Uyku Tutmadığında Okunacak Dua, Rahat Uyumak İçin Dua

3
Advertisement

Uyku tutmadığında okunacak dua ve anlamı, rahat uyumak için okunabilecek duanın hem Arapça okunuşu hem de Türkçe karşılığı.

uyku

“Allahumme ğarati’n-nücûmü ve hedeetil uyûnu, ve ente Hayyün Kayyûmün lâ-te’hüzüke sinetün ve lâ nevmün, yâ Hayyü yâ Kayyûmü ehdi leyli ve enim ayni.”

Manası:
Ey Allahim ! Yıldızlar battı, gözler sakinledi, ( ve yumuldu )
Sen hayat sahibi ve daima duran( ve tutan ) sın. Seni ne bir uyuklama tutabilir ne de uyku.
Ey Hayat sahibi, Kayyum ( olan Allahim), gecemi sakin kıl.gözlerimi uyutuver.

Neden Uyuyamıyorsunuz?

Uykuya dalma yeteneğiniz, diğer şeylerin yanı sıra biyolojik ritimlerinize de bağlıdır. Uyku döngüsü tam olarak biyolojik bir ritimdir. Bu döngü tüm gün dönüyor ve uyku eğiliminizi test ediyor. Ama gerçekten sadece geceleri, bütün bir günün yorgunluğu ile hissetmeye başlıyorsunuz.

Esneme, ağır göz kapakları ve benzeri – bu belirtiler uyku treni olarak bilinen uyku döngüsünün başlangıcını gösterir.

Advertisement

Yatmaya hazır olma ve uykuya dalma zamanı (kolayca). Ancak bununla mücadele ederseniz, uyku arzusu geçer ve biraz enerji artışı elde edersiniz. Uyku arzusu, bir sonraki uyku döngüsünün başlamasıyla yaklaşık bir buçuk saat sonra tekrar ortaya çıkar.

Kısacası, bu işaretlere dikkat etmek ve doğru zamanda yatmak, ne kadar kolay uyuyacağınız konusunda büyük bir fark yaratır. Uyku trenini kaçırdıktan sonra, bir sonraki uyku treni gelene kadar platformda beklemeniz (veya atmanız ve yatağa dönmeniz) gerekecek.

Uyku İle İlgili Yazı

Gözkapaklarınız düşerken açık tutmaya zorladınız mı hiç? Hepimizin başına gelmiştir. Vücut uyumak için çırpınırken, direnip uyanık kalmaya çalışmışızdır. Dünyanın en zor işlerinden biridir uyku kapıyı çalmışken açmamak. Hele hele o sırada ders çalışmak gibi konsantrasyon gerektiren bir iş yapmaya çalışmak.

Uyku alemi sıcak gülümsemesiyle kendisine çeker, gözler karşılık verir, beyin gardiyan gibi engel koyar…

Sözlükte, uyku dış uyaranlara karşı bilincin, bütünüyle veya bir bölümünün yittiği, tepki gücünün zayıfladığı ve her türlü etkinliğin büyük ölçüde azaldığı dinlenme durumu olarak tanımlanıyor. Aslında uyku bir yenilenmedir, yeniden başlamak için bir fırsattır. Kimi zaman sadece bedeni değil ruhu da yoran hayattan kaçmak için bir bahanedir.Hayata mola vermek için uyumaktan daha kolay bir yol var mıdır? Uykunun tüm bu cazibesine rağmen insan hayatında mutluluğun ve keyifli günlerin tavan yaptığı kısa dönemlerde uyku bana hep bir hırsız gibi gelmiştir. Mesela aşık olan bir genç kıymetli zamanını uyku ile geçirmek istemezken, ben en çok da tatillerde uykuyu zaman kaybı olarak görürüm.

Ne var sanki biraz uyku borçlansak da sonra ödesek derim. Oysa ki kurulan denge çok hassas ve her zaman insan sağlığı için idealdir. En enerjik anımızdan en fazla 16-17 saat sonra özlediğimiz, her gece buluşmak üzere ayrıldığımız ve vazgeçemediğimiz bir sevgilidir uyku. Hatta şu anda da beni çağırıyor gibi. İyi uykular 🙂

Advertisement

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.


3 yorum

Leave A Reply