Pitcairn Adası Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi Hakkında Bilgi

0

Pitcairn Adası Nerededir? Büyük Okyanus’da yer alan volkanik kökenli bir ada olan Pitcairn Adası hakkında genel bilgiler.

Pitcairn Adaları

Pitcairn Adası, Büyük Okyanusun ortagüneyinde volkanik kökenli ada. Tahiti’nin 2.170 km güneydoğusunda yer alır. Üzerinde yerleşme bulunmayan Oeno, Henderson ve Ducie adalarıyla birlikte İngiltere’ye bağlı Pitcairn Adası Kolonisi’ni oluşturur. Yüzölçümü 5 km2 olan Pitcairn Adası, deniz düzeyinden yaklaşık 300 m yükseklikte engebeli bir yan kraterdir. Sarp kayalarla çevrili olan adada astropik bir iklim hüküm sürer.

Advertisement
Pitcairn Adası Bayrağı

Pitcairn Adası Bayrağı

1767’de İngiliz deniz subayı Philip Carteret’in keşfettiği Pitcairn Adası, adını burayı ilk kez gören denizciden almıştır. Tahiti’den Batı Hint Adalarına ekmekağacı fidanı taşıyan “Bounty” adlı İngiliz kraliyet gemisinin tayfaları, ikinci kaptan Fletcher Christian önderliğinde ayaklandılar ve kaptan William Bligh ile ona sadık kalan denizcileri gemiden bir filikayla uzaklaştırarak Tubuai Adalarına yöneldiler. Üzerinde insan yaşamayan Pitcairn’e ulaştıktan (1790) sonra gemiyi yaktılar. Orada kendilerini unutturan ayaklanmacıların kurdukları koloniyi 1808’de ABD’li balina avcıları buldu. 1831’de Tahiti’ ye yerleştirilen adalıların çoğu yeni yerlerinden memnun olmadıkları için Pitcairn’e döndüler. Bundan sonra ada balina avcılarının ve ABD ile Avustralya arasında sefer yapan yolcu gemilerinin uğrak limanı oldu. 1856’da nüfus fazlalığı nedeniyle ada halkının bir bölümü Norfolk Adasına taşındı. Günümüzde, Pitcairn Adasının nüfusunu ayaklanmacı gemicilerle onların Tahitili eşlerinin soyundan gelenler oluşturur.

1898’de İngiltere’nin Batı Pasifik Yüksek Komiserliği’nin yönetimine verilen ada, 1952’de bir İngiliz kraliyet kolonisi olan Fiji’ye bağlandı. Fiji Adası 1970’te bağımsızlığını kazanınca Yeni Zelanda’daki ingiliz yüksek komiseri, Pitcairn valisi sıfatıyla adanın yönetimini üstlendi ve yetkilerini yöre halkının seçtiği Ada Konseyi aracılığıyla kullanmaya başladı.

Kaynak 2

Pitcairn Adası, Güney Pasifik’te İngiliz toprağıdır. Yüzölçümü 4.6 km2, nüfusu 62.000 (1988).

25°04′ güney enlemiyle, 130°05′ batı boylamı arasında, Tahiti ile Paskalya Adaları’na eşit uzaklıkta (2.170 km.), Tuamotu Adaları’nın 160 km (en yakınındaki ada) güney-güneydoğusundadır. Volkanik kökenli, ortalama 300 metre yüksekliğinde, verimli topraklarla kaplı adanın, kayalık kıyı şeridi fazla girintili çıkıntılı değildir. Henderson (31 km2), Ducie (6.5 km2), Oeno (5.2 km2) ile birlikte Pitcairn ada topluluğunun yerleşime açık tek adasıdır. Tarım (muz, yer elması, kavun, domates, ekmek ağacı) dışında, ekonomik etkinlik yoktur. Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington’da görev yapan İngiliz Yüksek Komiseri Başkanlığı’nda bir konsey tarafından yönetilen adanın, başlıca yerleşim merkezi ve limanı Adamstown’dır.

Advertisement


Leave A Reply