Yapay Doku ve Organlar Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Yapay doku nedir yapay organ nedir ve nasıl yapılırlar? Yapay doku ve organlar ile ilgili kısaca bilgi vren sayfamız.

Yapay dokuların geliştirilmesi yanıklardan kalp krizine kadar birçok yaralanma ve hastalıkların tedavisi için yardımcı olacaktır. Yapay doku üretilmesinde insan vücudundan alınan kök hücrelerden faydalanılmaktadır.

İlk Kalp Nakli

İlk kalp nakli sırasında çekilmiş dünyanınen meşhur fotoğraflarından birisi

Yapay organ görev yapamaz hale gelmiş organların yerine tasarlanan mekanik malzemelerden veya doku mühendisliği yoluyla üretilen organdır. Son 30 yıldır yapay organlar insan vücudunun yaklaşık 40 farklı kısmına rutin olarak nakil edilmektedir.

Yapay kalp; İlk yapay kalp 2001 yılında bir hastaya nakil edilmiştir, ilk yapay kalp 1 kg ağırlığındaydı ve AbioCor olarak adlandırılmıştı. AbioCor titanyum ve polimerden yapılma vücut içine yerleştirilen bir iç bateri ve hastanın omuzlarına giydirilen bir dış bateriden oluşan bir kan pompasıydı.

Yapay böbrek; diyaliz makinası ilk yapay organ olarak gösterilir. Diyaliz makinası 1940’lı yıllarda Willem Johan Kolff tarafından icat edilmiştir. Diyaliz makinesi üre ve diğer istenmeyen besinleri ve tuzları kandan arıtarak böbreğin işlevlerinin bir kısmını üstlenir.

Yapay akciğer: Akciğerler karbondioksiti oksijenle değiştirirler. Henüz tam bir yapay akciğer yapılamamış, ancak bazı yardımcı yapılar geliştirilmiştir. Bu aletler genellikle ameliyatlarda kullanılır. Yakın zamanda nakil edilebilir akciğerin kısıtlı işlevlerini kısa süreliğine yerine getirebilen bir kateter geliştirilmiştir.

Advertisement

Yapay pankreas: Pankreas insulin salgılayarak kandaki glikoz seviyesini kontrol eder. 1969 yılında Minnesota Üniversitesinde nakil edilebilir insulin pompası geliştirilmiştir. Yakın zamanda yapay pankreas Roman Hovorka tarafından Londra şehir üniversitesinde geliştirilmiştir. Bu alet insulini deri altından kana ulaştırmaktadır.


Leave A Reply