William Dean Howells Kimdir?

0
Advertisement

William Dean Howells Kimdir? William Dean Howells hayatı, biyografisi, eserleri ve edebi kariyeri hakkında bilgi.

William Dean Howells

William Dean Howells; (d. 1 Mart 1837, Martins Ferry, Ohio – Ö. 11 Mayıs 1920, New York kenti, ABD), 19. yüzyıl Amerikan edebiyatının önde gelen adlarından romancı ve eleştirmendir.

Çeşitli kentlerde matbaacı olarak da çalışan bir gazete yayın yönetmeninin oğluydu. Çocukluğu Ohio’nun çeşitli kentlerinde geçti ve genç yaşta dizgici ve daha sonra muhabir olarak çalışmaya başladı. Bu arada kendi çabasıyla Almanca, İspanyolca ve İngilizce öğrenerek bu dillerde yazılmış klasik yapıtları okudu. Bir yandan da Atlantic Monthly (The Atlantic) dergisinde şiirlerini yayımlamaya başladı. 1860’ta, başkanlık seçimlerine adaylığını koyan Abraham Lincoln’ın yaşam öyküsünü yazdı ve bundan kazandığı parayla New England’a gitti. Orada Atlantic Monthly’nin yayın yönetmeni James Russell Lowell ve dönemin edebiyat dünyasının öteki önemli adlarından Oliver Wendell Holmes, Hawthorne ve Emerson ile tanıştı. Lincoln’ın seçimleri kazanmasından sonra, konsolos olarak Venedik’e atandı (1861-65). ABD’ye döndüğünde Atlantic Monthly’nin önce yardımcı yayın yönetmeni (1866-71), sonra yayın yönetmeni (1871-81) oldu. Bu dergide Amerikan yazarları üzerine eleştiri yazıları ve makaleler yayımladı ve dönemin yazarlarını keskin bir gözlemle değerlendirdi. Henry James’in önemini hemen kavradı, Mark Twain’i de bir yazar olarak dikkate alan ilk kişiydi.

Their Wedding Journey (1872; Evlilik Yolculuğu) ve A Chance Acquaintance (1873; Rastlantısal Tanışıklık) Howells’in orta sınıfın tekdüze yaşamını konu aldığı ilk gerçekçi romanlarıydı. Bunları, Amerika ve Avrupa’ daki yaşam tarzlarını karşılaştıran romanlar izledi. Howells en iyi yapıtlarında, şans ve gözüpekliğin geçerli olduğu basit ve eşitlikçi bir toplumdan, ekonomik ve toplumsal farklılıkların aşılmaz hale geldiği ve bireyin kaderini rastlantının çizdiği bir topluma dönüşen Amerika’yı sergiledi. En güçlü romanı kabul edilen A Modern Instance (1882; Çağdaş Bir Olay) yürümeyen bir evliliğin öyküsüydü. En ünlü romanı ise kendi kendini yetiştiren bir işadamının Boston’da tutunma çabasını anlatan The Rise of Silas Laphamâı (1885; Silas Lapham’ın Yükselişi). Howells 1887’de, Haymarket Olayı’ndan hüküm giyen işçilerin bağışlanmaları için girişimde bulunarak ününü tehlikeye attı. 1888’de Boston’dan ayrılarak New York’a gitti.

New York’ta yazdığı romanlar, sosyal adalete olan inancının derinden sarsıldığını gösterir. Bu dönemin romanlarından Annie Kilburn (1888) işçilerden yana bir tutumu sergiler. Birçoklarınca en iyi yapıtı sayılan A Hazard of New Fortunes (1890; Yeni Zenginliklerin Tehlikesi), bir grup insanın bir dergi çıkarmaya çabaladığı New York’taki rekabet ortamını çarpıcı bir biçimde anlatır. Howells bu dönemdeki eleştiri yazılarında, Hamlin Garland, Stephen Crane ve Frank Morris gibi genç doğalcı romancıları desteklemiş, başta Tolstoy olmak üzere Turgenyev, Ibsen, Zola, Pérez Galdós ve Verga gibi Avrupalı yazarları övmüştür.

Advertisement

Leave A Reply