Vemlidy İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Vemlidy ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Vemlidynin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Vemlidy neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Vemlidy

Vemlidy

Kullanımları

Tenofovir alafenamid, karaciğerin viral bir enfeksiyonu olan kronik hepatit B enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılır. Virüsün büyümesini durdurarak veya yavaşlatarak çalışır. Kronik hepatit enfeksiyonu ciddi karaciğer hasarına (siroz) ve karaciğer kanserine yol açabilir.

Tenofovir alafenamidin hepatit B’yi tedavi edip edemeyeceği veya virüsü başkalarına geçirmenizi engelleyip engelleyemeyeceği bilinmemektedir. Virüsün başkalarına geçme riskini azaltmak için “daha güvenli seks” (lateks prezervatif kullanımı gibi) uygulayın.

Vemlidy nasıl kullanılır?

Bu ilaçla tedaviye başlamadan önce doktorunuz sizi HIV enfeksiyonu açısından test etmelidir. Hepatit B enfeksiyonu ile birlikte HIV enfeksiyonu varsa, tenofovir alafenamid tek başına kullanılmamalıdır, çünkü bu HIV enfeksiyonunuzu tedavi etmeyi zorlaştırabilir. HIV enfeksiyonunu tedavi etmek için her zaman kombinasyon ilaç tedavisi kullanılmalıdır.

Tenofovir alafenamid kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde bir kez, doktorunuzun yönlendirdiği şekilde yiyeceklerle ağızdan alın.

Diyaliz kullanıyorsanız, diyaliz günlerinizde, diyalizden sonra bu ilacın günlük dozunu alın.

Dozaj, tıbbi durumunuza, tedaviye yanıtınıza ve alabileceğiniz diğer ilaçlara dayanmaktadır. Kullandığınız tüm ürünlerden (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) doktorunuza ve eczacınıza söylediğinizden emin olun.

En iyi etki için, bu ilacı eşit aralıklarla alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için, bu ilacı her gün aynı saatte alın.

Bir doz aldıktan sonra 1 saat içinde kusursanız, bu ilacın başka bir dozunu alın. Dozunuzu aldıktan sonra 1 saatten fazla kusma meydana gelirse, başka bir doz almayın. Bir sonraki dozunuzu düzenli olarak alın.

Bu ilacı reçeteden daha fazla veya daha az almayın veya doktorunuz tarafından istenmedikçe kısa bir süre için bile almayı bırakmayın. Bunu yapmak enfeksiyonun daha kötü veya tedavi edilmesini (dirençli) veya yan etkilerin kötüleşmesini sağlayabilir.

Yan etkiler

Baş ağrısı, bulantı, yorgunluk veya öksürük görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Zihinsel / ruh hali değişiklikleri (depresyon, anksiyete, karışıklık gibi), böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarındaki değişiklik gibi), olağandışı susuzluk gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Nadiren, bu ilaç ciddi (bazen ölümcül) karaciğer ve kan sorunlarına (laktik asidoz) neden olabilir. Karaciğer problemleri (durmayan bulantı / kusma, iştahsızlık, mide / karın ağrısı, sararma gözleri / cilt, koyu idrar) veya laktik asidoz (derin / hızlı gibi), nefes alma, uyuşukluk, bulantı / kusma, olağandışı zayıflık) belirtileri geliştirirseniz derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Tenofovir alafenamid almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: böbrek problemleri, HIV enfeksiyonu, diğer karaciğer problemleri (hepatit C, siroz gibi), kemik problemleri (kemik hastalığı, kemik kaybı / osteoporoz, zayıf / kırık kemikler), pankreas hastalığı (pankreatit).

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: adefovir, orlistat, böbreklere zarar verebilecek diğer ilaçlar (amikasin / gentamisin gibi aminoglikozitler dahil).

Bu ilacı tenofovir içeren diğer ürünlerle birlikte almayın.


Leave A Reply