Vittorio Emanuele Orlando Kimdir?

0
Advertisement

Vittorio Emanuele Orlando kimdir ve ne yapmıştır? Vittorio Emanuele Orlando hayatı, biyografisi ve siyasi kariyeri hakkında bilgi.

Vittorio Emanuele Orlando

Vittorio Emanuele Orlando; (d. 19 Mayıs 1860, Palermo – ö. 1 Aralık 1952, Roma), İtalyan devlet adamıdır. I. Dünya Savaşı’nın son yıllarında başbakanlık yapmış ve Paris Barış Konferansı’nda İtalyan heyetine başkanlık etmiştir.

Siyasi Kariyeri

Eğitimini Palermo’da tamamladı. Seçim reformu ve devlet yönetimi konularında yazdığı makalelerle adını duyurdu. 1897’de Millet Meclisi’ne seçildi. 1903-05 arasında eğitim, 1907-09 arasında adalet bakanlığı yaptı. 1914’te yeniden adalet bakanı oldu. İtalya’nın savaşa girmesini (Mayıs 1915) destekledi ve İtalyan kuvvetlerinin Ekim 1917’deki Caporetto Çarpışması’nda Avusturyalılar karşısında uğradığı yenilgiyi izleyen bunalım sırasında başbakanlığa atandı. Halkı bir kez daha seferber edip savaşın kazanılmasında önemli rol oynadı.

Savaştan sonra katıldığı Paris ve Versailles’daki barış görüşmeleri sırasında müttefikleriyle, özellikle de ABD başkanı Woodrow Wilson’la, eski Avusturya toprakları üzerindeki İtalyan talepleri konusunda ciddi biçimde anlaşmazlığa düştü. Bütün çabalarına karşın müttefiklere ödün verdirememesi konumunu sarstı ve 19 Haziran 1919’da başbakanlıktan istifa etti. Aralık 1919’da Millet Meclisi başkanlığına seçilen Orlando, işçi örgütleriyle Benito Mussolini önderliğindeki faşistler arasındaki çatışmada önce Mussolini’yi destekledi. Ama Sosyalist önder Giacomo Matteotti’nin faşistler tarafından öldürülmesinden sonra Mussolini’den desteğini çekti. Sicilya’da yapılan yerel seçimlerde faşistlere muhalefet etti ve faşistlerin seçim hilelerini protesto amacıyla 1925’te Parlamento’dan istifa etti.

II. Dünya Savaşı’nın sonuna değin siyasal yaşamın dışında kaldı. Roma’nın kurtarılmasından sonra Danışma Meclisi üyeliğine, Haziran 1946’da da Kurucu Meclis başkanlığına getirildi. Barış antlaşmasının bazı koşullarına karşı çıkması 1947’de istifasına yol açtı. 1948’de yeni İtalyan Senatosu’na seçildi. Aynı yıl cumhurbaşkanlığına adaylığını koyduysa da Luigi Einaudi karşısında seçimi kaybetti.

Advertisement

Leave A Reply