Vanderbilt Ailesi Hakkında Bilgi

0

Amerikalı ünlü Vanderbilt ailesinin kurucuları hakkında bilgi.

Advertisement

Amerika’da maliye ve iş alanında büyük isim yapan bir ailenin adıdır. Kurucusu ve önemli şahsiyetleri hakkında kısa bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Cornelius Vanderbilt : Aİlenin kurucusudur. Hollanda asıllıdır. Gemici olarak hayata atılıp büyük bir ticaret donanması kuran çeşitli önemli işlere atılarak “Vanderbilt” adını dünyaya tanıtan iş adamıdır. Cornelius Vanderbilt aynı zamanda “Komodor” olarak tanınır. İlk defa New York ile Le Havre arasında sürekli gemi seferleri yaptığı gibi Güney Amerika ile New York ve San Fransisco’yu da deniz yolu ile birbirine bağladı. Cornelius Vanderbilt denizyollarından başka Amerika’nın en önemli demiryollarını da işletti. Ölümünde aileye bıraktığı servet 100 milyon dolardı. Ayrıca Vanderbilt Üniversitesi’nin kurulması için de 1 milyon dolar bırakmıştı.

William Henry Vanderbilt (1821-1885) : Cornelius’un oğludur. Az bir eğitim görerek bankacı oldu. Daha sonra bir çiftlikte çalıştı. Babasının yanında çağının büyük bir iş adamı olarak yetişti ve özellikle demiryolu ulaştırmacılığında isim yaptı. New York Central ve Hudson River demiryolu şirketlerini o kurdu.

William K. Vanderbilt (1849- 1920) : Henry Vanderbilt’in oğludur. İsviçre ve İtalya’da iyi bir eğitim gördü. Demiryolu işlerinde büyük isim yaparak aile işini genişletti.

Advertisement


Leave A Reply