Watt Nedir? Ne Birimidir? Nasıl Hesaplanır? Watt Birimi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Watt nedir? Watt ölçü birimi hakkında bilgi ve formüller. Watt neyin ölçü birimdir. Ayrıca Watt ölç birimine adını veren James Watt hayatı.

Watt Nedir?

Arka resim Kaynak: pixabay.com

Watt Nedir? Watt Birimi Hakkında Bilgi

Watt Uluslararası Satndartlara (SI) göre güç birimidir. Modern buhar makinasının mucidi olan İskoçyalı James Watt‘a ithafen bu ölçü birimine Watt denmiştir.

Aynı zamanda bir elektrik birimidir. Bir alıcıdan geçen akımla o alıcının uçlarına tatbik edilen gerilimin çarpımı o alıcının çektiği gücü verir. Bu da Wattla ölçülür. Başka bir deyimle Watt saniyede bir julluk iş yapan bir motorun güç birimidir.

Watt Wattmetre ile ölçülür. Gücü bir watt olan bir makinanın bir saat işlemekle yapmış olduğu işe watt saat denir. Ampul, televizyon, laptop vs. gibi elektrikle çalışan aletlerde Watt gücü yazılıdır. 100 Wattlık bir ampul bir saatte 100 Watt; 10 saatte bir kiloWatt yani 1.000 Wattlık elektrik çekecek demektir. 1.000 Wattlık bir elektrik sobasının sarfiyatı saatte bir kilowatttır.

“KiloWatt” bin Watta eşit bir birimdir. Günlük hayatta kullanılan elektriğin tutarı kilowatttla ölçülür. Ödenecek para sarfedilen kilowatta göre ayarlanır.

Watt formülü :

Advertisement

james watt

Kaynak: commons.wikimedia.org

James Watt Kimdir?

James Watt, buhar makinesinin geliştirilmesine katkıda bulunan bir tasarımcı ve mühendistir. 1736’da Greenock’da (İskoçya) doğdu. 1819’da 83 yaşında öldü. Buhar makinesini icat etmemiş olmasına rağmen yaptığı buluşlar sayesinde bu makine, Sanayi Devrimi’nin arkasındaki itici güç olmuştur.

James Watt’in babasının bir atölyesi vardı ve Watt ilk tasarım ve mühendislik becerilerini burada kazandı. Makinelere olan sevgisi, onu Glasgow Üniversitesinde pusula gibi; matematiksel aletler yapmak olan bir kariyere yönlendirdi.

1764’te burada Thomas Newcomen’in buhar makinesinin bir modeli onarması için kendisine verildi. Watt, buhar basıncını kullanarak bir makineyi çalıştırmanın akıllıca bir düşünce olduğunu gördü. Fakat Newcommen’in tasarımının iyi çalışmadığı ortadaydı, çünkü çok verimsizdi ve çok fazla yakıt harcıyordu. Watt, alet üzerinde iyileştirmeler yapmaya başladı ve sonraki 10 yılda gerçekten iyi bir motor üretti. 1775’te buhar makinelerini üretmek ve satmak üzere bir iş adamıyla ortak oldu.

Watt’in makineleri İngiltere endüstrisini değiştirmeye başladı. Demir üreticileri demiri ezen büyük çekiçleri çalıştırmak için buhar makinelerini kullandı. Tekstil endüstrisinde Watt’ın makineleri yeni makinelere güç sağlamakta kullanıldı. Kömür madenciliğinde kömür, yüzeye Watt motoru tarafından çalıştırılan sarmal dişliyle çekildi. Bu makine, daha önce kömür çuvallarını merdivenlerden yukarı taşımak zorunda kalan erkek ve kadın işçilerin yerini aldı.

Watt’ın geliştirdiği teknikler buhar makinesini çok daha verimli ve yararlı bir alet hâline getirdi. Kısa zamanda diğer yeni buhar makineleri, lokomotifler için George Stephenson tarafından tasarlanan gibi daha da ağır makineleri çalıştıracaktı.

Advertisement


Leave A Reply