William Byrd Kimdir? İngiliz Besteci ve Org Ustasının Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

William Byrd kimdir? İngiliz besteci William Byrd biyografisi, yaşam öyküsü, eserleri ve besteleri hakkında bilgilerin yer aldığı sayfamız.

William Byrd

William Byrd (Kaynak : wikipedia.org)

William Byrd; (1543-1623), dehası İngiliz müziğinin “Altın Çağı”na egemen olan İngiliz besteci ve orgcu. Döneminde hemen hemen her tür bestede ustalaştı ve seçkin bir icracıydı.

Hayatı

Byrd, Lincolnshire’da doğdu. İlk yılları hakkında çok az şey biliniyor. 1563’te Lincoln Katedrali’nde orgcu oldu ve yaklaşık 10 yıl sonra Chapel Royal’de aynı göreve seçildi. Orada, kraliyet patenti altında müzik basmasına ve satmasına izin verilen Thomas Tallis ile ilişkilendirildi. Byrd, hayatı boyunca Roma Katolikliğine bağlılığını korumasına rağmen, 4 Temmuz 1623’te Essex, Stondon Massey’de ölümüne kadar İngiltere Kilisesi’nin hizmetinde profesyonel olarak çalıştı.

Çalışmaları / Eserleri

Byrd’ın en ünlü öğrencisi Thomas Morley, ondan “Müzisyenler arasında asla saygı duyulmayan bir adam” olarak bahsetti. Byrd’ın çalışmalarının çoğu ciddi ve meditatiftir, ancak ara sıra sadeliği, sıradanlıktan kurtulma ve bol miktarda yaratıcılıkla yumuşatılır. Bu nitelikler, kelimelere olan mükemmel duyarlılığı ile birlikte, Byrd’ı 17. yüzyılın ortalarından önce İngiliz müziğinin en etkileyici figürü ve tüm İngiliz bestecilerin en büyüklerinden biri haline getiriyor.

Byrd, hem Katolik hem de Anglikan ayini için çok fazla müzik besteledi. Üç, dört ve beş seslilik ayinleri, “kelime resminin” etkin bir şekilde kullanıldığı dingin güzellikteki eserlerdir. Anglikan ayini için yaptığı ayarlar (“Kısa” veya “Büyük” formda olsun), marşları daha az dikkate değer olsa da, karşılaştırılabilir bir melodik ve armonik akıcılık gösterir. Cantiones Sacrae (1589, 1591) ve Gradualia’da (1605, 1607) basılan Latince motifleri, beklenmedik şekilde keskin ve dokunaklı modülasyonlarla büyük ustalık içeren kompozisyonlardır. Kısacası, İngiliz kilise müziği bestecisi olarak Byrd, tek başına bir sınıfta.

Byrd’ın seküler vokal müziği, uyumlu öğeler ve solo şarkılar içerir. Psalmes, Sonets and Songs of Sadness and pietie (1588) ve Songs of Sundrie Natures (1589) İngiltere’de yayınlanan en eski madrigal tipi bestelerden bazılarını içerir. Solo şarkıları eşit derecede yenilikçidir, çünkü lavta eşlikini (John Dowland tarafından kullanıldığı şekliyle) küçük bir yaylı çalgılar topluluğu ile değiştirmiştir. Sonuç zengin ve tatmin ediciydi.

Advertisement

Byrd’ın dizeler için yazdığı yazı, özellikle stil açısından etkiliydi. 14 fantasia ve 8 In adayları, hepsi birer viyol için, karakter olarak vokal olmayan ve zaman zaman alışılmadık ritmik karmaşıklığa sahip fugal pasajları işlemede çok maharet gösterirler. Klavye kompozisyonunda Byrd’ın becerikliliği özellikle dikkat çekiciydi. My Ladye Nevell’in Booke’sine, Fitzwilliam Virginal Book’a ve Parthenia’ya yaptığı katkılar çığır açıcıydı, çünkü sayısız dans ölçüleri ve diğer kısa parçalara ek olarak, dünyanın en iyi çeşitlemelerine katkıda bulundu. Aslında klavye müziğinin babası olmasa da, zamanının en büyük klavye bestecisiydi ve kabul ediliyor.


Leave A Reply