Vesak Günü Nedir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Vesak günü nedir, ne zaman ve nerede kutlanır? Vesak Gününün amacı ve teması nedir, nasıl kutlamalar yapılır, hakkında bilgi.

Vesak Günü Nedir? Hakkında Bilgi

Vesak Günü, Budistler tarafından kutlanan kutsal bir gündür. Gautama Buddha‘nın doğumunu, Nirvana’yı (aydınlanma) ve Parinirvana’yı (ölümü) temsil eder.

Vesak Günü, Budist takviminin en önemli günüdür. Çin Ay Takvimi’nin dördüncü ayının 15. gününde kutlanır ve genellikle Mayıs ayına denk gelir.

2019 yılı Vesak Günü 19 Mayıs’tadır.
2020 yılı Vesak Günü 7 Mayıs’tadır.

Vesak Günü’nde tapınaklar bayrak ve çiçeklerle dekore edilir. Budistler ve inanç gözlemcilerinin çoğu şafaktan önce tapınaklarında toplanır, keşişler sutraları söyler, Budist bayrağı yükseltilir ve insanlar Buda, Dharma (öğretileri) ve Sangha’yı (öğrencileri) kutlamak için ilahiler söylerler.

Advertisement

Tapınanlar heykellerin ayaklarına koymak için çiçek, mum ve tütsüler getirirler. Bu hediyeler, inananların, yaşamın çürüme ve yıkıma maruz kaldığını kabul ettiğini göstermektedir.

Budistler Vesak Günü’nde iyi işler yapmanın normal günlerden daha değerli olacağına inanırlar ve Budist gençler hastanelere giderek toplu kan bağışları yaparlar ve Kafeslerdeki kuşlar ve hayvanlar serbest bırakılır, malların fakirlere götürülmesini de içeren cömertlik eylemleri gerçekleştirilir, muhtaçlara ve hayır kurumlarına hediyeler gönderilir. Bu cömertlik eylemleri Dana olarak da bilinir.

Kutlama, sokaklarda mum ışığında gerçekleşen bir alayla sona erer. Singapur’daki Mahayana Budist tapınakları, Phor Kark gibi, Vesak Günü’ndeki “üç adım, bir baş selamı” ritüelini uygular. Adanmışlar, her dizleri üzerinde adım atarak, dünya barışı, kişisel nimetler ve tövbe için dua ederken, her üç adımda bir baş selamı verirler.

Vesak Günü’nün ana teması, Buda’nın öğrettiği şekilde sevgi, barış ve uyumu uygulamaktır.


Leave A Reply