Vedanayagam Samuel Azariah Kimdir?

0

Vedanayagam Samuel Azariah kimdir? Hindistan’da kurulu bulunan Anglikan Kilisesinin ilk Hintli olan piskoposu Vedanayagam Samuel Azariah hakkında bilgi.

Vedanayagam Samuel Azariah

Vedanayagam Samuel Azariah (d. 17 Ağustos 1874, Vellalanvillai – ö. 1 Ocak 1945, Dornakal, Hindistan), Hindistan’daki Anglikan Kilisesi’nin ilk Hintli piskoposu.

Hintli bir din adamının oğlu olan Azariah, Madras Christian College’da öğrenim gördü. 1896’da Genç Erkekler Hıristiyan Birli-ği’nin gezici sekreteri ve 1906’da da Hıristiyanlığı yaymayı amaçlayan Hindistan Ulusal Misyoner Derneği’nin sekreteri oldu. 1909’da papazlık rütbesi aldı. 1912’de Dornakal piskoposluğuna getirildi. Hint görenek, şiir ve deyimlerini kullanarak bir yerli Hıristiyan kilisesi yaratmaya çalıştı.

Piskoposluğu sırasında bölgesindeki Hıristiyanların sayısı 50 binden 250 bine yükseldi. Ölümünden sonra Güney Hindistan’daki Anglikan Kilisesi’nin öbür Protestan topluluklarla birleşmesini (1947) sağlayan Güney Hindistan Kilise Birliği Birleşik Komitesi’ne önderlik etti.


Leave A Reply