin farkında olabilir ve sizi onlar için izliyor olabilir. İlk önce doktorunuza veya eczacınıza danışmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza, özellikle alüminyum içeren antasitler, doğum kontrol hapları, kolesterol ilaçları (örn. Kolestiramin, klofibrat, kolestipol), östrojen gibi tüm reçeteli ve reçetesiz / bitkisel ürünleri söyleyin.

Bu yazı olası tüm etkileşimleri içermiyor. Bu nedenle, bu ürünü kullanmadan önce kullandığınız tüm ürünleri doktorunuza veya eczacınıza bildirin. Tüm ilaçlarınızın bir listesini yanınızda bulundurun ve listeyi doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın.


Leave A Reply