Vladimir Mayakovski Kimdir? Sovyet Şair ve Yazarın Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Vladimir Vladimiroviç Mayakovski Kimdir? Sovyet şair ve yazar Vladimir Mayakovski hayatı, biyografisi, eserleri, şiirleri ile ilgili bilgi.

Vladimir Mayakovski

Kaynak: wikipedia.org

Vladimir Mayakovski; Sovyet şair ve yazarıdır (Gürcistan/Kutais İli/Bağdadi 1893 – Moskova 1930). Lise başlangıcında 1905 devrim girişiminin sokak gösterilerine katıldı. 15 yaşlarında Sosyal Demokrat Parti’ye girdi, bildiri dağıtmakla suçlanarak ikinci tutuklanışında on bir ay hapishane hücresinde kaldı (1909), salıverilince öğrenimini sürdürdü, resme ilgi duyarak uygulamalı sanat okullarının çeşitli atölyelerinde eğitim gördü, tanışıp arkadaş olduğu şair David Burlük’ün (1882- ?) yüreklendirmesiyle şiir yazmaya başladı (1912). Rus toplumunun alışkanlıklarına uygun olarak edebiyatçıların toplandığı kahvelerde şiirlerini özel bir eda ile okumaya dergilerde şiir yayımlamaya girişti “Ben, Kendim, 1922-1928” başlıkla yazısında mizacının oluşumunu, yeteneğinin gelişimini ayrı bir mizah değerlendirmesiyle sıralar. 1914 içinde Fütürist arkadaşlarıyla Rusya gezisi; 1915’de Finlandiya gezisi, sanatçı çevrelerine rahatlıkla giriş, heykelci Lili Brik ile tanışma, iki uzun şiirinin doğuşu: Pantolonlu Bulut, Omurganın Flütü.

Ertesi yıl askerlik görevi, savaş cephesi, iki uzun şiir daha: Savaş ve Evren, İnsan; Maksim Gorki ile “Yılın Olayları” dergisinde işbirliği (1916). Devrime inanç ve coşkuyla katılış (1917), Halk Eğitimi Komiserliği yönetiminde (Lunaçarski) çalışma, afişçilik, şiirin silah olduğu çağ. 1918’de aynı örgütün çıkardığı Toplumun Sanatı dergisinde fütürist arkadaşlarıyla birlikte çalışma, Gizemli Güldürü oyunun ünlü yönetmen Meyerhold tarafından sahnelenişi, Devrime Övgü, Solun Yürüyüşü şiirleri. 1919’da devrimci propaganda çalışmaları; 1921’de iki ünlü uzun şiir: 150 milyon, Seviyorum. 1922’de taşlama şiirlerini beğenen Lenin’in övgüsü, bir Berlin yolculuğu. 1823’de işte Bundan şiiri. Lef dergisinin yönetiminde görev. Beşinci Enternasyonal şiiri. Lenin’in ölümü üzerine ağıt: Vladimir İlyiç Lenin (1924). İzvestia gazetesinin muhabiri olarak Fransa ve ABD gezileri. 1926′ da tartışmalı konferanslar. 1927’de uzun şiir: İyi, Prag, Berlin, Paris yolculukları, Pravda gazetesinde çalışma 1928. “Yeni Lef in yayımı, Paris gezisi, yeni tanışıklıklar, yeni aşk ilişkileri; 1929’da yeniden Paris, Tahtakurusu oyununun yine Meyerhold yönetiminde sahnelenişi. Son yılı olan 1930’da Proleter Yazarlar Derneği’ne üyelik. Resim sergisi. Meyerhold Tiyatrosunda Banyolar oyunu, şiiri Avazı Çıktığı Kadar, 14 Martta canına kıyış. Kentsoylu (burjuva) değerlerine karşı çıkan, bu yolda her türlü söz silahına, alaya, yergiye, başvuran Rus fütüristleri arasında; şiirinin ses ve söz gücü, nükte özü, içten inancı ve etkili biçim yenilikleriyle öne çıkmıştır.


Leave A Reply