Yer Elmasının Faydaları Nelerdir? Yer Elmasını Özellikleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Yer elması nasıl bir bitkidir? Yer elmasının genel özellikleri ile birlikte faydaları nelerdir? Yer elması nasıl tüketilmelidir?

yer elması

Kaynak: pixabay.com

Yer elması, esasen Kuzey Amerika’da yetiştiriliyor olsa da Avrupa’da ve özellikle Türkiye’de sıkça yetiştirilmeye başlanan ve tüketilen bir sebze bitkisidir. Yer elmasının hem tadı hem de oluşumundan dolayı iç dokusu turpa benzemektedir. Yer elmasıyla bir çok hafif zeytinyağlı yemekler yapılabilir, bunun dışında salatalarda dilim dilim doğranarak ek malzeme olarak da kullanılabilmektedir. Yetiştirilme şekli toprağın altında olup, tıpkı bir patates ya da havuç gibi gömüldükten sonra yaklaşık 50 günlük bir sürecin ardından toprağın içinden çıkartılmaktadır.

Yer elmasının içerideki kısmı 1,5 metrelik boyutlara ulaşabilirken, dışarıda kalan kısmı papatya çiçeğini andırmaktadır. Yer elmasının tadının turp bitkisine ya da enginara benzetilmesinin sebebi, kimyasal olarak içerdiği inülin maddesidir. Hem kalorisiz hem de nişasta içermeyen bir bitki olduğundan, özellikle sağlıklı beslenmek ve kilo vermekle uğraşan bireylerce ve nişastadan mutlaka uzak durması gereken şeker hastalarınca çokça tercih edilmektedir.

yer elması bitkisi

Kaynak: pixabay.com

Yer elmasının genel olarak faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Yer elmasıyla beslendiğinizde, vücudunuzdaki kan şekeri otomatikman dengelenmektedir. Doktorların özellikle şeker hastalarının bolca tüketmesi gerektiğini söylemesinin sebebi kan şekerini düşürücü özelliğinden kaynaklanmaktadır.
 2. Yer elmasının içeriğinde bulunan ve az önce değindiğimiz “inülin”, metabolizmada meydana gelebilecek olası kanser risklerini ve kemik erimesi hastalıklarını yok etmede etkili bir üründür.
 3. İnülin içeriğinin yanı sıra, suda çözülebilme özelliği de olan pek çok lif içeriği içermektedir. Bu lifler sayesinde metabolizmada sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlar ve midede daha uzun süre yer tutarak tokluk hissinin süresini uzatır.
 4. Sindirim sistemini hızlandırmasından kaynaklı yaşanan kabızlık durumlarının ve basur şikayetlerinin çabucak iyileşmesinde etkilidir.
 5. Yer elması, içeriğindeki değerler sayesinde vücutta kansızlık sorununun çözülmesinde etkilidir.
 6. Yer elması, demir içeriği açısından en zengin besinlerden biri sayılmaktadır ve demir ihtiyacı olan kişilerin mutlaka yer elması tüketmeleri gerekmektedir.
 7. Aynı şekilde potasyum açısından da çok zengin bir besin olduğundan yeterli miktarda yer elmasıyla beslenildiği taktirde potasyumun kalp hastalıkları üzerindeki etkisi çok net bir şekilde görülebilmektedir.
 8. Yer elmasının özellikle yaşça ilerlemiş kişiler tarafından beslenilmesinin önerilmesi, kemik sağlığının korunması amacıyladır.
 9. Yer elması idrar yollarında da etkisi olan bir besindir. İdrar söktürücü etkisiyle kişiyi rahatlatır ve böbreklerimizin olması gereken standartta çalışmasına yardımcı olur.
 10. Saç sağlığı, göz sağlığı ve cilt sağlığı için de çok faydalı olan yer elması, bu faydasını içeriğindeki B ve C vitaminleri sayesinde sağlamaktadır.
 11. Yer elmasının özellikle hamile kadınlar tarafından tüketilmesi, anne sütünün içeriğine karışabilecek en ufak zararlı etkenin temizlenmesi ve anne sütünün arttırılmasına yöneliktir.
 12. Yer elması haşlanıp suyu çıkartıldıktan sonra, bu suyla saçlar yıkandığı taktirde gözle görülür şekilde saçlarda bir parlaklık ve güçlenme etkisi oluşmaktadır.
 13. Bu sebzenin erkeklerde de kadınlarda da cinsel gücün korunmasına yardımcı olduğu ve cinsel performansı arttırdığı söylenmektedir.
 14. Özellikle astım hastalarının sık sık şikayetçi olduğu balgam durumu için yer elmasının söktürücü özelliği bulunmaktadır.
yer elması

Kaynak: pixabay.com

Yer elması nasıl tüketilir?

Yer elması sıklıkla zeytinyağlı olarak hazırlanarak tüketilmektedir. Bunun dışında yazının başında bahsettiğimiz gibi salatalara da ek malzeme olarak kullanılabilmektedir. Eğer yer elması yemeğini şeker hastaları tüketecekse, ekstradan yer elmasının kökü haşlanarak suyu da içilebilir.Bu su içilmesinin yanı sıra saçlara da sürülerek doğal bir ürünle saç sağlığına fayda dokundurulabilir. Ancak uzmanların söylediklerine göre, yer elmasının en sağlıklı tüketilme koşulu çiğ olarak yenmesidir. Üstelik hiç bir pişirme işleminden geçirilmeyen yer elmasının, içeriğinde daha çok yararlı madde kaldığından daha çok yararlı olduğu söylenmektedir.

Sağlık Uyarı

Advertisement

Leave A Reply