Yerçekimi Nasıl Aşılır? Yerçekimi ve Yerçekiminin Etkileri Nedir?

0

Ortaokul düzeyinde bilgilerin yer aldığı sayfamızda Yerçekimi ve yerçekiminin etkileri nedir? Yerçekimi nasıl aşılır? Yerçekimi direnci.

Yerçekimi Nasıl Aşılır? Yerçekimi ve Yerçekiminin Etkileri Nedir?

Dünyamızda birçok işin yapılması gerekiyor. Arabalar, otobüsler, kamyonlar, trenler, gemiler, uçaklar, roketler ve yükleri taşınmalıdır. Toprağın yetişmesi için toprak sürülmeli ve yetiştirilmelidir. Su pompalanmalı, tahıl un haline getirilmeli ve kütükler kereste için kesilmelidir. Yeni binalar için malzemeler bir yerden bir yere taşınmalıdır. Daha sonra binalar kullanılırken insanlar, mobilyalar, makineler ve malzemeler kullanılmalıdır. Yapılması gereken diğer birçok işi de bu örnekler içerisine katabilirsiniz.

Her tür çalışma diğerlerinden biraz farklıdır, ancak hepsi bir şekilde birbirine benzemektedir: Her türlü iş yapıldığında bir şey taşınır. Hareket ettirmek için, bir kuvvet bir tür direnişin ya da karşıt gücün üstesinden gelmelidir. Enerji, direncin üstesinden gelen gücü uygulamak için kullanılır. Bilim adamları çeşitli işleri incelediklerinde önemli bir gerçeği keşfettiler: Çoğu iş yapılır ve çoğu enerji dört çeşit direncin üstesinden gelmek için kullanılır. Bu türlerden ikisi hakkında zaten bir şey öğrendiniz, ancak muhtemelen daha önce çalışmamış olduğunuz diğer iki tür var0.

Tabii ki, bir nesneyi kaldırmak için bir kuvvet uygulanmalıdır. Bu kuvvet bir direncin üstesinden gelmek için gereklidir. Bir kalemi kaldırmak için sadece biraz güç gerekir, ancak bir sandalyeyi kaldırmak için çok daha büyük bir kuvvet kullanılmalıdır. Bu nedenle, her zaman bir kuvvet uygulanmalıdır. Çünkü her nesne kaldırılmaya direnir. Bu tür direniş, dünyanın nesneye uyguladığı yer çekiminden kaynaklanır. Dünya, dünyamızdaki tüm nesneleri çeker ya da başka bir tabir ile kendisine doğru çeker. Bu çekim ya da yeryüzünün çekmesi yerçekimi adı verilen kuvvettir. Her yerde madde üzerinde vardır ve her zaman aşağı doğru çeker. Yerçekiminin üstesinden gelmek için, bir cisme uygulanan kuvvet, yerçekimi kuvvetinden daha büyük olmalıdır. Bir kalemi kaldırmak için kullanılan küçük kuvvet bile ağırlığının aşağı kuvvetinden daha büyüktür.

Yerçekimi Nasıl Aşılır? Yerçekimi ve Yerçekiminin Etkileri Nedir?

Ağırlık maddenin bir özelliğidir. Ağırlık dediğimiz şey aslında yer çekiminin bir cisim üzerinde aşağı çektiği kuvvettir. Aslında, yerçekiminin eski bir anlamı ağırlıktır. Bir nesneyi aldığınızda, ağırlığının üstesinden gelmek için yeterli gücü kullanmalısınız. Bir sandalyenin 20 kilo olduğunu varsayalım. Bu, yerçekiminin sandalyeye 20 kilo aşağı doğru bir kuvvet uyguladığı anlamına gelir. Sandalyeyi kaldırmak için 20 kilodan fazla bir kuvvet uygulamalısınız.

Herhangi bir nesne kaldırıldığında veya yukarı doğru hareket ettirildiğinde, yerçekimi direncinin üstesinden gelinmesi gerekir. Başka bir deyişle, cisme uygulanan kuvvet, ağırlığının aşağı kuvvetinden daha büyük olmalıdır. Yerçekimi direncinin üstesinden gelmek için başka güçler kullanmadan hiçbir şey kaldırılamaz. Enerji bu kuvvetleri uygulamak ve maddeleri yukarı doğru hareket ettirmek için kullanılır.


Leave A Reply