Uzay Araştırmaları Hakkında Bilgi, Türklerin Katkıları, Yapılan Çalışmalar

19
Advertisement

Uzay araştırmaları ne zaman başlamış ve neler yapılmıştır? Uzayda yapılan çalışmalar, Türklerin uzay araştırmalarına katkısı hakkında bilgi.


Uzay Araştırmaları Hakkında Bilgi

Çok eski çağlardan beri insanlar gökyüzünü merak etmiş ve gözlemlemişlerdir. Teknolojinin ilerlemesiyle bu gözlemler çok daha iyi ve doğru sonuçlar vermiştir. Bu teknolojik ilerleme teleskopla başlamıştır. Mercekler yardımıyla gök cisimlerinin büyük ve net görüntülerini elde eden teleskoplar geliştirildikçe daha uzaktaki gök cisimlerinin de gözlemlenmesi kolaylaşmıştır.

Uzaydaki gök cisimlerini incelemeye yarayan alete teleskop adı verilir. Resimdeki dev radyo teleskop Meksika’da 4,580 m yüksekliğindeki Sierra Negra Dağı’nın tepesine kurulmuştur.

İlk teleskop 1600’lü yılların başında Hollandalı gözlükçü Hans Lippershey tarafından icat edildi. Galileo ise 1609 yılında astronomide kullanılan ilk teleskobu icat etti. Galileo, teleskobuyla Dünya’nın Güneş etrafında dolandığını keşfetmiştir.

Gök cisimlerini sadece gözlemlemekle yetinmeyen insanoğlu yıllarca uzaya gitmenin yolunu aradı ve 1969 yılında Ay’a ayak basıldı.

Advertisement

Üstteki resimde Ay’a ilk| defa giden astronotlardan Edwin Aldrin görülmektedir. İsimleri bu yolculukla tarihe geçen diğer astronotlar ise Neil Armstrong ve Michael Collins’tir. Neil Armstrong, Ay’a ilk ayak basan astronottur.

İlk uzay seyahatini 1961 yılında Rus kozmonot Yuri Gagarin yapmıştır. Dünya çevresinde 108 dakika süren uçuşuyla uzayda kalan ilk insan oldu.

Daha uzakta bulunan gök cisimleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler elde etmek için uzaya insansız uzay sondaları gönderilmiş, uzay istasyonları kurulmuştur.

Uzaya, araştırma araçlarının yanında pek çok haberleşme uydusu da gönderilmiştir. Bu uydular da Dünya etrafında belli yörüngelerde hareket etmektedir.

Şimdi uzay araştırmalarında kullanılan bazı araçları inceleyelim:

Uzay Sondası

Gönderildikleri gezegenlerin fotoğraflarını çekerek Dünya’ya gönderir.

Advertisement

Uzay İstasyonları

Bilim insanlarının içinde uzun süre kalıp araştırmalar ve deneyler yaptıkları istasyonlardır.

Uzay Mekiği

Uzay mekiklerinin; uzaya uydu yerleştirme, uzaydaki uyduları tamir etme, uzay istasyonlarına malzeme taşıma gibi pek çok işlevi vardır.

UZAY KİRLİLİĞİ

Dünya’nın çevresinde değişik yörüngelerde dönen ve artık bir işlevi olmayan uydular, roketlerin uzaya bırakılan parçaları, patlamalar sonucu uzaya yayılan enkazlar son 40 yılda uzay kirliliğine neden olmuştur.

Dünya’nın etrafındaki bu hurda yığını giderek artmaktadır. Şimdilik bu çöpler Dünya üzerinden radarla tespit edilip kataloglanmaktadır. En kısa zamanda bu çöplerin toplanmasına yönelik çalışmalar yapılması gerekmektedir.

TÜRKLERİN UZAY ARAŞTIRMALARINA KATKISI

insanoğlunun uzaya merakı çok eski çağlarda başlamıştır. Türkler de bu meraka kayıtsız kalmamış ve uzay araştırmalarına katkıda bulunmuşlardır. Uluğ Bey, Ali Kuşçu, Kadızade Rumi kendi devirlerinde uzayla ilgilenen her insanın bildiği gök bilimcilerdendir. Özellikle Ali Kuşçu’nun çalışmaları astronomi tarihi için oldukça önemlidir. Aşağıda Ali Kuşçu’nun yaptığı bazı çalışmalar verilmiştir:

► İstanbul’un enlem ve boylam derecelerini belirlemiştir.

► Ay’ın ilk haritasını çıkarmıştır.

► Risale-i Fi’l – Hey’e (Astronomi Risalesi) adıyla bilim dünyasına takdim ettiği eser astronomi alanında ders kitabı olarak okutulmuştur.


19 yorum

  1. Bilgileriniz içün teşekkürler…Ödevim içün yardımcı oldunuz.Ne kadar teşekkür etsem azdır.??

  2. AHSEN YATMAZ on

    gerçekten çok teşekkürler sayenizde ödevim çok güzel oldu gerçekten çok teşekkür ederim.

Leave A Reply