William Henry Perkin Neyi Keşfetti, Keşif Nasıl Yapıldı?

0
Advertisement

William Henry Perkin neyi keşfetti? İngiliz kimyagerin en ünlü keşfi nedir? Keşif nasıl yapıldı? Kısa hikaye nasıldır?

William Henry Perkin

Sıtma önleyici bir ilacı sentezlemeye çalışırken yanlışlıkla leylak rengi menekşe boyayı keşfeden Sir William Henry Perkin .

1856 baharında, Londra’daki üniversite öğrencilerinin çoğu çalışmalarına kısa bir ara verdi, ancak 18 yaşındaki William Henry Perkin, odanın en üst katındaki dairesinde doğaçlama bir kimya laboratuvarında çok çalıştı. Öğretmenin. Perkin ve profesörü, son üç yılını kınakına ağacının kabuğunda bulunan ve o zamanlar sıtma için mevcut en iyi tedavi olan kinin kimyasalını üretmenin bir yolunu bulmaya çalışarak geçirmişti. Kınakına kabuğundan çıkarılması gerektiği için ilaç pahalıydı, ancak Perkin’in Royal College of Chemistry’deki profesörü August Wilhelm von Hofmann, laboratuvarda daha düşük bir fiyata üretilebileceğini düşündü. Perkin son üç yılını Hofmann’ın asistanı olarak problem üzerinde çalışarak geçirmişti ve 1856’da Paskalya tatilleri yayılmaya başladığında,

Ama işler iyi gitmiyordu Efsaneye göre Perkin, kinin yapmak için bir kez daha başarısız girişimden sonra bir beheri temizlerken, koyu mor çamuru alkolle seyreltmenin camda parlak mor bir leke bıraktığını fark etti. Perkin, bir kimya dahisi olmasının yanı sıra, hevesli bir ressam ve fotoğrafçıydı, bu nedenle, yeterince büyük miktarlarda güvenilir bir şekilde üretebilirse, parlak mor bir renk tonunun potansiyelini hemen gördü. Hofmann’ın ders dışı çalışmalarını fark etmemesi için çalışmalarını bir bahçe kulübesine taşıdı ve o yıl daha sonra leylak rengi adını verdiği bir boya için patent başvurusunda bulundu.

Mauveine, kumaş için ilk sentetik boyaydı. 19. yüzyılın ortalarında kumaşın tüm renkleri, bir meyvenin suyu veya bir böceğin dış iskeleti gibi doğadaki bir şeyden elde edilmek zorundaydı. O zamanlar mevcut olan en iyi mor boya, çıkarılması zor ve pahalı olan molluskum mukusundan yapılmıştır. Mauveine daha ucuz ve daha renkli bir alternatifti ve sanayi devriminin zirvesindeyken Perkin’in zamanlaması mükemmeldi.

Advertisement

Araştırmaları ve Son yılları

1878’de, doymamış yağ asitleri elde etmek için bir yöntem olan Perkin reaksiyonu olarak bilinen şeyi buldu. 1906’da, endüstriyel kimyada en iyilere verilen ilk keşfinin 50. yıldönümünü anmak için Perkin Madalyası kuruldu.

Perkin, 1879’da Kraliyet Madalyası ve Kraliyet Cemiyeti’nin Davy Madalyası’nı kazandı ve 1906’da Sir oldu. 1884’te Alman Kimya Derneği’nin fahri Yabancı Üyesi, 1906’da Hofmann madalyası ve 1906’da Fransız Kimya Derneği’nin Lavoisier Madalyası aldı. Würzburg , St. Andrews , Manchester , Heidelberg , Oxford , Leeds , Columbia ve Hopkins üniversitelerinin fahri doktoruydu. 14 Temmuz 1907’de zatürre ve apandisit komplikasyonları nedeniyle 69 yaşında Londra şehrinde öldü .


Leave A Reply