Yazın Neden Açık Renkli Kıyafetler Giyeriz?

0

Yaz aylarında neden açık renkli kıyafetler tercih edilir? Bunun bilimsel olarak açıklaması ve nedenleri nelerdir? Yazın giyilen giysilerin renkleri.

Yazın Neden Açık Renkli Kıyafetler Giyeriz?

Yaz sıcağında iyi görünmek için, kendinizi iyi hissetmeniz gerekir. Aşırı sıcaklık sağlığınız için tehlikeli olabilir. Yaz mevsimini daha rahat geçirebilmek için, klimalı ortamlarda kalmanın ve vücut ısısının düzenlenmesine yardımcı olmak için bol miktarda sıvı almanın yanı sıra, açık renkli giysiler giymeniz önerilir.

Advertisement

Yazın neden açık renkli kıyafetler giyeriz

Tıbbi tavsiye

Sıcak çarpmasıyla ilgili 2011 Mayo Clinic raporu, güneş ışığına maruz kalmanın en yüksek olduğu yaz aylarında açık renkli kıyafetler giymenin, vücut sıcaklığının düzenlenmesi için anahtar olduğu belirtir. Koyu renkli giysiler güneşten gelen ısıyı emerken, açık renkli giysiler, güneşin sıcaklığını vücuttan uzaklaştırır.

Bilimsel deneyler

Siyah ve beyaz renkte iki ayrı renkteki bez parçası ve kağıdın termometreye bağlanarak güneş ışınına maruz bırakılması sonucunda, siyah renkte olanların beyaz malzemelerden daha hızlı ısındığı bulunmuştur. Deneyler, yeşil, mavi ve morun koyu tonlarının yoğun güneş ışığına maruz kaldığında termal enerji ürettiğini gösterirken, daha açık renkler aynı güneş ışığı koşullarında daha az termal enerji ürettiğini göstermiştir. Bu deney, ilgili renklere sahip giysilerin güneşte nasıl tepki vereceklerini öğrenmek için gerçekleştirilebilir.

Teknik Açıklama

Işık, ne kadar emildiğine veya yansıtıldığına bağlı olarak renklere farklı şekillerde tepki verir. Siyah, doğal olarak yansıttığından daha fazla ışık emdiğinden, daha fazla ısıyı korur. Beyaz renk ise daha fazla ışığı yansıtır, böylece beyaz daha az ısı tutar.

Advertisement

Diğer Nedenler:

İnsanlar yaz mevsimini güneş ışığı ve ısıyla ilişkilendirdiklerinden, açık renkli giysiler mevsime uygun olarak ruh halinizi yansıtırlar. Moda tasarımcıları geleneksel olarak yaz sezonu koleksiyonlarını beyaz, bej, pembe ve sarı tonlarında üretir ve modayı seven insanlar bu eğilimleri takip eder. Gevşek dokunmuş ipek, pamuk ve ketenden yapılmış giysiler tasarımcıların yaz favorileridir, çünkü bu tarz giysiler müşterilerinin rahat etmelerine ve sıcaklığın en sıkıntı verici belirtisi olan ter ve kokudan kurtulmalarına yardımcı olurlar.


Leave A Reply