Virginia (Virjinya) Eyaleti Hakkında Bilgi

0

Amerika Birleşik Devletlerinde bir eyalet olan Virginia (Virjinya) ile ilgili olarak genel bilgiler ile Virginia (Virjinya) eyaletinin tarihi hakkında bilgi.

Virginia Eyaleti Portsmouth Şehrinden bir görüntü

Amerika Birleşik Devletlerinde ki eyaletlerden biridir. Ülkenin «Atlantik Bölgesi» kesimine düşer.

Advertisement

Virginia, kuzeyde Maryland ve West Virginia, batıda West Virginia ve Kentucky, güneyde Tennessee ve North Caroline eyaletleri ile çevrilidir. Virginia’nın doğu kıyılarını Atlas Okyanusu sınırlar.

Yüzölçümü: 130.560 kilometrekare
Başkenti: Richmond

Virginia’nın batı kesimi Appalachian ve Blue Ridge dağları ile kaplıdır. Orta ve doğu kesimleri alçalan yayla ve ovalardan ibarettir. Bu dağlar büyük ormanlar ve akarsuların açtığı derin vadilerle doludur. Virginia’nın başlıca akarsuları Potomac, York, James, Blackwater ve Shenandoah nehirleridir.

Virginia’nın kıyıları girintili çıkıntılıdır. Ortalama 1.400 kilometreyi bulan bu kıyılar, ünlü Chesapeake körfezini kaplar. Bu körfezde, dolayısı ile Virginia kıyılarında gelgit olayları çok önemlidir.

Advertisement

Eyaletin iklimi ılık, yağmurları bol, akarsuları fazla olduğu için toprağı verimli, ve tarıma elverişlidir. Başlıca ürünleri tütün, mısır, buğday, meyva ve pamuktur. Virginia tütünleri özel kokusu ve içimindekî tat ile bütün dünyada ünlüdür. Amerika’da yapılan en iyi sigaralar Virginia ve Türk tütünlerinin harmanı ile olur. Virginia’da endüstri çok ileridir. Sigara, tekstil, cam işleri, boya ve kimyevi maddeler yapan birçok fabrika vardır Bu arada balıkçılık da gelişmiştir. Norfolk, Newport News ve Portsmouth’da gemi tezgâhları vardır.

Virginia yüzölçümü bakımından Amerika Birleşik Devletleri’nin 35., nüfusu bakımından 13. eyaletidir. Büyük şehirler kıyılardadır.

Tarih. — Virginia, Amerika kıtasındaki ilk İngiliz sömürgesidir. 1607’de İngiliz göçmenleri burada Jamestown’u kurdular. Bu bakımdan Virginia’nın Birleşik Devletler arasındaki adı «Old Dominion» (Eski Dominyon) dur. Virginia, yüzyıllar boyu sömürgenin kültür ve sanat merkezi oldu.

Virginia, cumhurbaşkanlarının anavatanı olarak tanınır. Başta Washington olmak üzere, Jefferson, Madison Monroe, Harrison, Ty-ler, Taylor VVilson Virginialı’dırlar. Birleşik Devletlere en çok başkan yetiştiren devlet Virginia’dır.

Virginia Birleşik Amerika’yı kuran ilk 13 devlet arasındadır. 1788’de Birliğe giren Virginia, kurtuluş hareketinin önemli merkezlerinden bîri oldu.

Advertisement

1861-1865 İç Savaşı sırasında, Virginia, Güney Birliği’nin, yani Konfederasyon’un merkeziydi Richmond da başkent seçilmişti. Bu savaş, Virginia’da Appomattox’da4 Lee’nin Kuzeylilere (Birlikçi) teslim olmasiyle sona erdi; 1870 yılında da, Virginia gene Amerikan Birleşik Devletleri’nden biri oldu.


Leave A Reply