Virginia Apgar Kimdir? Apgar Skorunu Bulan Doktorun Hayatı, Çalışmaları

0
Advertisement

Virginia Apgar kimdir ve ne yapmıştır? En çok yarattığı Apgar skoru ile bilinen Virginia Apgar’ın hayatı, çalışmaları ve bilime katkıları hakkında bilgi.

Virginia Apgar

Kaynak: commons.wikimedia.org

Virginia Apgar

Virginia Apgar (7 Haziran 1909 – 7 Ağustos 1974) Amerikalı bir obstetrik anestezi uzmanıydı. Anesteziyoloji ve teratoloji alanlarında liderdi ve yerleşik neonatoloji alanına obstetrik hususları tanıttı. En çok Apgar skorunu yaratmasıyla tanınır.

Virginia Apgar, Westfield, New Jersey’de doğdu ve üç çocuğun en küçüğüydü. 1925’te Westfield Lisesi’nden mezun oldu. 1929’da Mount Holyoke Koleji’nden zooloji alanında lisans derecesi ile mezun oldu. 1933’te Columbia Üniversitesi Doktorlar ve Cerrahlar Koleji’nden MD ile mezun oldu. 1937’de anesteziyoloji eğitimini tamamladı.

Çalışmaları

1949’dan 1959’a kadar Columbia Üniversitesi Doktorlar ve Cerrahlar Koleji’nde profesördü ve bu görevi üstlenen ilk kadındı. Aynı dönemde Sloane Kadın Hastanesi’nde klinisyen ve araştırmacı olarak çalıştı. 1953 yılında yeni doğan bebekler için kendi adını taşıyan sağlık değerlendirme aracını yarattı. Johns Hopkins Üniversitesi’nden Halk Sağlığı alanında Yüksek Lisans derecesini almak için 1959’da Columbia Üniversitesi’nden ayrıldı.

1959’dan 1974’e kadar March of Dimes Vakfı için doğum kusurlarını önlemeye yönelik tıbbi araştırmaları yönetti. Doğum kusurları ile erken doğum arasındaki ilişkiye dikkat çekti. Apgar, fetal gelişim üzerindeki yıkıcı etkileri nedeniyle kızamıkçığa karşı evrensel aşılamayı savundu. Bebek üzerindeki potansiyel ölümcül etkileri nedeniyle hamile kadınların Rh testini teşvik etti. 1971’den 1974’e kadar Cornell Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde klinik pediatri profesörüydü.

Bebeğim İyi Mi? adlı popüler bir kitap yazdı. Kitap 1973’te doğum kusurları için bir rehber niteliğindeydi. 1966’da American Medical Women’s Association’dan Elizabeth Blackwell Ödülü ve American Society of Anesthesiologists’den Seçkin Hizmet Ödülü’nü aldı. 1973 yılında Columbia Üniversitesi Doktorlar ve Cerrahlar Koleji’nden Seçkin Başarı Mezunları Altın Madalyası aldı.

Advertisement

Apgar hiçbir zaman evlenmedi veya çocuğu olmadı ve 7 Ağustos 1974’te Columbia-Presbyterian Tıp Merkezi’nde sirozdan öldü. Westfield’daki Fairview Mezarlığı’na gömüldü.

Mirası

Apgar, katkıları ve başarıları nedeniyle ölümünden sonra tanınmaya devam etti. 1994 yılında Amerika Birleşik Devletleri Posta Servisi tarafından 20 ¢ Great Americans serisi posta pulu ile onurlandırıldı. Kasım 1995’te New York, Seneca Falls’taki Ulusal Kadınlar Onur Listesi’ne girdi. 1999’da Ulusal Kadın Tarihi Projesi tarafından Women’s History Month Onur Ödülü’ne layık görüldü.


Leave A Reply