Vetiver Uçucu Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri

0
Advertisement

Vetiver Uçucu Yağı nedir, ne işe yarar? Vetiver Uçucu Yağı nasıl kullanılır, sağlık faydaları nelerdir, güvenli midir?

Vetiver Uçucu Yağı

Khus yağı olarak da adlandırılan vejeteryan esansiyel yağı, Hindistan’a özgü ve beş fit veya daha fazla büyüyebilen, topaklanmış, yeşil bir ot olan vetiver bitkisinden elde edilir. Vetiver, limon otu ve sitronella dahil olmak üzere uçucu yağları için kullanılan diğer otlarla aynı ailedendir.

Vetiver Uçucu Yağı

Vetiver yağı, erkek kolonyasından tanıyabileceğiniz kendine özgü keskin ve toprak kokusu ile oldukça hoş kokuludur.

Vetiver uçucu yağı, suya batırılmadan önce yaşlandırılan vetiver bitkisinin köklerinden damıtılır. Açığa çıkan yüksek konsantre yağ daha sonra suyun üstünden sıyrılır.

Sağlık yararları için vetiver yağı kullanma hakkında bildiklerimizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Advertisement

Vetiver yağı kullanımları ve faydaları

Vetiver yağı, onu aromaterapi için umut verici bir bileşen yapan pek çok özelliğe sahiptir.

Uyanıklık ve zihinsel yorgunluk için Vetiver yağı

2016 yılında yapılan bir hayvan çalışmasında araştırmacılar, Vetiver yağını solumanın uyanıklığı ve beyin fonksiyonunu iyileştirdiği sonucuna vardı. Vetiver yağı, bir göreve odaklanmakta zorluk çekiyorsanız veya etrafınızda olup bitenlere karşı uyanık kalmak için beyninizin daha uyanık hissetmesine yardımcı olabilir.

Uykunuzda nefes almak için Vetiver yağı

Uyurken bir difüzörde Vetiver yağı kullanmak nefes alma düzeninizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. 2010 yılında yapılan küçük bir çalışmada, uykuları sırasında farklı aromalara maruz kalan 36 kişinin tepkisini ölçtü.

Vetiver yağı, uyku çalışması katılımcıları bunu tespit ettiğinde ekshalasyon kalitesini artırdı ve inhalasyonu azalttı. Bu, vetiver yağının ağır horlayan insanlara yardımcı olabileceği anlamına gelebilir.

Anksiyete için Vetiver yağı

Vetiver yağı, endişe yaşarsanız size yardımcı olabilir. 2015 yılında yapılan bir hayvan araştırması, vetiver yağına kokusunu soluyarak maruz kalan fareleri gözlemledi. Çalışmanın denekleri Vetiver yağına maruz kaldıktan sonra daha rahat görünüyordu. Vetiver yağının kaygıyı tedavi etmek için kullandığı mekanizmayı anlamak için insan denemelerine ihtiyaç vardır.

Anksiyete için uçucu yağların kullanılması, diğer bazı yağların anksiyete önleyici etkileri göstermesiyle daha popüler hale geliyor.

Advertisement
Vetiver yağı sizi kenelerden korur

2015 yılında yapılan bir araştırma, vetiver yağının keneler için yüksek toksisiteye sahip olduğunu gösterdi. Bir taşıyıcı yağ ile seyreltildiğinde ve topikal olarak uygulandığında, Lyme hastalığına neden olabilecek kene ısırıklarından korumak için pazarlanan bazı ticari ürünlerden daha etkili olabilir.

DEHB için Vetiver uçucu yağ

Anekdot olarak, bazı insanlar vetiver yağı aromaterapisini dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu DEHB için bir tedavi olarak kullanırlar. 2016 yılında yapılan bir araştırma, Vetiver yağının zihinsel yorgunluğu azaltabileceğini ve uyanıklığı artırabileceğini gösterdi, bu nedenle DEHB olan kişilerin bir göreve odaklanıp diğer duyusal girdileri filtrelemesinin işe yarayabilir.

Ancak vetiver esansiyel yağının DEHB’yi tedavi etmek için işe yarayacağını kesin olarak önermek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu arada, DEHB için kanıtlanmış faydaları olan başka uçucu yağlar da var.

Vetiver Uçucu Yağı

Vetiver yağı antioksidanlar içerir

2009 yılında yapılan bir araştırma, vetiver kökünün antioksidan özelliklere sahip olduğunu gösterdi. Antioksidanlar, vücudunuzun toksin sistemlerini ve vücudunuzun süreçlerini bozan ve yaşlanma belirtilerine katkıda bulunan “serbest radikaller” denen sistemlerini temizler.

Vetiver yağı içeren cilt kremleri kullanmak veya onu saf uçucu yağ formunda kullanmak size antioksidan desteği sağlayabilir.

Vetiver yağı nasıl kullanılır?

Vetiver yağı aromaterapi ajanı olarak etkilidir. Bu, damıtıldığında ve buhar olarak salındığında solumanın güvenli olduğu anlamına gelir. Saf Vetiver yağı kokusunu solumak için aromaterapi difüzörü kullanmak, sağlık yararları için kullanmanın bir yoludur.

Topikal olarak vetiver yağı uygulamayı da deneyebilirsiniz. Vetiver yağı her zaman jojoba yağı veya hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ kullanılarak seyreltilmelidir. Cildinizde kullanmaya başlamak için taşıyıcı yağınızın her 10 damlasına 1 ila 2 damla vetiver yağı karıştırın. İsterseniz karışımınızdaki vetiver yağı miktarını kademeli olarak artırabilirsiniz.

Vetiver yağı güvenli midir?

Vetiver, ölçülü olarak kullanıldığı sürece çoğu uygulamada güvenlidir. Hamileyseniz veya emziriyorsanız ve sağlık yararları için vetiver esansiyel yağı kullanmayı düşünüyorsanız bir doktorla konuşun.

Vetiver uçucu yağı çok az toksisite riski taşır. Vetiver bitkisine alerjiniz olmadığı sürece cildinize topikal olarak uygulamak güvenli olmalıdır. Esansiyel yağları daima bir taşıyıcı yağla seyreltin ve vücudunuzun her yerine uygulamadan önce cildinizin küçük bir bölümünde bir yama testi yapın.

Bir aromaterapi difüzörü aracılığıyla Vetiver yağını solumak da çoğu insan için güvenli olmalıdır. Çocuğunuzda aromaterapi kullanırken daima dikkatli olun. Olası yan etkiler hakkında doktorlarıyla konuşmadan 2 yaşından küçük çocuklarda asla aromaterapi veya topikal yağ uygulamaları kullanmayın.

Advertisement

Aromaterapi evcil hayvanları da etkiler, bir difüzör kullandığınızda onları evden çıkarmak isteyebilirsiniz.

Özetle;

Vetiver yağı daha az bilinen bir uçucu yağdır, ancak güçlü özelliklere sahiptir. Vetiver esansiyel yağının topikal olarak uygulandığında veya solunduğunda beyninizi ve vücudunuzun geri kalanını nasıl etkilediğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var.

Bildiğimiz şey, Vetiver yağının kaygıyı yatıştırıp sakinleştirebileceği, yorgun bir beyni daha uyanık hissetmesi için uyarabileceği ve sizi başka sağlık sorunlarına neden olabilecek kene ısırıklarından koruyabileceğidir.


Leave A Reply