Vajinal Akıntı Nedir? Vajinal Akıntının Sebepleri Nelerdir?

0
Advertisement

Vajinal akıntı nedir ve ne anlama gelmektedir? Vajinal akıntının nedenleri nelerdir? Vajinal akıntının tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Vajinal Akıntı

Vajinal akıntı nedir?

Kadınların ergenlik dönemine girmelerinden itibaren, çoğu kadında hiç bir sağlık problemi olmamasına rağmen vajinal akıntı problemi yaşanabilmektedir. Bakirelerde vajinal akıntı oluşabildiği gibi aynı şekilde evli kadınlarda da vajinal akıntı oluşabilme ihtimali her daim muhtemeldir. Çünkü az önce de bahsettiğimiz gibi vajinal akıntı çoğu kez hiç bir neden olmadan meydana gelebilmektedir.

Vajinal akıntı problemi yaşayan kadınların bu problemlerinden ötürü bireysel olarak sosyal aktivite modları düşebilmekte, akıntının yaratmış olduğu genital bölge rahatsızlığı ya da kaşıntı gibi sorunlar neticesinde daha gergin ve stresli bir ruh haline de sahip olabilmektedirler. Konu hakkında en bilindik yanlış bu sorunun patolojik bir sorun olduğudur.

Ancak vajinal akıntı patolojik değil, bir fizyolojik problemdir.

Vücudun dış dünyayla bağlantısının sağlandığı açık bölgelerinde, bu bölgeleri sarmalayan mukoza dokusu bulunmaktadır. Bu mukoza dokusunun ıslaklığını muhafaza etmesi ve görevlerini yerine getirebilmesi adına sürekli bir takım salgılar ile beslenmesi gerekmektedir. Bu tip salgılara örnek olarak göz organındaki göz yaşı salgısını, ağız bölgesindeki tükürük salgısını ya da burundaki burun salgısını göstermek mümkündür.

Bu tip fizyolojik akıntılardan biri olan vajinal akıntının da kendine has bir özellikleri bulunmaktadır. Vajinal akıntı, rahim ağzındaki salgılarla birlikte sürekli kendini yenilemekte olan vajinanın dokusundaki artıkların atılması olayıdır. Sonuç olarak vücut sağlığı için önemli bir rolü bulunan vajinal akıntı, kadından kadına da değişiklik gösterebilmektedir. Bu değişiklikler kadınların rahim ağzı bölgelerinde bulunan ve salgı yapılmasını sağlayan hücrelerinin azlığına ya da çokluğuna, kadınların vücutlarındaki östrojen seviyelerinin değişiklik göstermesine ya da rahim içerisinde herhangi bir araç kullanılıp kullanılmamasına bağlı olmaktadır.

Advertisement

Vajinal salgı çoğu kadında zaten normal şartlarda da olması gerektiği seviyede bulunmaktadır. Bu bahsedilen normal seviye vajinal bölgenin her gün nemli kalmasını sağlamakta, genel anlamda çok terleyip koku yaratacak bir durum bulunmadığı takdirde kokusuz bir yapıda bulunmakta, rengi şeffaf ya da beyaz olabilmektedir. Kendisinin kadınlar tarafından fark edilmemesinin en büyük nedeni idrar yaparken yanma durumuna yol açmaması, herhangi bir ağrı durumu yaşatmaması ya da kanama gibi problemleri meydana getirmemesidir.

Vajinal akıntının nedenleri nelerdir?

Bilindik zararsız vajinal akıntının aksine ortaya çıkmaya başlayan yoğun akıntılar; renk olarak koyu yeşil, kahverengi, koyu sarı renge sahip olan akıntılar, kanlı akıntılar, kendiliğinden kötü kokan ve yapışkan bir yapıya sahip akıntılar problemli asıl vajinal akıntılara örnektir. Bu tip vajinal akıntılar vücutta idrar yaparken yanma hissi yaratmakta, vajinada ağrı meydana getirmekte, cinsel ilişki esnasında aynı şekilde ağrı ve yanma meydana getirmekte ve normalde olmayacak kanamaların meydana gelmesini sağlamaktadır.

Bu tip belirtiler, vajinada mutlaka bir problem olduğuna işaret etmekte ve bu tip sorunlar yaşayan kadınların en kısa sürede bir uzman kontrolüne gitmeleri önerilmektedir. Bu tip vajinal akıntılarda vajinal akıntı nedenleri genel olarak genital bir enfeksiyon durumundan kaynaklanmaktadır.

Bahsedilen genital enfeksiyonlar, genel anlamda sadece vajinadan kaynaklı olsa da bazı kontroller neticesinde rahim ağzı enfeksiyonundan da kaynaklandığı belirlenmektedir. “Servisit” adı verilen bu enfeksiyon türlerinde, genital alanın içeri kısmında daha yukarı bölgelerde daha yaygın bir enfeksiyon alanının olduğu yapılan kontrollerle belirlenmektedir.

Vajinal akıntının tedavisi nedir?

Bir kadının bu tip bir sorunu olduğu belirlendiğinde asla ve asla tedavisini ihmal etmemeli. Mümkün olan en kısa sürede tedavi sürecine başlamalıdır. Çünkü bu tip genital enfeksiyon ve genital akıntı problemleri büyüyerek daha büyük problemlere de sebebiyet vermektedir. Örnek gösterecek olursak bu tip bir genital akıntının tedavisinin aksatılması. İlerleyen dönemlerde gebelik yaşayacak kadının önünde hep bir sağlık problemi olarak yer alacaktır.

Bunun dışında az önce servisit olarak adlandırdığımız rahim ağzı enfeksiyonları da, genital bölgenin iç kısımlarına sıçrayarak daha büyük iltihaplara, daha büyük sağlık sorunlarına ve dolayısıyla daha uzun tedavi süreçlerine sebebiyet verebilmektedir.

Advertisement

Bazı kadınların vücudunda farlı abseler de meydana getirmekte hatta genital bölgedeki tüpleri dahi tıkayabilmektedir. Tüm bu anlattığımız bilgiler dahilinde, vajinal akıntı problemi yaşayan kadınların. Bu durumu hafife almamaları ve mutlaka bir uzman hekim kontrolüne gitmeleri gerektiği söylenmektedir.


Leave A Reply