William Wallace Kimdir? İskoçların Cesur Yüreğinin Hayatı Kahramanlığı

0

William Wallace kimdir ve ne yapmıştır? İskoçların ulusal kahramanı Cesur Yürek William Wallace’ın hayatı, savaşları ve özgürlük mücadelesi hakkında bilgi.

William Wallace

William Wallace

İskoç bir şövalye olan William Wallace, İskoç özgürlüğünü İngilizlerden korumak için savaşlarda merkezi bir figür oldu ve ülkesinin en büyük ulusal kahramanlarından biri oldu.

William Wallace kimdi?

İskoçya, Renfrew, Paisley yakınında 1270 dolaylarında doğan William Wallace, bir İskoç toprak sahibinin oğluydu. Ülkesinin özgürlüğe karşı İngilizlere karşı uzun süren sorumluluğuna öncülük etti ve şehitliği sonunda başarıya giden yolu açtı.

İsyan Başlıyor

1270’lerde İskoç bir toprak sahibinin oğlu olarak dünyaya gelen William Wallace’ın İskoçya’yı İngiltere’nin işgalinden kurtarma çabaları, ülkesinin 27 yaşındayken özgürlüğünü kaybetmesinden sadece bir yıl sonra geldi.

1296’da İngiltere Kralı I. Edward, zaten zayıf bir kral olarak bilinen İskoç kralı John de Balliol’u tahttan çekmeye, hapse atmaya ve kendisini İskoçya’nın hükümdarı ilan etmeye zorladı. Edward’ın eylemlerine karşı direniş, Mayıs 1297’de Wallace ve diğer 30 kişi İskoçya’nın Lanark kasabasını yakıp İngiliz şerifini öldürdüğü zaman başlamıştı. Wallace daha sonra yerel bir ordu düzenledi ve Forth ile Tay nehirleri arasındaki İngiliz kalelerine saldırdı.

William Wallace

İsyan Yükseliyor

11 Eylül 1297’de bir İngiliz ordusu Wallace ve adamlarıyla Stirling yakınlarındaki Forth Nehri’nde karşı karşıya geldi. Wallace’ın kuvvetleri büyük ölçüde sayıca azdı, ancak İngilizler Wallace ve onun büyüyen ordusuna ulaşmadan önce Forth üzerinde dar bir köprüden geçmek zorunda kaldılar. Leyhlerine olan stratejik konumlanma ile Wallace’ın kuvvetleri ırmaktan geçerken İngilizleri katletti ve Wallace beklenmedik ve ezici bir zafer kazandı.

Stirling Kalesi’ni ele geçirmeye devam etti ve İskoçya kısa bir süre için işgalci İngiliz güçlerinden neredeyse tamamen arınmıştı. Ekim ayında Wallace, Kuzey İngiltere’yi işgal etti ve Northumberland ve Cumberland ilçelerini tahrip etti, ancak alışılmadık derecede acımasız savaş taktikleri sadece İngilizleri daha da antagonize etmeye hizmet etti.

Wallace Aralık 1297’de İskoçya’ya döndüğünde, şövalye ilan edildi ve krallığın koruyucusu ilan edildi. Ancak üç ay sonra Edward İngiltere’ye döndü ve bundan dört ay sonra Temmuz ayında tekrar İskoçya’yı işgal etti.

22 Temmuz’da Wallace’ın birlikleri Falkirk Muharebesi’nde yenilgiye uğradı ve kısa zamanda askeri itibarı yıkıldı ve vesayetinden istifa etti. Wallace daha sonra diplomat olarak görev yaptı ve 1299’da İskoçya’nın isyanı için Fransız desteği almaya çalıştı. Kısaca başarılıydı, ancak Fransızlar sonunda İskoçlara karşı döndü ve İskoç liderler İngilizlere teslim oldu ve Edward’ı 1304’te kralları olarak tanıdı.

Yakalanması

Uzlaşmak istemeyen Wallace, İngiliz kurallarına boyun eğmeyi reddetti ve Edward’ın adamları onu Glasgow yakınlarındaki yakaladığı ve tutukladığı 5 Ağustos 1305 tarihine kadar takip etti. Londra’ya götürüldü ve öldürüldü. İskoçlar tarafından şehit ve bağımsızlık mücadelesinin bir sembolü olarak görüldü ve çabaları ölümünden sonra bile ilham verdi.

İskoçya, Wallace’ın idam edilmesinden yaklaşık 23 yıl sonra, 1328’de Edinburgh Antlaşması ile bağımsızlığını kazandı ve Wallace, o zamandan beri İskoçya’nın en büyük kahramanlarından biri olarak hatırlandı.


Leave A Reply