Yaban Domuzu Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri ve Yaşam Koşulları Nasıldır?

7
Advertisement

Yaban domuzu nasıl bir hayvandır? Yaban domuzu ne yer, özellikleri, nasıl çiftleşir, yaşam koşulları, hakkında bilgi.

yaban domuzu

Kaynak: pixabay.com

Yaban Domuzu; Bir buçuk iki metre boyunda, vücudu siyah, sert kıllarla kaplı kuvvetli bir hayvandır. Gövdesi iki yandan şişkindir. Böylece, çalılar, fundalıklar arasında kendine rahatça yol açabilir. Bacakları kısa olduğundan vücudu yere sağlam basar. Ayağında dört parmağı varsa da sadece ikisiyle basar, ikisi geride yukarıda kalır. Yalnız, hayvan bataklığın içine girdiği zaman bu iki parmak da açılarak vücudunun çamura fazla gerilmesinin önüne geçer.

Yaban domuzunun çok kalın bir derisi vardır. Derinin altı 3-6 cm. kalınlığında bir yağ tabakasıyla kaplı olduğundan hayvan soğuktan fazla zarar görmez. Ayrıca, sert tüyleri derisinin çalılardan zedelenmesinin önüne geçer. Gözleri derinde olduğundan onlara da bir şey olmaz. Domuzun koku olma ve işitme duyuları çok gelişmiş olmasına karşılık gözleri pek iyi görmez. Yalnız, bulunduğu yere iyice uyduğundan avcıların gözlerinden kolayca kurtulur.

Erkek yaban domuzlarının köpek dişleri çok gelişmiştir. Hayvan bunu bir koruma silahı olarak kullanır. Öteki dişleri ot yiyen hayvanlarınki gibidir. Mantar, kök, kozalak, filiz, böcek, kurt, salyangoz, fare yaban domuzunun başlıca besin kaynaklarıdır. Rastlarsa leşleri bile yer. Burnunu iki yere uzatıp, kendine yiyecek arar. Bir çoğu tarlalara girerek büyük zararlara yol açarlar. Patates, turp gibi bahçe bitkilerinin köklerini söker, ekinlerini devirirler.

Yaban domuzları, mevsimine göre, sürüler halinde yada çift çift yaşarlar. Kasım ayında çiftleşme mevsiminde, erkekler arasında şiddetli kavgalar olur. Kavgayı kazanan dişiyi alır. Tek kalan erkek domuz müthiş öfkelidir. Önüne her çıkan şeye saldırır. Dişileri bir seferinde 10-14 kadar yavru verirler. Anne yaban domuzu yavrularını düşmanlarına karşı cesaretle korur. Yaban domuzu avcıların çok rağbet ettiği av hayvanlarındandır. Etinden jambon, sucuk vs. yapılır.

Çamur banyosu yapan yaban domuzu

Çamur banyosu yapan yaban domuzu (Kaynak : wikipedia.org)

Etoloji

Yaban domuzu çok sosyaldir, çok bölgeci değildir ve anaerkil gruplar halinde hareket eder. Normalde dişilerden ve yavrularından oluşan üç ila beş hayvan arasında hareket eder, ancak bazen yirmiden fazla bireyden oluşan gruplar da görülebilir. Baskın cirit (dişi yaban domuzu) en eski ve en büyüğüdür. Vermilyon adı verilen bir yaşındaki erkekler, grubun çevresinde yaşıyor. Çiftleşme dönemi dışında , üreme çağındaki erkekler, macarenos adı verilen daha yaşlı, daha yaşlı bireylere genellikle yaver olarak bilinen daha genç bir erkek eşlik etse de, oldukça yalnızdır.

Advertisement

7 yorum

  1. Otcul bir hayvan olduğunu biliyordum ama aç kalınca leşler içün kavga ettiğini izleyince bir araştırayım dedim. Teşekkürler

  2. sıkışınca saldırır mı saldırmaz mı bilemem ama bek avında en ufak bri çıt’ta arkasına bakmadan kaçıyor. bu durumdan muzdarip’iz 🙂

Leave A Reply