Pickwick Sendromu nedir? Nedenleri ve Belirtileri, Tedavi Yöntemleri Neler?

0
Advertisement

Pickwick sendromu nedir, nedenleri nelerdir? Aşırı şişmanlığa bağlı bir hastalık tablosu olan Pickwick sendromu belirtileri ve tedavi seçenekleri nelerdir?

pickwick sendromu

Pickwick sendromu nedir?

Klinik olarak obezite hipoventilasyon sendromu (OHS) olarak bilinen Pickwickian sendromu, kanı etkileyen bir durumdur. Kanınız yeterli oksijene sahip olmadığında ve çok fazla karbondioksit içerdiğinde ortaya çıkar. Pickwick sendromu, uykuda meydana gelen ve vücut sağlığında uzun süreli değişikliklere neden olan bir tür düzensiz solunumdur.

Oksijeni soluduğunuzda, akciğerlerinizdeki hava keseleri veya alveoller oksijeni kılcal damarlar yoluyla kan dolaşımınıza aktarır. Kılcal damarlar, kan dolaşımınıza bağlanan küçük kan damarlarıdır. Bu damarlar ayrıca karbondioksiti kan dolaşımınızdan hava keselerine aktarır. Bu karbondioksit daha sonra nefes verdiğinizde kanınızdan çıkarılır. Bu adımlar gaz değişimi olarak bilinir. Gaz değişimi, kanınızdaki sağlıklı oksijen ve karbondioksit dengesini korumak için önemlidir.

Klinik olarak OHS olarak bilinse de, Pickwick sendromu, adını 1836 Charles Dickens romanı The Pickwick Papers’daki Joe karakterinden alır. Joe, obezite ve uyku apnesi (uyku sırasında uzun süre nefes alamama) dahil olmak üzere, bu durumu keşfettiklerinde klinisyenler tarafından daha sonra tanımlanan birçok semptoma sahipti. OHS adı artık doktorlar tarafından bu durumla ilişkili semptomları tanımlamak için daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Belirtiler

Birçok Pickwick sendromu semptomu, kanınızdaki oksijen eksikliğine bağlıdır. Bunun, uyanıkken ve uyurken vücudunuz üzerinde etkileri olabilir. Uyku sırasında nefesiniz sığlaşabilir ve hatta dakikalarca veya daha uzun süre durabilir.

Advertisement

Yaygın Pickwick sendromu belirtileri şunları içerir:

 • nefes nefese hissetmek
 • enerji eksikliği
 • gün boyunca uykulu veya yorgun hissetmek
 • parmaklarınızda, ayak parmaklarınızda veya bacaklarınızda şişme veya mavimsi bir renk (siyanoz olarak bilinir)
 • Kanınızdaki yüksek karbondioksit seviyeleri nedeniyle sabah baş ağrıları

Üzüntü hissi, normalde zevk aldığınız aktivitelere ilgi kaybı ve intihar düşünceleri gibi depresyon belirtileri
Pickwick sendromunun daha ciddi semptomları da vardır. Aşağıdakileri yaşarsanız, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzla konuşun:

 • uyurken hiç nefes alamadığınız dönemler olduğunda ortaya çıkan obstrüktif uyku apnesi
 • yüksek kan basıncı
 • kor pulmonale, düşük kan oksijeni kalbinizin sağ tarafında çok fazla gerginliğe neden olduğunda ne olduğuyla ilgili bir terim

Nedenler

Pickwick sendromunun spesifik, doğrudan bir nedeni doktorlar veya araştırmacılar tarafından bilinmemektedir. Bununla birlikte, aşağıdakileri içeren faktörlerin bir kombinasyonunun Pickwick sendromuna neden olduğu düşünülmektedir:

 • vücut kitle indeksi (BMI) kullanılarak ölçülen obezite; BMI 30’un üzerinde olan biri obez olarak kabul edilir
 • beyninizin nefesinizi düzgün bir şekilde kontrol edememesi
 • Göğsünüzün etrafındaki ekstra ağırlık nedeniyle solunum sisteminin yanlış çalışması, bu da akciğerlerinizin havadan oksijen çekmesini zorlaştırır.
 • beyne, kalbe ve diğer temel organlara yetersiz oksijen
 • vücut işleyişini değiştiren kronik olarak düşük oksijen seviyeleri

Pickwick sendromu ve osteoartrit arasındaki bağlantı

Obezite ve düşük kan oksijen seviyeleri eklemlerinizi doğrudan etkileyebilir. Yüksek vücut ağırlığının eklemlerinize uyguladığı stresin osteoartrite neden olduğu iyi bilinmektedir. Bu, eklemlerinizdeki kıkırdak ve kemik hasar görmeye veya tamamen parçalanmaya başladığında olur.

Obezite ayrıca yağ hücrelerinizin veya yağ dokunuzun eklem dokularınıza saldırmasına neden olabilir. Bu, eklemlerinizin hasar görmesine neden olabilecek uzun süreli iltihaplanmaya neden olabilir ve bu da osteoartrite yol açabilir.

Advertisement

Komplikasyonlar

Pickwick sendromunun komplikasyonları şunları içerebilir:

 • pulmoner hipertansiyon veya yüksek tansiyon
 • bacaklarınızda ödem veya sıvı birikmesi
 • ikincil eritrositoz veya kan dolaşımınızda anormal miktarda kırmızı kan hücresi

Bu komplikasyonlardan herhangi birini yaşarsanız derhal doktorunuza görünün.

spor

Kaynak: pexels.com

Tedavi

Pickwick sendromunun semptomlarını yönetmenize yardımcı olacak birçok tedavi planı mevcuttur.

