Winston Groom Kimdir? Forrest Gump’ın Yazarının Hayatı ve Eserleri

0

Winston Groom kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü roman Forrest Gump’ın yazarı olan Winston Groom’un hayatı ve eserleri, çalışmaları.

Winston Groom

Winston Groom

Winston Francis Groom Jr. (23 Mart 1943 doğumlu) Amerikalı bir yazardır. Robert Zemeckis’in yönettiği 1994 yapımı Forrest Gump filmine uyarlanan Forrest Gump’ı yazmasıyla tanınır. Film kültürel bir fenomen olarak kabul edildi ve altı Akademi Ödülü kazandı. 1995’te Gump and Co. adlı bir devam filmi yayınladı. Ayrıca Amerikan İç Savaşı ve I. Dünya Savaşı gibi çeşitli konularda çok sayıda kurgusal olmayan eser yazdı.

Erken dönem

Groom, Washington, D.C.’de doğdu ve Alabama, Mobile County’de büyüdü ve burada Üniversite Askeri Okulu’na (şimdi UMS-Wright Hazırlık Okulu olarak biliniyor) gitti. Groom’un ilk hırsı babası gibi avukat olmaktı; ama bunun yerine, üniversitede editörlük yaparken yazar olmayı seçti. Groom, 1965 yılında mezun olan Delta Tau Delta kardeşliği ve Army ROTC üyesi olduğu Alabama Üniversitesi’ne katıldı.

1965’ten 1967’ye kadar Ordu’da ve Vietnam Savaşı’nda görev yaptı (66-67 arası). Ordu hizmetinin çoğu Dördüncü Piyade Tümeni ile birlikteydi.

Kariyer

Vietnam’dan döndükten sonra Groom, adalet bakanlığı ve federal mahkeme sistemini kapsayan bir Washington, D. C. gazetesi olan Washington Star’da muhabir olarak çalıştı. Groom, roman yazarak kariyer yapmak için istifa etti. Groom’un ilk romanı, 1978’de yayınlanan Better Times Than These’du. Better Times Than These, Vietnam Savaşı’nda hayatları ve vatanseverliği paramparça olan bir tüfek şirketi hakkındaydı.

Bir sonraki romanı As Summers Die (1980) daha iyi tanındı. Düşmanla Konuşmalar (1982) adlı kitabı, bir savaş esiri kampından kaçan ve Amerika Birleşik Devletleri’ne ancak on dört yıl sonra tutuklanmak üzere bir uçakla geri dönen bir Amerikan Vietnam Savaşı askerini konu alıyor. Düşmanla Sohbetler 1984’te Pulitzer Genel Kurgu Dışı finalist ödülüydü.

Winston Groom

1985’te Groom, Forrest Gump romanı üzerinde çalışmaya başladığı Mobile, Alabama’ya geri döndü. Forrest Gump 1986’da yayınlandı; ancak, 1994’te Forrest Gump’ın başrolünde Tom Hanks’in oynadığı bir film olarak yayınlanana kadar, Groom en çok satan yazar değildi. Film, romanı en çok satanlar statüsüne taşıdı ve roman dünya çapında 1.7 milyon kopya sattı. Bununla birlikte, Paramount Pictures filmin karlılık rakamlarını azaltmak için Hollywood muhasebesini kullandı ve Groom, filmdeki % 3’lük kar payı için hiçbir ödeme almadı.

Kasım 2011’de Groom, kitabı Kearny’s March: The Epic Creation of the American West, 1846-1847’yi tanıttı. Groom, Tuğgeneral Stephen W. Kearny’nin batıya doğru macera arayışının ABD Başkanı James K. Polk’un yayılmacı arzularıyla nasıl örtüştüğünü anlatıyor.

Groom’un El Paso adlı romanı 2016 yılında yayınlandı.

Kişisel hayatı

Groom, karısı Susan ile Alabama’da yaşıyor.


Leave A Reply