Yarık Dudak ve Yarık Damak Neden Olur? Ameliyatı ve Tedavisi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Yarık Dudak ve Yarık Damak nedir, neden olur? Belirtileri ve yarattığı sağlık sorunları, tedavisi ve ameliyatı ne zaman, nasıl olur?

Yarık Dudak ve Yarık Damak

Dudakta bir yarılma veya açıklık olduğunda yarık bir dudak oluşur. Bu açıklık üst dudağı ve burnu bağlayacak kadar küçük veya büyük olabilir. Bebeğin rahim içindeki erken gelişimi sırasında ağzın çatısı düzgün kapanmadığında yarık damak meydana gelir. Damak, her ikisi de yarık olabilen iki parçadan oluşur – sert damak ve yumuşak damak. Sert damak, ağzınızın çatısının önünde kemikli bir kısımdır. Yumuşak damak ağzın arkasında bulunur ve yumuşak dokudan oluşur.

yarık damak dudak

Yarık Damak ve Dudak Belirtileri

Çoğu durumda, dudakta yarık karakteristiği olan bölünme, kusurun en belirgin belirtisidir. Ağız ve burun arasındaki bariyer anormal olduğu için, beslenme sırasında bebeğinizin burnundan süt gelebilir. Yarıklık olan çocukların eksik dişler veya ekstra dişler gibi diş problemleri olması da mümkündür.

Yarık damak, sık görülen orta kulak enfeksiyonlarını ve çocuğunuzun Östaki tüpleriyle ilgili sorunları tetikleyebilir. Bu tüpler sıvıyı kulaklardan boşaltmaya yardımcı olur ve basınç miktarının kulak zarınızın her iki tarafında eşit olduğundan emin olmaktan sorumludur. Çocuğunuzun kulak enfeksiyonları ile ilgili sorunları varsa ve Östaki tüpleri düzgün şekilde tahliye olmazsa, işitme kaybı meydana gelebilir.

Çocuğunuzun konuşma ile ilgili sorunları da olabilir. Yarık damak vakalarında, yarık dudak vakalarından daha yaygındır.

Advertisement

Yarık Damak ve Dudak Nedenleri

Yarık damak ve dudak nedeni bilinmemektedir, ancak doktorlar kusurların hem genetik hem de çevresel faktörler nedeniyle meydana geldiğine inanmaktadır. Bir veya her iki ebeveyn de yarık damak veya dudağı daha muhtemel hale getiren bir geni geçerse genetik, yarıkların gelişiminde rol oynayabilir.

Hamileliğiniz sırasında yaptığınız şeyler, çocuğunuzun yarık damak veya dudak olması olasılığını da artırabilir. Bilim adamlarının yarıkların gelişmesine neden olabileceğine inandıkları faktörler şunlardır:

  • Sigara içmek
  • alkol içmek
  • yasa dışı uyuşturucu kullanmak
  • diyabetik olmak
  • folik asit gibi yeterli doğum öncesi vitamin almamak

Yarık, izole bir doğum kusuru olarak veya her ikisi de genetik malformasyon bozukluğu olan van der Woude sendromu veya velosardiyofasiyal sendrom gibi daha büyük bir genetik sendromun bir parçası olarak da ortaya çıkabilir.

Yarık Damak ve Dudak Tanısı

Bebeğiniz hala rahim içindeyken ultrason kullanarak yarık damak ve dudak tanısı koymak mümkündür. Ultrason, bebeğinizin karnınızın içinde bir görüntü oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanır.

Doktorunuz bebeğinizin rahimdeyken yarık damak veya dudak olduğunu keşfederse, van der Woude sendromu gibi diğer genetik anormallikleri test etmek için bebeğinizi çevreleyen amniyotik sıvının bir kısmını almak isteyebilir.

yarık damak dudak

Advertisement

Yarık Damak ve Dudak Tedavisi

Çocuğunuzun yarık damak veya dudak tedavisi, durumun ciddiyetine bağlı olacaktır. Tedavi genellikle açıklığı kapatmak ve yüzü yeniden yapılandırmak için birkaç ameliyat gerektirir.

Bir uzman ekibi sizinle ve çocuğunuzla birlikte çalışabilir. Örneğin, çocuğunuz yarıklarından dolayı konuşma problemleri yaşıyorsa, bir konuşma patoloğu ile çalışabilir. Çocuğunuzun ekibi ayrıca bir plastik cerrah, bir ağız cerrahı ve / veya bir ortodontist içerebilir.

Ameliyat

Yarık damak veya dudağı onarmak için ameliyat ideal olarak çocuğunuzun ilk yılında yapılır. Bununla birlikte, çocuğunuzun gençlik yıllarında ek rekonstrüktif ameliyatlar gerekebilir.

Yarık dudak

Bebeğinizin yarık dudağını 10 hafta ile 1 yaş arasında tedavi ettirmeniz önerilir. Çocuğunuzun özellikle geniş bir yarığı varsa, çocuğunuzun doktoru yarığın birlikte dikilmesini içeren bir dudak adezyonu yapmak isteyebilir. Ameliyat sırasında çocuğunuz anestezi altına alınacak ve bir cerrah dudağı genişletmek ve boşluğu kapatmak için yarık dudağın her iki tarafından doku ve deri kullanacaktır.

Yarık damak

Doktorlar genellikle bir çocuk 6 ila 18 aylıkken yarık damak onarımı için ameliyat yaparlar. Ameliyat sırasında, damak iki tarafındaki kaslar ve doku yarıklığı kapatmak için birbirine bağlanır.


Leave A Reply