Kilo kaybı

Tedavinin ilk aşaması kilo kaybıdır. Doktorunuz, obezitenizin Pickwick sendromuna neden olduğu sonucuna varırsa, BMI’nizi normal aralığa getirmek için muhtemelen kilo vermenizi önerecektir. Obezite, Pickwick sendromunun ana nedenlerinden biridir. Fazla kilo vermek, vücudunuzdaki stresi atmanıza ve nefesinizi normale döndürmenize yardımcı olabilir. Hayatınıza hareket ve yürümeyi de dahil etmelisiniz. Yediğiniz her şey hakkında bilinçli seçimler yapın. Pickwick sendromu çok sayıda ciddi sağlık bozukluğuna ve hatta ölüme yol açabileceğinden, kilo vermek önemlidir.

PAP (CPAP) tedavisi

Pickwick sendromu ile birlikte gelen solunum sorunları için en yaygın tedavi pozitif hava yolu basıncı (PAP) tedavisidir. Doktorunuz bu tür bir tedaviyi sürekli PAP (veya CPAP) makinesi şeklinde önerebilir. Bu makine, bir motordan burnunuza ve ağzınıza taktığınız bir maskeye bağlanan bir tüpe oksijen sağlar.

Bu makine, uyurken bile ciğerlerinize sürekli oksijen akışı sağlar. Bu, akciğerlerinizin kanınıza daha fazla oksijen vermesini ve hipoksemiyi önlemesini sağlar. CPAP iyi araştırılmış ve uyku apnesini azaltmada ve uyku kalitesini iyileştirmede etkilidir. Derin ve sağlam bir uyku gecesinin sayısız sağlık yararı vardır. Pickwick sendromu ile gece gündüz bu makinede olacaksınız.

Ventilatör makinesi

Doktorunuz, nefesinizin tutarlı olduğundan emin olmak için bir ventilatör kullanmanızı da önerebilir. Bir ventilatör makinesi oksijeni ciğerlerinizin içine ve dışına taşır ve ciğerlerinizdeki oksijen ve karbondioksiti dengelemeye yardımcı olabilir.

Trakeostomi

Bu tedaviler işe yaramazsa ve durumunuz kötüleşiyorsa doktorunuz trakeostomi önerebilir. Bu prosedürde doktorunuz soluk borusunda veya nefes borunuzda bir delik açar ve sürekli nefes almanıza izin vermek için bir tüp yerleştirir.

Kilo verme ameliyatı seçenekleri

Doktorunuz ayrıca kilonuzu yönetmenize yardımcı olması için bariatrik cerrahi olarak da bilinen kilo verme ameliyatını önerebilir. Bazı yaygın kilo verme ameliyatı seçenekleri arasında gastrik bypass ve laparoskopik ayarlanabilir gastrik bantlama bulunur. Her iki ameliyat da midenizde tutabileceğiniz yiyecek miktarını sınırlar. Bu ameliyatlardan birini seçerseniz, bazı önemli yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız gerekebilir. Herhangi birine girmeye karar vermeden önce bu ameliyatların yararları ve maliyetleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Diğer olası tedaviler

Bazı eski araştırmalar, Medroksiprogesteron dozlarının Pickwick Sendromu semptomlarını yönetmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu, erkeklerde erektil disfonksiyon ve kadınlarda rahim kanaması gibi bazı yan etkilere neden olabilir, bu nedenle bu seçenek hakkında doktorunuzla konuşun.

Önleme

Pickwick sendromunu kontrol altına almak için kilo verirseniz, obezitenin tekrar sendroma neden olmamasını sağlamanın en iyi yolu kiloyu uzak tutmaktır.

Advertisement

Sağlıklı ve dengeli beslenin ve günde en az 30 dakika egzersiz yapın. Bu, vücudunuz için doğru besinleri almanıza ve yağ birikmesinden ve fazla kilo almanızdan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Bir CPAP makinesini uygun şekilde kullanmak, Pickwick sendromunun semptomlarını ve komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olabilir. Uyku apneniz varsa tedavi ettirin. Sizin için en uygun makineyi seçme konusunda doktorunuzla konuşun. Bir tıbbi ekipman sağlayıcısı, makinenizi kurmanıza ve çalıştırmanıza yardımcı olabilir.

Pickwick sendromundan kaynaklanan hipertansiyon veya eritrositoz gibi herhangi bir komplikasyonunuz varsa, bu durumları kontrol altına almak veya başka komplikasyonlara neden olmalarını önlemek için doktorunuzla tedavi planları hakkında konuşun.

Görünüm

Obezite tüm dünyada giderek yaygınlaşmaktadır. Obezitenin neden olduğu semptom ve durumlar için birçok tedavi artık mevcuttur.

Pickwick sendromunu erken teşhis etmek, kanınızdaki düşük oksijen ve yüksek karbondioksitin neden olduğu birçok komplikasyonun önlenmesine yardımcı olabilir. Beyin ve diğer hayati organlar ihtiyaç duydukları oksijeni almadığında meydana gelen ciddi sonuçlar vardır. Kötüleşmeden önce uyku apnesini tedavi etmek için doktorunuza görünün. Pickwick Sendromunuz olduğunu düşünüyorsanız, derhal doktorunuza görünün.


Leave A Reply